Batole 26 – 36 měsíců

Rubrika: Vývoj dítěte

Váš prcek oslavil druhé narozeniny. Do školky ještě nenastupuje, ale navštěvuje cvičení, kreslení či plavání s rodiči – učí se navazovat vztahy, mezi kamarády se cítí dobře a zároveň je v bezpečí blízké osoby.

Dítě v tomto věku už umí jít do schodů bez držení se za zábradlí, střídá nohy. Samozřejmě záleží na výšce schodu a na tom, zda se mu chce.
Dokáže si otevřít dveře, pozor na útěk na chodbu, na zahradu nebo někam dál. Také si umí přesunout židli a vylézt po ní někam.
Naučí se kotrmelec, přeskočí nízkou překážku a zkusí stát na jedné noze.
Učí se oblékat – při tom je dobré dítěti vysvětlovat, co bude mít na sobě, aby se naučilo rozpoznat svoje oblečení od oblečení ostatních. Šikovnější dítě  si zapne a rozepne knoflík. Zná postup zavazování tkaničky, ale zavázat ji ještě nemusí.
Samo jí lžičkou nebo vidličkou, ještě nekrájí. Hrníček udrží v jedné ruce, nepolije se.

Nyní učíte své dítě počítat na prstech, později spočítáte, kolik slepiček je na obrázku. Dítě řekne jak se jmenuje, kolik mu je a kde bydlí. Před koncem třetího roku dítě pojmenuje i složitější barvy, jako je oranžová nebo šedá.

Poslouchá vás, když čtete pohádku, potom si s vámi o pohádce povídá. Oblíbenou pohádku zjednodušeně vypráví samo, stejné je to i s říkankou a písničkou.
Také se dozvíte něco o fiktivním kamarádovi nebo zvířátku.
Dítě začíná chápat skloňování a časování, často si správnou logikou vytvoří tvar slova, který je špatně, ale to nevadí, vykouzlí vám to úsměv na tváři. Příklad ze života: udělej, namaluj -> nakráj (nakrájej)
Není výjimkou, když ve dvou letech dítě moc nemluví, ale rozumí všemu, co říkáte. Na konci druhého roku už by mluvit mělo.

Dítě si začíná hrát s hračkami „sociálnějším“ způsobem – panenka potřebuje najíst a spát, kočička s pejskem si dají pusu, mašinka patří na koleje a autíčko jezdí po silnici. Děti mají svou oblíbenou hračku, s kterou chodí spát.
Hraje si na maminku a na tatínka nebo na pejska.
Mění se i vztah dítěte k ostatním dětem. Dítě chce utišit plačícího kamaráda, případně se učí omluvit se mu a tu hračku mu nakonec půjčí. Pohladí smutného kamaráda nebo ho radostí obejme.
Na hřišti bude oblíbeným místem pískoviště, vyleze na jednoduchou prolézačku, sklouzne se a bude se chtít houpat, ale ještě se nerozhoupe.
Odrážedlo vymění za tříkolku nebo za kolo bez šlapek.

Dítě si řekne, kdy chce jít na nočník, postupně opouští plenu při spánku přes den, kolem třetího roku spí bez pleny i přes noc.

Přes všechny ty krásné dovednosti v tomto období přichází i vzdor. Dítě nechce dělat vše, co mu řeknete, i když to myslíte jedině dobře. Některé děti to přejde dříve a naučí se uklidnit, nakonec si nechají věci vysvětlit. Jiné sebou praští o zem, budou křičet na celé kolo, bouchat kolem sebe i do vás. Do určité míry je na vás, co vše si necháte líbit, vaše reakce má na tomto chování také svůj podíl. Dále dítě bude dělat přesný opak toho, co po něm chcete a oblíbeným slovem bude „ne“. Vyzkoušejte různé taktiky hry se slovy, aby dítě řeklo „ano“, když se ptáte, jestli chce se chce napít. Obzvláště perné chvilky zažijete, když se dítě rozhodne odporovat na veřejnosti. Berte na vědomí, že je to důležitá součást vývoje osobnosti.

Napsal/a: Klára J.

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (7 vyjádření)

  • Hanja

    Kotrmelec je docela kauza, někde se učí, že by ho měli dělat děti až ve školním roce. Můj názor je, že některé takhle malé děti jsou ohebnější a jsou schopné udělat pěkný kotoul s kulatými zády a schovanou bradou. Většina dětí začíná však zkoušet kotrmelec tak, že si stoupne na hlavu, to je podle mě to nebezpečné, proč se kotoul nedoporočuje. Pokud rodiče pomůžou s nácvikem schované bradičky, není nutné dětem v kotrmelcích bránit. Nicméně taky není důvod kotrmelce trénovat, na to mají dost času, lepší je podporovat celkovou ohebnost.

  • bamiska

    kláry jsem spěchala a napsala jsem to rychle a né moc s vysvětlováním…moje chyby předchozí článek mi unikl a byla jsem za chytrou 😀 no a to s tím kotrmelcem máš i pravdu když jsme se učili vývoj dítěte tak tabulkově to tam také je je tam spousta věcí co by dítě mohlo nebo mělo zvládnout, nevím podle čeho se ty tabulky dělaly nebo podle koho…kotrmelec mě zarazil a tak jsem si to promítala do školky dítka to nezvládaj….ale máš pravdu jsou i předškoláci kteří to nezvládnou…každé je jiné a nejde to přesně rozškatulkovat je to orientační já to beru a omlouvám se za možná blbou reakci…

  • Anonymní

    Ahoj,
    bamisko, to je článek na pokračování, v předchozím díle to je, že se jedná o věk 1 – 3, ale máš pravdu, lepší by bylo to zopakovat

    Jinak ten kotrmelec někdo nezvládne ani ve dvaceti. Že se to naučí jsem myslela, že to teď někdy s pomocí zkusí a zjistí, co to vůbec je, dál je to individuální

    Díky za reakce, Klára

  • bamiska

    lussy souhlasím tak nějak se snažím vybyvit děti ve školce a řekla bych že ten kotoul nezvládají ani tam ti tříleťáci

  • Lussy

    Dceři byly nedávno 3 roky a jak to tak čtu, všechno odpovídá.
    Jen do schodů střídá nohy jen občas a začla s tím tak před měsícem a kotrmelec neudělá ani náhodou.

  • bamiska

    jsem se culila bokul nad tvým komentářem malej je žůžovej….a trochu si přisadím batolecí období je od 1do3let…

  • bokul

    Díky za článek, Davídek je zrovna v tomto období a před chvilkou jsme se vrátili ze školky, kde paní ředitelka byla v šoku, že jí Davídek řekl, že je „Dáda“. Na otázku, kde bydlí odpověděl bez váhání „doma“, ale po mém včerejším šoku – napověděla jsem mu… „Bydlíš v Ústí?“, on odpověděl „Nad Orlicí“ :-O Občas už „vykecá“ kde co – naposledy včera mi dával školení o tom, kdo má a kdo nemá pindíka 😀
    Jsem ráda, že si od září bude moct začít chodit zvykat do školky, i když na straně druhé se chytám za hlavu, jak nám to doma spolu rychle utíká….

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist