U dětí dochází ke krvácení z nosu téměř vždycky následkem poranění žilek v nose. Poranění si způsobí dítě samo buď tím, že příliš silně smrká, nebo si něco strká do nosu (například prst).
Co dělatPosadíme dítě tak, aby mělo předkloněnou hlavu (nikoli zakloněnou, jak se někteří lidé domnívají) a otevřená ústa, aby se zabránilo polknutí nebo vdechnutí krve – to by zastavilo dýchání nebo způsobilo zvracení. Stiskneme dítěti palcem a ukazováčkem nos ze stran a držíme ho stisknutý asi deset minut, aby se vytvořila sraženina.
Je-li to možné, přiložíme dítěti na čelo led nebo ručník namočený ve studené vodě.
Když se podaří krvácení zastavit, je důležité, aby si dítě čtyři až pět hodin nesahalo na nos. Kromě toho by dítě mělo zůstat alespoň hodinu v klidu, poněvadž jakýkoli podnět by mohl znovu spustit krvácení.
Co nesmíme dělat
V žádném případě se nesmí dítěti do nosu vkládat vata nebo gáza. Nosní dutina by se mohla ucpat a vyjímání vaty by mohlo spustit nové krvácení. Zavádění tamponu patří do rukou odborníků.
POZOR! Pokud se po výše doporučených opatřeních krvácení během půl hodiny nezastaví, je nutné převézt dítě na pohotovost. Jestliže ke krvácení z nosu dochází často, je vhodné nechat dítě prohlédnout lékařem.
vydal Portál, 2006
Napsal/a: Trapani Giangranco, Bertino Enrico
Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)
Mé děti jsou chudokrevné a s tím je prý spojené i častější krvácení. A v případě krvácení to řešíme tak, že jim vložím tampón vytvořený z papírového kapesníku. Nic špatného na tom nevydím a pomůže to. Dělají to i když se jím to spustí ve školce-učitelka po mně dokonce chtěla nějaké koupené tampóny z lékárny, ale nesehnala jsem je.
Michala