Jak jsem objevila tuřín

Rubrika: Ostatní, Recepty

Není to tak dávno, co jsem zastávala názor, že protože u nás v zimě žádná zelenina neroste, ani se ji moc nevyplatí jíst.

Z omylu mne vyvedl až zelinář pan Ohrádka, u kterého jsem si začala v rámci zachování zdraví své rodiny pravidelně objednávat bedýnku s ovocema a zeleninou.

Pravda, zima sice není obdobím sklizně, ale pravdou je, že spousta zeleniny (a nejsou to tedy jen brambory) dokáže bez potíží přezimovat ve sklepě či skladech zelinářů. Některým druhům dokonce „uležení“ prospívá. K uskladnění se hodí dýně, řepa, mrkev, celer a zelí, z těch méně známých pak tuřín a vodnice.

A tak se postupně všechny tyto, pro mne v mnoha případech téměř „pohádkové bytosti“, začínají objevovat na stole.

Třeba takový tuřín…

Pokud znáte tuřín jen z pohádek, případně beletrie, ve které se objevoval nejčastěji v podobě nevábné a nechutné tuřínové polévky, na které přežívala středověká chudina, je načase poopravit si názor.

Než k nám totiž z Nového světa přicestovaly brambory, hrál významnou roli ve výživě našich předků právě on. Prý se mu říká také kvak, případně švédská ředkev a je to jedna z nejodolnějších zelenin. Je nenáročný na pěstování, vyroste každému a všude – tedy i v oblastech, které jsou skoupé na sluníčko a teplo. Chuťově je tuřín lahodnější než brambory a podobně jako s bramborami s ním v kuchyni můžete provádět rozmanité kousky.

Nenašla jsem dost odvahy, abych tuřínové listy přidala do salátu a už vůbec jsem se je neopovážila dusit jako špenát, ale prý to jde 🙂

Doma nám ale chutnal jeho bílý kořen nakrájený na kostičky nebo kolečka a opečený na olivovém oleji. Lahodný byl také ve směsi zeleniny pečené v troubě.

I když brambory tuřín z naší kuchyně vytlačily, tyto dvě plodiny si nepřestaly rozumět – kombinace tuřínu a brambor je chuťově skvělá třeba v podobě pyré. Tuřín také můžete vařit, pokud se dobře dochutí, rozhodně to není jen nouzová strava pro chudé, nebo zapékat v troubě s česnekem a dohromady jde i s asijskými ingrediencemi – třeba s kari nebo sójovou omáčkou.

A jaké výhody přináší tuřín pro naše zdraví? Je jich celá řada. Především je nízkokalorický a neobsahuje žádný tuk, zato má hodně vlákniny, takže pro redukční dietu je jako stvořený. Rovněž působí detoxikačně, čistí krev a má močopudné účinky, což se při novoroční očistě organismu hodí. Minerály obsažené v tuřínu pak pomáhají pacientům trpícím dnou.

Dáte si ho také?

Napsal/a: Marta Procházková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (12 vyjádření)

  • Anonymní

    super 🙂 děkuji za tipy:)

  • Anonymní

    Sháním tuřín pro koně. Koně milují tuřín 🙂 rádi si s ním v boxu hrají pinkají do něj nozdrami atd. Proto chci uděla radost mojí milované klisničce Elišce aby si princezna měla s čím hrát. Nevíte někdo kde by se dal sehnat v okolí děčína?

  • Tuřín jsem ještě taky neochutnala, ale loni jsem objevila vodnici (jako by se s ní z ničeho nic roztrhl pytel i v supermarketech nebo jsem si jí dřív prostě nevšimla:)). Moc nám chutnala, takže letos nakoupím semínka a zkusím napěstovat, asi se poohlédnu i po tuřínu.

  • Hanzlici

    To asi nebude k dostání v superhyper, že? Kde to kupujete? Krom souseda na vsi…

  • Jindriska8
    Jindriska8

    Ještě jsme tuřín nechutnali,ale podívám se ,kde se dá sehnat.

  • Anonymní

    vyborny je kvaseny a nalozeny ako zeli

  • Anonymní

    Tuřín jsme jedli celé dětství, plátek tuřínu do ruky a hurá ven :-), je z něj výborné zelí

  • Anonymní

    žijeme v zahraničí a objevila jsem zde zeleninovou směs na polévku obsahující mrkev, celer a docela hodně tuřínu. Tuřín jsem neznala, tak jsem si řekla, že zkusím udělat svíčkovou a uvidím, co z toho bude. Musím říct, že tak dobrou svíčkovou jsem snad ještě nejedla a dcerka, které nechutná skoro nic žádala přídavek:)

  • Anonymní

    Díky za seznámení s tuřínem. Dovolím si malou poznámku. Platí obecné pravidlo, pouze strava tvořená nadpoloviční hmotnostní většinou syrového podílu, je tělu k užitku a dovoluje mu být plně imunní, obrácený poměr či zcela vařená či jinak tepelně upravená strava je pro organizmus jen a pouze zátěží a po desítkách let života se mu projevy sečtou v mnoha chorobách, nízké vitalitě, stařeckém vzhledu s bílými či šedými vlasy, a podobně. Materiálů na tohle téma je v knihách i na internetu dost. Nejhodnotnější pro každého z nás, je osobní poznání a z něj vytvořená zkušenost. Jedině tu má smysl po dlouhé a ověřené praxi, předat dalším generacím, namísto různých kuchařek s domácí či exotickou vařenou stravou. Mějte všichni život plný radosti a vitality.

  • Chystám se ho koupit a uvařit pro 13. Měsíčního syna.

  • Lien

    jojo, dala bych si, ale nevím, kde ho sehnat

  • Marinada
    Marinada

    Tuřín neznám, ale zkusím ho někde sehnat a ochutnat, jsem zvědavá – ráda ochutnávám nové věci. A v nejhorším to pak zchroupe morče 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist