MVD: Jak na nočník?

Rubrika: Péče o dítě, Vývoj a výchova batolete

Jedním z nejčastějších problémů, které řeší maminky na Mateřské s VD, je nočník. Kdy je ta správná doba, kdy poprvé nočník vyzkoušet? Jak dítě motivovat? Jak k řešení problému „nočník“ přistupovat?

Pavluschka: „Jednoznačná odpověď – individuálně. Každé dítě nakonec z té plínky vyroste. 🙂

Filip-treningna nočníkFilípek měl nočníkové období velmi krátké. Nočník dostal ke svým 1. narozeninám a nejdříve jsme jej používali na hraní. Pak jsme Filipa začali vysazovat i v plínce vždy po spaní a postupně jsme občas stáhli i pyžamko. Ale Filipa více zajímalo, jak čůrají chlapi a tak velmi brzy začal chodit na velký záchod čůrat ve stoje. Noční plínku jsme mohli zrušit už mnohem dříve (před druhým rokem), a to jen protože na obrázcích došly kočičky. A tak měl na výběr – buďto jiné zvířátko, nebo se nepočůrá. Vybral si spaní bez plíny a od té doby jí nepotřeboval. Nočník jsme potřebovali jen na tu „větší potřebu“. Nás to ale nebavilo čistit. Domlouvali jsme mu, zkoušeli jsme. Nic. Pak jsme zjistili, že u babiček to jde i bez nočníku. Jedné noci nočník odnesl havran a Filip musel na záchod. Měli jsme tedy období velké spotřeby toaletního papíru, protože se bál kadit do vody. Toaleťákem jsme zakrývali vodu a postupně ho i tento strach přešel. Své druhé vánoce už slavil bez nočníku komplet.

Tina- trening na nočníkTinka také dostala nočník na své první narozeniny. Ráda do něj házela balónky a v plínce na něm i poseděla. V momentě, kdy jsme stáhli kalhoty ale zdřevěněla a nohy bychom jí museli zlomit, abychom jí posadili. Ale i ona na to postupně přišla. Má velkého bráchu, který jí to hezky vysvětlil, hrál si s ní s panenkou, naléval nenápadně do nočníku vodu a nakonec si na něj sedl a …. ségra to opakovala (-: Bylo to těsně po druhých narozeninách . Teď jsou jí skoro 3 roky a nočník i plínka jsou stále její kamarádi. Nočník si ráda vybírá místo velkého záchodu a plínku musí mít na spaní. Né, že by jí měla ráno použitou. Ale co kdyby? I s plínou nás chodí k ránu budit, že chce „tudlat“ (= čůrat). Nechá se odnést na záchod, nebo na nočník, vykoná potřebu a už bez plíny jde pokračovat ve spaní. K nám do postele.

Tak dobrou noc s Vašimi zlatíčky a nebojte se, ony z těch plen vyrostou! “

Teru: “ Tak to byl s Aleškem velký boj. První hovínko sice udělal v 7 měsících, ale velmi nevědomky. Tchýně ho tam prostě ráno posadila, když u nich spinkal. Ona je zastáncem toho, že dítě má být od roka bez plíny, protože ona to tak měla. A že než tahat plíny, je lepší brát náhradní oblečení. Aleška každou chvíli vysazovala na nočník od roka, takže se u nich moc nepočůrával. Jenže já měla ještě Aličku a nestíhala jsem to hlídat, měla jsem toho plný brejle se starat o novorozence a 19 měsíců starého Aleška. Takže jsem mu dávala plíny. Občas jsem ho zkusila nechat bez plíny, ale on nebyl zvyklý ovládat ten pud na močení, protože na nočník ho tchýně vždycky dala. Takže stál a koukal na mě, čůral a povídá – mámo, čůrám! Teď už se tomu směju, ale tehdy jsem kupovala jednu desinfekci za druhou a pořád někde uklízela čůránky. Tak jsem to vzdala a nechala to na léto. Aleškovi bylo 2,5 roku, když to konečně pochopil a začal chodit sám na nočník. Teď už to ani nehlásí, svlíkne se a oblíkne už sám, jenže já pak nevím, že je v nočníku načůráno a Alička to občas vylije. Takže mám tik a nočník kontroluji každou chvíli i když je Alešek u babičky. V noci je už Alešek taky bez plíny, ale odmalička strašně tvrdě spí, takže se tak 3x týdně počůrá, i když ho dáváme vyčůrat před spaním a já ještě kolem 11 hodiny, než jdu spát. Jenže je schopen se pak počůrat třeba ve 3 ráno. Jako zrovna dneska. Omezuju mu pití, tak 2 hodiny před spaním už si smí jen cucnout, ale moc to zatím nepomáhá. Tak uvidíme. No a po těchto zkušenostech to s Alicí nehrotím, nechávám jí plínu. A uvidíme, jak to bude v létě. Zkusim to, ale stresovat se už nehodlám. Ona ječí hned, jak jí na nočník posadím a nechce tam být. Tak uvidíme za pár měsíců.“

Článek je součástí projektu Mateřská s VD, jehož partnery
jsou Gaga’s pleny a Tinky shops.
Gaga's pleny   Tinky shops

Napsal/a: Kyller

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

 • Kyller

  Já s dětma vždy čekala na léto, na zahrádku. Tam se naučili si říct a šlo to bez problému a stresu. 🙂

 • My začali brzy, ale stejně bez plinky to bylo až o dost později…

 • U nás už je nočník připravený,je nám rok a půl,tak je na čase se naučit chodit na nočník.Už si umíme říct,že se nám chce čůrat,tak to jdeme zkoušet.Dáme vědět,jak nám to jde.

 • Marci55

  jj, žádný stres, každé dítě se to postupem času naučí

 • pivatko

  já se ani malýho taky nehodlám stresovat, počkám až bude krásně chodit a pak to zkusíme

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist