Přírodní kosmetika

Rubrika: Péče o dítě

701261_ducks_2Napadlo vás někdy, že místo běžné chemické kosmetiky můžete používat kosmetiku přírodní? Vy a hlavně Vaše děti? A víte vůbec, co to přírodní kosmetika je? Pokud ne, seznamte se s trochou teorie…

„Od roku 2001 existuje mezinárodně uznávaná ochranná známka „Kontrolovaná přírodní kosmetika“, kterou po splnění přísných kritérií uděluje každému přírodnímu produktu mezinárodní institut Ecocontrol.

Kritéria, která musí splňovat výrobek užívající ochranou známku „Kontrolovaná přírodní kosmetika“:

• Rostlinné suroviny pochází pokud je to možné z kontrolovaného biologického pěstování nebo certifikovaného sběru ve volné přírodě
• Je povoleno použití prokazatelně neškodných minerálních látek
• Důsledné nepoužívání syntetických barviv, konzervačních látek, syntetické parfemace, ethoxylenových surovin, silikonů, parafínu, vazelíny a další ropných produktů
• Výrobky ani výchozí suroviny nejsou testovány na zvířatech. Nesmí se používat suroviny z mrtvých zvířat (zvířecí kolagen, tuk z norka, vorvaňovina apod.)
• Suroviny využitelné s omezením: emulgátory a tensidy. Povolené jsou pouze ty, které se vyrábí z rostlinných tuků, olejů a vosků, z lecitinu, lanolinu, včelího vosku, rostlinných cukrů a škrobů, rostlinných bílkovin
• Není povoleno použití radioaktivního ozáření k zajištění mikrobiální čistoty
• Transparentní výrobní postupy. Deklarace všech použitých surovin
• Nepoužívání geneticky manipulovaných rostlin
• Důraz na ekologickou únosnost výroby a recyklovatelnost všech použitých obalových materiálů „

V posledních desetiletích je naše pokožka čím dál více zatěžována vnějšími i vnitřními vlivy, které ji oslabují: znečištěná voda a ovzduší, stále agresivnější sluneční záření, synteticky upravované potraviny, pracovní stres, hluk okolo nás……..a chemie, kterou sobě a svým dětem v dobré víře od narození mažeme na kůži……A kůže (ochranná vrstva našeho těla) reaguje na tyto vlivy suchostí, nedostatkem vlhkosti, přílišnou produkcí kožního mazu, nečistotou, přecitlivělostí nebo třeba předčasným stárnutím…….
Některé z těchto vlivů jen tak neovlivníme, u jiných by neměl být problém: hlídat si co jíme a co si mažeme na kůži.

Ale pozor – to, že kosmetika je přírodní, ještě neznamená, že automaticky bude vyhovovat všem. I tady je třeba si vybírat a hledat, který krém či mastička mi bude nejlépe „sedět“!
Zmíním se o několika značkách, které jsem měla možnost vyzkoušet a s jejichž výrobky jsem spokojena. Jsou to Dr. Hauschka, Weleda, Logona a Urtekram. Z každé značky si pro sebe i pro děti vybírám to, co nám nejvíce vyhovuje, nepoužíváme výrobky výhradně od jedné firmy. Tak například pro děti: jako koupel pro nejmenší a na opruzeniny nedám dopustit na výrobky od Weledy, na promazávání tělíčka a koupání větších dětí nám maximálně vyhovuje Logona, na čištění zoubků Urtekram….
A co všechno je možné si u těchto firem koupit? V podstatě vše, na co jsme zvyklí z běžných obchodů: krémy a oleje na obličej i tělo, šampóny, kondicionéry, barvy na vlasy (Henna), deodoranty, zubní pasty, sprchové gely, mýdla, péči o nohy a ruce, opalovací mléka a krémy, dekorativní kosmetiku (pudry, korektory, řasenky, rtěnky, tužky na oči……), pánskou kosmetiku, dětskou kosmetiku (péče o miminka i větší děti), speciální přípravky pro těhotné a kojící ženy (olej na masáž hráze, olej na masáž prsů) a další. Část výrobků firmy Urtekram dokonce nese značku Fair Trade! (Tato značka garantuje férový obchod s farmáři a zaměstnanci v nejchudších zemích světa – výrobky obsahují tmavý třtinový cukr od těchto farmářů).

Přípravky bychom si měli vybírat podle momentálního stavu pleti – netrvat několik let na jednom a tom samém krému. Přírodní kosmetiku mohou používat dokonce i lidé s přecitlivělou alergickou pletí – třeba z Weledy je pro ně vhodná Mandlová řada bez éterických olejů. Ta by měla pleť šetrným způsobem naučit reagovat na účinky přírodních látek a v okamžiku, kdy se stav pokožky normalizuje, je možné přejít k jiné řadě výrobků. Logona má pro přecitlivělou pleť řadu PUR.
A jak je to s pletí suchou a mastnou? Podle Dr.Hauschky by „například suchá pleť neměla být obklopována ve dne v noci tukem, i když je tím možno docílit přechodného pocitu úlevy. Stálý vnější přísun tuku způsobuje návyk a vlastní produkce kožních lipidů je ještě více potlačena. Kůže se tímto způsobem stává ještě sušší a její závislost na dalším přísunu tuku se zvyšuje. Tento princip vlastní korektury platí také v obráceném slova smyslu pro mastnou pleť. …. Olej dodává pleti dostatek mazu a napomáhá pleti, aby tak sama produkci kožního mazu regulovala…“. Můžu potvrdit – po mnoha letech (marných) bojů s mastnou pletí nastalo po několika měsících používání obličejového oleje výrazné zlepšení.

V současné době by sehnat výrobky přírodní kosmetiky neměl být velký problém. V Praze je nabídka určitě lepší než v menších městech, ale i tam by alespoň něco mělo být k dostání (například Weleda na objednávku v každé lékárně). A pokud ne, na internetu je nabídek dost. Pozor ale na kosmetiku rádobypřírodní. Spousta firem, i světových značek, používá toto označení přes to, že jejich výrobky jsou na chemickém základě a bylinky jsou do nich pouze přidány!

Přírodní kosmetiku můžu zkrátka všem jenom doporučit. Možná je o něco dražší, než tak prachobyčejná chemická z drogérie, ale přináší nám hodně navíc. A když už bychom přece jenom chtěli nebo museli šetřit, tak jenom na sobě – děti si ji přece zaslouží…

Napsal/a: Vandula

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (13 vyjádření)

  • Danniella

    Zdravím,
    máte někdo zkušenosti s kosmetikou Just? Zajímalo by mě, jestli ji někdo používá a s jakým úspěchem.

  • Petra Vymětalová

    ivy, díky – zrovna jsem koukala, že se diskuze pod tímto článkem obnovila a chtěla jsem právě zmínit Eoné 😉
    Taky ji doma používám a jsem s ní moc spokojená – Magdičku koupu v Delfínku, Áně myjeme vlasy Beruškou, na promazávání používám 100% rostlinné oleje lisované za studena a musím říct, že se nám s nimi konečně daří zbavit se vysušených fleků na pokožce.
    Mně osobně se ještě osvědčil citrusový koupelový olej (krásně mi voní a je opravdu příjemný), po porodu jsem používala masážní olej Sant, sama jsem byla překvapená, jak pomáhal ulevit od bolesti vyvolané zavinováním dělohy – po prvním porodu jsem je nijak neregistrovala, te´d po tom druhém to bylo jako slabé, ale docela nepříjemné, kontrakce.

  • My požíváme Weledu a Eoné – krám na opruzeniny a obličej má výborný Weleda, ale olejová koupel mi přijde mnohem lepší od Eoné a nedám dopustit na olej na zadeček v kombinaci s pracími ubrousky, taky od Eoné.

  • Nedávno jsem objevila, že přírodní kosmetiku s certifikátem BDIH vyrábí i DM pod značkou Alverde. Je za dobré ceny. Některé výrobky jsem už vyzkoušela a zatím spokojenost.

  • Anonymní

    Přírodní kosmetika je určitě supr, ale já osobně znám ozonovou kosmetiku, která je testovaná a doporučená i pro nejmenší miminka. Krásný večer Zlata Jančíková

  • Anonymní

    Jéééé Lavera :-oooo V Německu je to prý druhá nejprodávanější značka BDIH kosmetiky. Mají dvě řady dětské kosmetiky, jedna mandlová a druhá ta pro alergiky. Pokud používáte na vlastní děti syntetiku, doporučuju minimálně vyzkoušet.

  • Jarmuschka
    Jarmuschka

    …já se teprve tady dozvěděla, že nějaká přírodní kosmetika Lavera existuje…

  • Anonymní

    Lavera používá hodně esenciální oleje, takže to někdy voní až neuvěřitelně, ale mají dvě řady pro alergiky, které nevoní vůbec. Ale težko se shání, to je fakt. Myslím, že ta dětšká řada taky nevoněla, ale klasický krémy na obličej voní extra, někomu to prostě asi sedne a někomu ne 😉

  • Na Laveru jsem zapomněla, to je pravda. Ale to asi proto, že je pro mě příliš navoněná – tedy alespoň těch pár výrobků, které jsem vyzkoušela, takže ji nepoužívám. Pozor – nehodnotím kvalitu! – jenom mám příšerně citlivej nos a tak si musím vybírat i podle vůně a její intenzity. Výrobky od Lavery jsem dala mámě a tý voněj pěkně.
    Ono je těch přírodních kosmetik víc, třeba i od českých výrobců, u nich to ale bývá napůl – něco je čisté a něco s konzervací.
    A dík za doplnění :)).

  • Já teda přírodní kosmetiku moc nekupuju, ale snažím se kupovat hypoalergenní, neparfémované přípravky raději v lékárnách než v drogeriích (možná, že některé z nich jsou přírodní kosmetika, to jsem zase až tak nekontrolovala)… a po olejíčku od Johnsonů (taky darovaném) se osypal jak prcek tak potom já (po ničem jiném se to ani jemu ani mě nestalo)- takže taky směr koš:-)

  • Anonymní

    Ještě jsi zapomněla na laveru, ta už je v ČR také k dostání a myslím, že mají i výbornou řadu pro děti http://www.lavera.cz
    Kompletní sortiment přírodní kosmetiky prý má http://www.prirodnikosmetika.cz nebo snad i http://www.biosfera.cz
    Značku BDIH najdeš tady http://www.kontrollierte-naturkosmetik.de/

  • Já toho Johnsona do koše házím :))). Ale ta ochranná známka vypadá jako kolečko, kde uvnitř je stylizovaná postavička a kolem dokola nápis Kontrollierte Natur-Kosmetik.BDIH.
    Našla jsem tu známku třeba na téhle stránce:

    http://www.drhauschka.cz/www/index.php?page=clanek&id=306

  • Vandulo, ta ochranna znamka – je to jen napis na tom vyrobku nebo i nejaky obrazek? Nevis jak to vypada?
    Jinak ja pouzivam jakoukoli kosmetiku pro deti uplne minimalne a tak to az tak neresim, i kdyz bych asi mela. Jenze ono je to tezky – prijde navsteva a donese Johnsona – no hodte to do kose, ale jak rikam, pouzivam minimalne. Az dojde, zkusim neco opravdu prirodniho.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist