Žloutenka kojeného dítěte

Rubrika: Onemocnění a léčba

963447_kidS novorozeneckou žloutenkou se asi setká a potýká většina z nás. Ale o žloutence kojených dětí jsem poprvé slyšela až v okamžiku, kdy mi lékařka tuto „skvělou“ zprávu sdělovala. V tu ránu jsem myslela, že mě trefí šlak, protože jsem se v té době teprve vyhrabala z kojící krize a teď taková zpráva. Ale popořádku…

Od své mamky jsem věděla, že jako malá jsem měla velké problémy se žloutenkou, dokonce hrozilo, že mi budou muset dát transfuzi. No, nějak jsem to rozchodila.
Asi 2 dny po narození malé se žloutenka objevila i u ní. Takže standardní rady – dávejte malou na sluníčko, to bude dobrý, na fototerapii to podle měření nebylo. No, než nás propouštěli, tak jí ještě udělali měření na kůži a výsledek byl dobrý. Novorozenecká žloutenka by měla ustupovat kolem druhého týdne.
Malá je od narození snědá, takže mě ani nepřipadlo, že by měla žloutenku, ale lékařce se to na prohlídce ve 3 týdnech moc nelíbilo. Takže nastoupila léčba – 2x denně půlka prášku Phenaemaleten (možná jsem to zkomolila, odborníci omluví) po dobu asi 5 dní. Trošku se to zlepšilo, takže jsme šli na kontrolu za další týden s tím, že by měla být v pohodě. Ovšem omyl.
V tento okamžik mě doktorka začala připravovat tak zlehka na to, že asi bude někde problém, a to nejspíš v mém mléce. Měla podezření na žloutenku kojeného dítěte, která se může objevit po 3. dnu života a max. hodnota se objevuje zhruba ke konci 2. týdne. Vzala malé krev a že si mám zavolat za 2 dny. Musela se zjistit hladina bilirubinu v krvi. V lehčích případech se údajně kojení nepřerušuje a žloutenka do 4 měsíců vymizí sama. Ale protože hladina bilirubinu byla u malé vysoká, musela jsem na 3 dny přerušit kojení. Malou jsem mohla krmit pouze převařeným odstříkaným mlékem (15 min při teplotě 56 stupňů) nebo Nutrilonem. Ten mi ze začátku odmítala, jenže odstříkat jsem plné dávky prostě nestačila. Moc jsem si oddechla, když jsem po třech dnech mohla malou zase přiložit k prsu. I když s obavami, jestli se chytí, jestli to vysazení stačilo a samozřejmě jestli bude mlíčka dost. Nebylo, ale vytrvala jsem, pár dní jsem ke kojení i přikrmovala a nakonec asi po 3 týdnech jsme se vrátily k normálu. Kojím nakonec dodnes (je jí 5 měsíců) a doufám, že vydržíme ještě dlouho.
Já jsem se s tímto typem žloutenky setkala prvně v životě, nikdy dřív jsem o ní neslyšela ani nečetla. Až jsme měli všechno zlé za sebou, tak moje mamka poslouchala nějaký pořad v rádiu a tam říkali, že tento typ žloutenky údajně postihuje až 40% dětí a tento měsíc vyšel v Mamince článek o žloutenkách.

Napsal/a: Pavlinkav

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (13 vyjádření)

  • Kačo, zkus dát dotaz do Poradny Zdraví – levý sloupec. Tam ti lépe poradí než tady:-)

  • Anonymní

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Můj syn ( 3 týdny ) se narodil a po třech dnech mu zjistili žloutenku. Pak jsme byli 4 dny na světýlku. Teď se začíná celý loupat a má ještě žluté bělmo. Takže žloutenku ještě asi má. Chtěla bych se zeptat, jestli z toho opalování v inkubátoru může být miminko opálené do hněda? Syn se mi zdá docela tmavý a nevím, jestli to může být tím opálením v inkubátoru a začal se teď loupat a bude mít světlejší pleť?
    Děkuji za odpověď.
    Kača

  • Jarmuschka
    Jarmuschka

    Jé, Chromle, to je zajímavé!? My byli také odesláni do poradny pro rizikové děti, právě z důvodu předčasného narození… Ale byli jsme tam jednou, jen nás přeobjedali do hematologické poradny. Možná to tak bylo i proto, že jsme byli v péči dětské neuroložky a měli výhled na rehabilitaci… A právě na rehabilitaci se půjdem ukázat, až budou holky tak měsíc chodit (doufám, že to bude ještě letos… ;oP )
    A promiňte, že jsem to připsala sem, já jen reagovala na Chromli… ;o)

  • My jsme zůstali v porodnici na fototerapii deset dní, pak byla dcera „opálená“ ještě pár dnů a postupně bledla. Naštěstí.

    Ale v jejím druhém měsíci nám přišla pozvánka do poradny pro rizikové děti. Napřed jsem se strašně vyděsila, co se děje. Telefonicky mi bylo sděleno, že mi zapoměli v porodnici říct o návštěvách této poradny – důvod novor. žloutenka. Takže jsme co dva měsíce chodili do poradny s naší velmi dobře vykrmenou a prospívající holčičkou a potkávali jsme tam děti například předčasně narozené. Připadala jsem si tam nepatřičně.
    Kontrolovali tam všeobecný vývoj, od reflexů, přes jemnou motoriku až po chůzi. Poradnu jsme opustili, když Nika sama přešla ordinaci.
    Lékařka nám vysvětlila, že žloutenkové děti mohou mít trochu opožděný vývoj, byla připravena poradit spoustu podpůrných cviků. Nás se to naštěstí netýkalo.

    Nevím, jestli to byla jen specialita našeho regionu, nbo jestli je to všeobecné pravidlo. Pokud ano, není se čeho bát. Naopak. Velmi jsme to ocenili. Po poslední návštěvě jsem si říkala,kam se teď budeme chodit chlubit, protože paní doktorka nádherně chválila každou drobnou dovednost a rodiče z ordinace odcházeli nafoukaní, jak mají jedinečné dítě:-)

  • Pavlinkav

    No naše doktorka k tomu přistoupila až poté, co nezabraly léky, slunění a hlavně po rozboru krve. Ale ty články si projdu, docela mě zajímá jiné řešení. Problémy s kojením jsme ale překonaly, kojíme pořád plně (už máme půl roku).

  • Holky,než se začnete trápit odstříkáváním a převařováním MM,tak si o tom zkuste pohledat,co nejvíc informací.Dočetla jsem se,že mnoho lékařá od tohoto ustupuje a takový postup bývá začátkem konce kojení.Četla jsem docela dost dotazů a následně i odpovědí zkušených lékařů,že to některé maminky dělali naprosto zbytečně,jen proto,že se jejich dětští lékaři v tomto neinformují a nevzdělávají a odstříkávání a převařování MM navrhují rutině,protože se to tak dřív dělávalo.Mám pocit,že pár dotazů je na http://www.rodina.cz a možná i na http://www.huggiesclub.com.Přeju vám,ať jsou vaši bobečci,co nejdřív žlutí od sluníčka a ne od žloutenky.

  • Anonymní

    Ze žloutenkou bojujeme už 8 týdnů a stále neustupuje. Teď máme léky a pokud se to do pátku nezlepší tak začnem taky odstříkávat a převařovat :-((
    Děkuji za článek, nemohla jsem vůbec ke žloutence nic najít a tak mě uklidnilo že nejsme sami komu tak dlouho neustupuje. Teď je venku konečně sluníčko a pomalu blednem, tak snad to bude brzy za námi.

  • mimkys

    Ahojky mám kamarádku má 11 měs. syna a ten se narodil a do pár hodin ho museli odvést vrtulníkem do jiné nemocnice, kde s touto žloutenkou mají lepší zkušenosti. Byl hrozně žlutý, do dnešní doby mají problémy chodí na odběry několikrát za měsíc, a v nemocnici je skoro každý druhý měsíc. Asi bude mít problémy celý život, měl i transfůzi, má to trošku lepší, ale … Pozorovanej bude pořád.

  • Anonymní

    Tak já mám dvě děti a u obou jsme měli novorozeneckou žloutenku. Starší dcera je narozená v listopadu a bohužel tehdy bylo hodně zataženo a sněžilo, takže se musela „opalovat“ v inkubátoru fototerapie zabrala malé klesly hodnoty..bohužel za 2 dny zežloutla znova takže jsem musela odstříkávat a pasterizovat mléko 24h …naštěstí jsme byli ještě v nemocnici a pak ještě jeden den v nemocnici a mohli jsme jít domů…. bohužel nepobyli jsme si tam dlouho po týdnu jsme se vrátili do nemocnice znova..tentokrát již na dětské oddělení a né na novorozenecké……než se jim podařilo zprovoznit vše potřebné k fototerapii trvalo to 4h .-( a pak 3dny odstříkávání a pasterizování naštěstí to zabralo a žloutence jsme odzvonili … za 2,5 roku se situace opakovala…narodil se mi kluk a 3 den novorozenecká žloutenka….. takže jsem hned chtěla aby mi pasterizovali mléko.. ale bohužel mé obavy nebyly vyslyšeny a my jsme po úspěšné fototerapii byli propuštěni a za týden jsme u naší lékařky vyfasovali již zmiňované tabletky a doporučení svítit miminku i v noci…….žloutenka nám ustoupila za 14 dnů…. ale každá maminka jistě ví, jaký má strach o zdraví svého broučka a tak bych všem maminkám doporučila aby raději pokud nemusí neurychlovaly svůj odchod domů z porodnice, neboť pokud propukne žloutenka později má fototerapii přímo na oddělení a maminka si může více odpočinout před domácím kolotočem a někdy to taky napomůže nastartovat kojení jelikož není možnost jít a koupit mimču Nutrilon či jiné mléko

  • tak my jsme se úspěšně vyhli všem žloutenkám – aspoň prozatím.A jak tak koukám,o nic jsme nepřišli.Ale Pavlínko,je dobře,že jsi článek napsala,já se o těch novorozeneckých žloutenkách dozvěděla až doma z porodnice,kdy se mne na to kamarádka ptala – jestli jsme ji měli – a já koukala jak telátko…:)

  • Vojtík i Matyášek zežloutli asi 5 den po porodu.Paní doktorka nám doporučila hlavně malého dávat co nejvíc na světlo a dál kojit,i když kvůli toho žloutenka pomaleji ustupuje.Blednout začali asi po měsíci a ve 2 měsících už byli celkem v pohodě.Prospívali dobře a paní doktorka si je hlídala jen vizuálně a žádné odběry nedělala.

  • Tak tuhle žloutenku jsme nezažili, ale užili jsme si s tou novorozeneckou…. malému vystoupila třetí den po porodu tak, že ho okamžitě rychlá sanita převezla na JIP do Hradce Králové. Pod světlem mu to v naší porodnici vůbec nepomáhalo…. hrozila i výměna krve. Ten Phenaemaleten dostával taky + nějaké další léky… Naštěstí se hladina bilirubinu pak stabilizovala a po zhruba dalších 5ti dnech nás propustili, s tím, že jsme snad denně chodili na odběry krve, pak už jen na kontroly…. Nic příjemného. Ručičky měl rozpíchané od těch neustálých odběrů a psychicky nám to oběma taky dalo zabrat….. Tak hlavně zdravá miminka a žádné
    žluťásky :-)))

  • My měli stejný problém po propuštění z porodnice to byl půl roční maraton nemocnice – domů. Naštěstí jen na kontroly. Kojeni jsme taky museli přerušit, ale stačilo na 24 hodin. Odstříkávala jsem…děs, malé dávala odstříkané mléko z flaše…děs, absolutně odmítala flašku, zkoušela jsem to i lžičkou, ale nic moc. Myslím, že těch 24 hodin trpěla víc hladem než žloutenkou. No taky jsme přežili a kojíme dodnes. máme 10 měsíců.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist