Jak pečovat o kůži kojence

Rubrika: Péče o dítě

Péče o miminko není v žádném případě jednoduchá a na rodiče klade vysoké nároky. Základní informace se dozvědí v porodnici, ale v každodenní péči často tápou a potýkají se s mnoha problémy. Jedním z nich je i problém, jak nejlépe pečovat o kůži miminka…

jakou kosmetiku si vybrat z množství, které je dnes dostupné, a jak často miminko koupat.

U novorozeného dítěte je ještě pokožka velmi tenká a na rozdíl od pokožky dospělého neobsahuje tukovou tkáň. U dospělého člověka je navíc povrch těla chráněn svrchní vrstvou odumřených zrohovatělých buněk, které se po určité době uvolňují ve formě šupinek. I tuto ochranu miminko postrádá, a proto je tak jemné na dotek a zvláštně voňavé. Bohužel to také znamená, že se jeho pokožka snáze vysušuje a snáze propouští látky, se kterými se dostane do kontaktu. Je také zvýšeně citlivá na alergeny nejen z prostředí, ale i z kosmetiky. Kromě toho je pro miminka velmi škodlivé UV záření, protože dětská pokožka si ještě nedokáže v dostatečném množství vytvářet kožní barvivo melanin, který u starších dětí a dospělých při opalování vytváří hnědou barvu a chrání je proti škodlivým vlivům slunečních paprsků. Problémem je i udržení stálé tělesné teploty. Zatímco kůže dospělého je orgán poměrně odolný, o kůži miminka to říci nelze a je potřeba tomu přizpůsobit péči.

Z výše uvedených důvodů je pokožka miminka citlivá na veškeré chemické látky, se kterými přijde do styku. Proto pro kojence není vhodná parfémovaná kosmetika (týká se i silně parfémovaných dětských ubrousků) a krémy, mýdla a kosmetika, která není přímo určena a atestována pro dětskou pokožku. Miminka jsou zvýšeně vnímavá na alergeny a bylo by zbytečné vystavovat je tomuto riziku. U novorozenců a mladších kojenců (asi do šesti měsíců věku) se nedoporučuje používat ani opalovací krémy. Starším dětem vybírejte krémy, které působí na takzvané fyzikální bázi. To znamená, že obsahují částice, které odrážejí sluneční paprsky. S výběrem opalovacího krému pro kojence a batole jistě poradí šikovný lékárník.

Žehlení není přežitek

Dětská pokožka je téměř v neustálém kontaktu s oděvem. Volíme proto oděvy z přírodních materiálů, především bavlny, které kůži nedráždí a dobře sají pot. Při praní používáme speciální prací prostředky pro miminka a prádlo kontrolujeme, případně proplachujeme, aby na něm nezůstaly zbytky prášku. Prádlo pro miminko žehlíme, i když se opticky zdá, že to není potřeba. Teplo žehličky zničí i případné poslední zbytky nebezpečných mikroorganismů a látka žehlením změkne. Nesmíme zapomenout ani na dětské pleny. Používáme-li látkové, pro praní a žehlení platí výše uvedená pravidla. Používáme-li jednorázové, věnujeme velkou pozornost kvalitě a ověříme si, že dítku vyhovují velikostí, tvarem i použitým materiálem. Mnoho dětí nesnese levnější pleny, jejichž součástí je igelit, a zapařují se pod nimi. Některým dětem nevyhovují pleny určitých značek a vyvolávají u nich dotekové alergie a ekzémy.

Koupání nepřehánět

Dětské pokožce jednoznačně škodí časté nebo příliš dlouhé koupání, které citlivou pokožku vysušuje a zbavuje ji ochranného filmu. Doby našich maminek, kdy se miminka musela koupat denně, jsou pryč a dnes se doporučuje koupání spíše obden, přičemž mytí mýdlem, pěnou, gelem či jinými přípravky někteří pediatři doporučují pouze jednou nebo dvakrát týdně. Samozřejmě za předpokladu, že miminko není zpocené nebo umazané. Je ale nutné denně (i dvakrát denně, pokud se dítě hodně potí nebo je horko) omývat a čistit místa, kde se miminko zapařuje, tedy pod krkem a v podpaží, mezi faldíky, ve tříslech a v celé oblasti pod plenkou.

Při koupání je potřeba dbát na přiměřenou teplotu vody. U novorozenců je ideálních 37 °C, u starších může být voda o jeden až dva stupně chladnější, což přispěje k postupnému otužování. Mýdlem omýváme pouze místa, kde se miminko zapařuje, a používáme pouze prostředky určené pro kojence a nedráždivé výrobky. Při vyndávání miminka z vaničky či kyblíku je zapotřebí opatrnost a pevný úchop, aby nám mokré tělíčko nevyklouzlo. Nejpraktičtější je jednou rukou podložit hlavičku, druhou protáhnout pod zadečkem a uchopit protilehlou nožičku. Při osušování ručníkem kůži nedřeme, ani ručník po kůži netáhneme, pouze ho přiložíme a lehce přitiskneme, tedy vodu jakoby vysajeme. Pro kojence se doporučují ručníky spíše bavlněné než froté.

Děti a my, 3/2007)
Jedná se o ukázku z časopisu Děti a my, vydává Portál

Napsal/a: Kateřina Lipinská

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

  • Anonymní

    Linola do koupele je bajecna.Doporuceno lekarnici.

  • Anonymní

    Nejlepší je weleda. Přírodní a zaručeně pomáhá.

  • Anonymní

    Já jsem spokojená s babybalmem od farmaxu. Pokožku chrání a opruzeniny s rychle vyhojí. Taky pravidelným mazáním se jim předejde. Nestěžuju si. I pod látkové plenky se hodí.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist