Hrůza a děs z něčeho, co je pro jiné děti zábavné a směšné?

Rubrika: Péče o dítě

Určitě jste se již někdy v životě setkali s lidmi, kteří trpí určitou úzkostí, strachem, poruchou… tedy odborně řečeno fobií. Některé fobie jsou hodně rozšířené a pro ostatní i pochopitelné. Když mi ale před časem kamarádka řekla, že její syn trpí coulrofobií, netušila jsem vůbec, o co jde.

Vše začalo vcelku nevinně. Kamarádka navštívila s šestiletým synem Jiříkem dětskou akci. Jiřík se zapojoval do dovádění, skákal na nafukovacím hradu, soutěžil… až do chvíle, kdy na scénu přišel klaun. Jiřík se v tu chvilku začal třást, byl celý zpocený, točila se mu hlava, plakal a kolaboval. Okamžitě byl odvezen do nemocnice. Při příjezdu už byl vcelku při vědomí, ovšem nepamatoval si nic a nedokázal říct, co mu je a proč mu bylo náhle tak zle. Na nic zvláštního se tedy nepřišlo. Nikdo si v tuto chvilku spojitost s přítomností klauna a zdravotních problémů nespojil.

V dalších dnech se nedělo nic divného. Jeho maminka samozřejmě přemýšlela o tom, co se stalo a protože byla zrovna objednána k dětské psycholožce, kam s Jiříkem chodí kvůli jinému problému, neváhala a o tom, co se na dětské akci stalo, řekla lékařce. Společně s ní probrala situaci, až došla k závěru, že Jiříkův stav nastal v okamžiku, kdy na podium vstoupil klaun. Ovšem Jiřík si na žádného klauna nepamatoval. Jeho maminka se o to začala zajímat, přečetla si nějaký článek, který právě tuto fobii popisuje. A protože za nějaký čas, na dětském karnevalu, se věc opakovala, bylo to jasné.

clownsAno, coulrofobie je panický strach z klaunů. Jiřík tedy od té doby nemůže na žádné dětské akce, kde vystupuje kdokoliv v klaunském přestrojení. Vyhýbat se musí i dětskému karnevalu, panický strach mu vyvolá i byť úplně maličké dítko, převlečené do masky klauna. Vadí mu i typický červený nos, zkrátka cokoliv, co připomíná klauna.

Proč? Jak se to stalo? Od kdy? Co je příčinou?…Takové otázky běží rodičům Jirky v hlavě a odpovědi nejsou vůbec jednoduché. Údajně to nebylo poprvé, co kdy viděl klaunské přestrojení, jako malý klučík se s ním prý jistě setkal, ale reakce nebyla žádná. Proč až nyní?

Jiříkovi byla doporučena terapie, kde by pracoval spolu s odborníky na odbourání svého strachu. U některých druhů fobií se podávají i léky, které mohou zmírnit potíže. To ale není případ Jiříka. Maminka věří, že synovi nejvíce pomůže pochopení  a vysvětlení svého strachu, vyhýbání se stresovým podnětům a snad i čas.

Při povídání s kamarádkou jsem byla dost překvapená, vůbec by mě nenapadlo, že jsou možné i takové fobie. Zkusmo jsem si poté vyhledala nějaké informace, nevěřícně zírala na výpis typů a druhů.

Věděli byste, z čeho má strach člověk trpící např.:

Belonefobií   – a přitom si myslím, že zrovna z tohoto má v mírné formě strach velké procento dětí či dospělých

Ephebifobií –  vsadím se, že někteří rodiče či učitelé k této fobii mají občas sklon (samozřejmě to myslím ironicky, nechci nijak zlehčovat)

Gripaviarofobií – tak tuto fobii docela masivně v lidech momentálně vyvolávají média, zdravotníci, farmatický průmysl atd.

Mageirocofobie ?  Kruciverbofobie ? Apifobie? Tipnete si?

varenikrizovkavcela

Já se přiznám k lepidopterofobii. V malé míře určitě ano, stav vždy zvládnu, ale je mi nepříjemně. Pokud se jedná o jednoho letícího motýla, je to v pohodě. Na louku, kde jich je moře, si ale nesednu, budu stát a dávat pozor, aby na mě žádný nesedl, popř. budu ustupovat. U mě ale nejspíš nejde o nemoc, či velký panický strach. Stejně jako se bojím, či mi jsou nepříjemné např. hadi či myši.

motyl

Při čtení všech možných a nemožných typů a druhů strachů jsem zjistila, že nejspíš každý člověk má z něčeho obavy. Svůj stav ale dokáže zvládnout, překonat a nepůsobí mu žádné velké problémy. Jak se ale cítí člověk, který má nepřiměřený strach, těžkou formu? Nejspíš kdo nezažil, pochopit nemůže.

I když mi některé druhy fobií přijdou spíše směšné, to, co pociťuje nemocný, určitě k smíchu není.

Zajímalo by mě, z čeho máte strach vy nebo vaše děti? A jaké jsou projevy?

Myslíte si, že člověk trpící fobií je nemocný a měl by se léčit? Nebo fobie berete jako normu či výmysl lidí, kteří třeba za strachem cosi schovávají? Je nějaká fobie, která vás překvapila, kterou nechápete či neznáte?

Vysvětlivka pro toho, kdo nezná a komu se nechce vyhledávat:
Belonefobie – strach z ostrých předmětů, z jehly
Ephebifobie – strach z teenagerů
Gripaviarofobie – z ptačí chřipky
Megeirocofobie – strach z vaření
Kruciverbofobie – strach z křížovek
Apifobie – strach ze včel
Lepidopterofobie – strach z motýlů

Napsal/a: Peťka

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (7 vyjádření)

 • Anonymní

  batrachofobie. Je mi přes 30 a dva metry ode mě studená slizká žába, která se nehýbe, ale kdykoli může skočit, kamkoli, i mě na nohu…brrr v životě bych nato nesáhl. A potkat na cestičce 3 po sobě, tak je sporo po mě, adrenalin, téměř infarkt, maximální lekavost od podobného listu, kdy sebou mimovolně okamžitě trhnu že stojím o metr vzad aniž si to stihnu uvědomit.

  Jinak ty klauny chápu – Mají nepřirozený deformovaný, barvami znetvořený obličej, divné (namalované) oči, ústa atd. Šklebí se, jsou nebezpeční, nepředvídatelní, nevíte co udělají a jestli nepůjdou po vás (třeba s motorovkou, jako v jednom filmu, kde hrdina trpěl touto fobií). Tj, děsivá je ta maska, chování i často stylové oblečení. Klausni jsou hnusní, nevím, kdo se s nimi může bavit. Často fobii spouští nějaký nepříjemný zážitek s klaunem, i zprostředkovaný přes TV film a pod. Ale podle mě jsou desiví sami o sobě.

 • Rezeda

  Tak strach z klaunů mi není neznámý a jako dítě jsem nikdy nechápala, že se kromě mě nikdo jiný nebojí. 🙂 Čerty s Mikulášem jsem zvládala, ale klauny ani na obrázku. Teď už je to lepší, ale do cirkusu bych nešla, a kdyby na mě klaun sáhl, nevím, nevím, asi bych zařvala jako moje mamka, když vidí myš. 🙂 Dcera zase nesnáší pavouky, musím ji zachraňovat a vymetat je z pokoje. 🙂

 • Náš syn hodně dlouho trpěl fóbií na včely.Když mu bylo asi 5let,píchlo ho něco nad kořen nosu.Mohla to být vosa,včela i sršeň.Večer byl oteklý,že už ani neotevřel oči.Museli jsme okamžitě k lékaři.tam dostal injekci a nějaké léky.Ale oči nešly pořád otevřít.Přišel za ním kamarád,,tak už Ti je líp“? Jak ho zaslechl,vší silou alespoň škvírku.,,Hurá,já vidím“/V tu chvíli jsem si uvědomila,co asi prožívají rodiče,když jim oslepne dítě napořád.

 • Marinada

  Zajímavý článek a je mi líto každého, kdo trpí nějakou fobií… Já ani dcera nemáme rády moc lidí pohromadě, takže i do ZOO chodíme zásadně když je hnusné počasí 🙂

 • Jindriska8
  Jindriska8

  Tak zase vím něco víc,fobie máme různé , musíme naše děti chránit a být ostražití.

 • No teda to je zajímavý článek, vůbec jsem o takové fobii nikdy neslyšela, teda samozřejmě jsem si myslela, že se může dítě klauna bát, ale ne až tak se zdravotními potížemi…já se hodně bojím večer jít sama, někdy nejdu sama ani do sklepa…

 • Peťka

  Do článku jsem ještě zapomněla připsat, že kamarádka se jmenuje Jana a pokud by měl někdo podobný problém, ráda by se s někým takovým seznámila. Email bych popř. napsala do OV, ovšem s tím, že Jana nemá internet a je tedy na emailu velmi málo.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist