Rakovina děložního čípku

Rubrika: Onemocnění a léčba

294065_surgical_lightingVždy jsem si myslela, že rakovina děložního čípku nebo např. rakovina prsu postihuje spíše starší ženy. Dnes již vím, jaký to je omyl.
Když jsem po porodu mladší dcerky navštívila gynekologa v rámci preventivní prohlídky, nečekala jsem žádný problém. Pan doktor udělal cytologické vyšetření a já odjela v pohodě domů.

Za 14 dní mi přišel poštou lístek s tím, že mám navštívit svého gynekologa. Ihned jsem tam jela. A dozvěděla jsem se, že bohužel cytologie ukázala nějaké změny na čípku a bude nutné provést biopsii děložního čípku.

Co je biopsie?
Jedná se o odebrání vzorku tkáně pro laboratorní analýzu. Abnormální výsledek biopsie může představovat CIN společně s číselným označením (1 až 3). Diagnóza CIN 3 znamená, že se abnormální buňky děložního čípku vyskytují v celé vrstvě výstelky čípku.

Objednala jsem se tedy ihned do nemocnice na zákrok. Velmi jsem se bála. Ale u mě tento zákrok proběhl naprosto bez problémů. Vše bylo hotové za 3 minutky. Lehla jsem si a povídala si s paní doktorkou. Ta pak řekla, že první odběr už máme, ještě vás štípnu 2x. A já koukala, protože jsem žádné štípnutí vůbec necítila. Myslela jsem, že lékařka ještě ani nezavedla nástroje a přitom už bylo skroro hotovo. Po tomto zákroku jsem tedy celý den mírně krvácela. Za pár dní jsem opět jela ke svému gynekologovi a ten mi vysvětlil moji situaci. Prý se nejedná o rakovinu, ale předrakovinový stav. Moje diagnóza zněla dysplazie děložního čípku třetího stupně. Začala jsem se o problém více zajímat. Nikdo mi nedokázal říci, zda, pokud odmítnu konizaci čípku, přejde mé onemocnění do zhoubného bujení. Bylo mi vysvětleno, že pravděpodobnost je hodně vysoká. A já souhlasila s konizací .

A o co se vlastně jedná?
Rakovina děložního čípku patří mezi poměrně časté typy zhoubných nádorů u žen. U nás na něj zemře zhruba 400 žen ročně. Tomuto rakovinnému bujení se však dá zabránit, protože mu předchází předrakovinný stav, který lze včas rozpoznat a léčit.

Jaká je příčina?
Je prokázána souvislost s infekcí lidským papilomavirem ( HPV).Tento virus je přenosný. Během života se s ním setká až 80% žen. Ale pouze u malého zlomku žen infekce přetrvává a může vyvolat nežádoucí změny. Ve většině případů si tělo ženy s viry poradí samo. Udává se, že u žen nad 35 let, u nichž je infekce HPV přítomna, je až dvěstěnásobně zvýšené riziko, že se u nich vyvine rakovina. Rakovina čípku je tedy virového původu.
Další rizika:
časný začátek pohlavního života
častá změna sexuálních partnerů
kouření
poruchy imunity

Důležitá prevence:
Rakovina děložního čípku je jednou z mála, kde lze onemocnění předcházet. Pravidelné cytologické vyšetření pomůže odhalit až 60% případů v předrakovinovém stadiu. Bohužel problémem bývá také nekvalitně provedený stěr nebo špatné vyhodnocení v laboratoři.
Po mých mnohačetných cytologických stěrech v uplynulých dvou letech jsem se samozřejmě ptala na laboratoř, kde mé výsledky hodnotí. Pan doktor mě ujistil, že stěry posílá do největší laboratoře v ČR a velmi jim důvěřuje.

Takže následovala konizace. V té době bylo mojí nejmenší 9 měsíců. Protože jsem kojila, nastoupil se mnou do nemocnice i manžel a dcerka. Měli jsme vlastní pokoj s WC/sprchou. Ráno jsem přišla do nemocnice sama a byla domluvená, že kolem poledne přijede manžel s maličkou. Na sál jsem šla jako první. Vzhledem k tomu, že to byla již moje pátá gynekologická operace, ani jsem se moc nebála. Než jsem se nadála, už jsem byla zpět na pokoji. Probuzení z narkozy ovšem nebylo zrovna příjemné. Bylo mi neskutečně zle. Na zvarcení, motanice a k tomu veliká bolest v podbřišku. Nebyla jsem schopná vstát. Bylo mi jasné, že musím co nejdříve odstříkat mléko, protože jakmile mě malá uvidí, bude chtít kojit. Ale nešlo to. Vstala jsem s pomocí sestry až v 11 hodin. Něco málo odstříkala a zase honem do postele. Než rodinka přijela, bylo mi už lépe. Druhý den mi lékař oznámil, že jsem měla obrovské štěstí. Rozbor tkáně rakovinu nepotvrdil, prý mám skvělé vyhlídky na vyléčení. Čípek se také povedlo zachovat v dobrém stavu, takže případnému třetímu těhotenství by nic nemělo vadit.

Co je konizace děložního čípku?
Konizace spočívá v odstranění kuželu poškozené tkáně. Někdy následuje plastická úprava. Těhotenství po konizaci je možné, ale je vždy bráno jako rizikové. Hrozí zvýšené riziko potratů nebo předčasných porodů. Operovaný čípek nemusí unést zátěž v těhotenství a má sklony k předčasnému otevírání, čemuž lze zabránit tzv. cerkláží.

Od operace uběhly dva roky. Po celou dobu jsem chodila na pravidelné prohlídky po cca 4 měsících. V listopadu minulého roku přišly neuspokojivé výsledky. Měla jsem opět nastoupit do nemocnice. Nakonec jsme se domluvily na kontrole po Vánocích. No, přiznám se, že kontrola se trošku protáhla. Byla jsem až v březnu. A tento týden si měla zavolat na výsledky.
A jak jsem na tom? Nemohla jsem ani uvěřit slovům pana doktora, když mi do sluchátka říkal, že vše je v pořádku! Další kontrola za půl roku! Mám velikou radost a věřím, že už žádné problémy nenastanou!

Na závěr bych chtěla ještě malou poznámku.
V ČR je již k dispozici první a jediná vakcína určená k prevenci:
cervikálního karcinomu
cervikálních a vulválních dysplazií vysokého stupně
kondylomat zevního genitálu

vyvolaných lidskými papilomaviry typů 6,11,16 a 18

Očkuje se ve třech dávkách, 0, 2, 6 měsíců. Vakcína se aplikuje buď do oblasti horní paže nebo do oblasti stehna.
Očkování nenahrazuje preventivní prohlídky ani není určená k léčbě karcinomu. Je určená pro dívky a ženy od 16–26 let. Přičemž důležité je očkovat dívky ještě před zahájením pohlavního života.
Cena vakcíny je v součastné době cca 10 tisíc korun (všechny 3 dávky). Některé zdravotní pojišťovny poskytují příspěvek. Do budoucna je možné, že očkování bude plošně pro všechna děvčata.
Protože mám s tímto onemocněním špatné zkušenosti, vím jistě, že svoje dcery nechám naočkovat.

Napsal/a: Peťka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (47 vyjádření)

  • Anonymní

    Já to teď neřeším jako osobní roblém, protože moje malá je ještě miminko, syna logicky očkovat nebudu a já už jsem stará. Ale kdyby to jenom trochu šlo, určitě bych neváhala. U nás ve vesnici zemřela dívka bylo jí 23 let. Já jsem věděla, že na rakovinu lidé umírají, to samozřejmě, ale když takto zemře někdo koho jsi předtím doopravdy znala…. je to něco hodně jiného. Před tím mi umřela jenom velmi strá a nemocná babička, to mi moc nepřišlo, v její situaci to bylo jedině vysvobození.Mirka

  • Peťka

    Ivanko, biopsie se vůbec neumrtvuje. Nic to není. Možná jen maličké štípnutí. Není čeho se bát. Vše je hotové za pár minutek. Někdy je mi obyčejné gynekologické vyšetření více nepříjemné, než biopsie. Byla jsem hrozně překvapená, že už bylo hotovo a já stále čekala, co jako že bude.

  • vicikovka

    Anonymní, nevím zda-li je či není tento věk vhodný, ale očkování doporučuje naše gynekoložka všem dívkám, hlavně před započetím sexuálního života, před možnou nákazou. Být tebou zeptám se tvého gynekologa.

  • Anonymní

    Dobrý den všem (to nemyslím jako frázi), uvažuji o očkování vakcíny Silgard pro svou dnes 13 – letou dceru. Zajímá mne váš názor jednak co si myslíte o očkování vůbec, za druhé – zda je 13 let vhodný věk. Budu ráda za každý názor.

  • Dobrý den, příští týden mám jít na kolposkopii děložního čípku a možná i na biopsii. Té biopsie se bojím, jelikož před časem ji brali v ordinaci u gynekologa a moje známá u toho měla velké bolesti. Je možné že by ji třeba místo odběru neumrtvili? Děkuji za odpověd¨apřeji hezký den Ivana

  • Ahoj anonymní,
    mě provedl dr. cerkláž (zašití) po 3. měsíci těhotenství, dříve ne kvůli narkoze.
    Avšak ve druhém těhotenství mi řekl, že mi cerkláž provést nemůže, vzhledem k tomu, že jsem měla hematom na děloze a krev by se neměla jak dostat ven, ale že se stejně údajně od cerkláže již ustupuje. Půl roku jsem měla absolutní klid na lůžku. Jen na WC a zpět. V půlce těhotenství čipek pouhých 0,5 cm. Nicméně vše dobře dopadlo. Moc ti držím palečky, ať vše dobře dopadne i tobě. Hodně štěstí!!!!

  • Anonymní

    Ahoj taky mam zkusenosti se spatnymi vysledky cin2-3 s tezkou dysplasii.Vsechno zacalo pred 10ti lety spatnym cyto apak uz jsen se v tom vezla.Po konizaci byly vysledky chvili dobre.ale casem opet znovu recidiva.Nasledovala 2.koniz.a pak zase chvili klid.Nechala jsem se uchlacholit dobrymy vysledky a par let jsem se nedostavila,vice mene casove nestihala.Nedavno jsem prodelala posledni konizaci a ted jsem tehotna,bohuzel mi vysly vysledky cin2 a tezka dysplazie.Nevim,co se mnou budou delat,kdyz cekam miminko jsem v 6tt a moc se bojim.S manzelem jsme si mimi moc prali .Take je mi divne,jak pisete,ze po konizaci cipku mame rizikove.Ja mam tri kon. a vubec moji lek.nezajimalo,ani jak tezkou praci delam ,vek 35let a kdybych si nerekla,ze je ta prace na me moc hnala by me zpatky.Nevim kolik mi z toho cipko po konizacich zbylo,asi nic moc.Take bych se rada zeptala,kdy se provadi v tehu to tkzv.zasiti.Dekuji

  • Anonymní

    A já přidám ještě kontakt na www stránky,kde je taky vše docela dobře popsáno.Právě jsem se tím článkem prokousala.Taky mám zrovna nějaké obtíže,ale chytřejší budu až po výsledcích cytologie a po hykteroskopii.

    http://www.victorie.cz/textova-verze/?FolderId=4ca9d013-f2cc-41a6-90ff-83ba7c946719

    Bobina (nejsem přihlášená-manžel čistil počítač 🙂 )

  • Anonymní

    Apeluji na všechny. Choďte na pravidelné kontroly. Vím o čem mluvím, protože mě velmi blízký člověk s tímto bojuje. Bez pravidelných kontrol by dnes už bylo zle. Prosím držte nám palce.

  • poldina

    Ahoj Peťko,pěkný článek.Kamarádka podstoupila to samé,ale nakonec jí vzaly dělohu a to už naštěstí má dvě děti.Tak žádné starosti a hodně moc radosti a zdravíčka..

  • Zdravím,moje manželka tohle prodělala-2x po roce za sebou,bohužel vždy i chemo..
    Ťukám a věřím,že už je to za náma,v červnu má kontrolu..
    Její,naše dcera, má skoro 15l a tak jí určitě dáme očkovat!!

  • Peťka

    Všem moc děkuji.
    Také doufám, že časem bude očkování zavedeno plošně, pro všechna děvčata.
    Mab, toto vše jsem podstoupila po porodu druhé dcery. Takže osobní zkušenost v souvislosti s onemocněním a následném otěhotnění nemám. Lékaři mi ovšem říkali, že těhotenství by bylo určitě vedeno jako rizikové. Stejně tak to měly maminky, které jsou po stejném zákroku, které znám osobně.
    Souvislost s mykózami, chlamidiemi apod. by mě také docela zajímala. Co já jsem se ptala, tak by to nemělo mít žádnou souvislost.
    Co mohu pozorovat ve svém okolí, je opravdu hodně žen s těmito prekancerozními stavy a ve většině případů konizace čípku pomůže.

  • Já taky podstoupila konizaci, následně jsem byla dvakrát těhotná (to druhé těhotenství dopadlo tragicky, psala jsem o tom v jiné diskusi, to však podle mne rozhodně nesouviselo s konizací)a ani jedno z těch těhotenství nebylo rizikové. Což teda po výše uvedených informacích nechápu, ale asi jde o to jak velký kousek čípku se vyjme a jak se pak dále „zajizví“? Nebo má někdo jiné zkušenosti? Taky by mě zajímalo, jestli tyto prekancerozní stavy souvisí s mykózami, chlamydiemi a jinými radostmi…
    Pod zvýšenou kontrolou jsem pořád, ale zaplaťpánbůh, je to v pořádku.

  • Díky za článek a hlavně ať už nejsou žádné potíže! Jinak k poznámce anonymní, je to spousta peněz, to jo, ale člověk si někdy musí rozmyslet, co je pro něj v životě důležité. O tomto tématu jsem už něco četla a docela mě inspirovaly názorny některých maminek, že prostě holčička dostane příspěvěk např. k narozeninám. Seskládají se babičky, tetičky a všichni, kteří by jinak koupili nějakou tu blbost. Navíc to ví člověk dopředu a očkuje se až kolem těch 16 let, je dost času na to postupně našetřit. I když i mě připadá ta částka obrovská, třeba se časem sníží. Jen mě mrzí, že pro mě už šance očkování není.

  • Moc děkuju za takovýhle článek. Zase jsem si uvědomila, jak je prevence důležitá, a že dceři začneme šetřit na očkování.
    Přeju, ať jsi nadále v pořádku!!!

  • Anonymní

    ono se to dobře mluvi těm co nato maji prostředky,ale kdyz ma člověk ty dcery , třeba dvě nebo i vice tak kde nato ma brat prostředky.Alča

  • Taky jsem po konizaci čípku a laserové vaporizaci. Po zákroku mám za sebou dvě úspěšná těhotenství i když obě riziková.
    Myslím, že hlavní plus je v prevenci. U nás se stěry posílají do Havířova (dr. Ondruš) – ten je pro mě zárukou jistoty.
    Znám spoustu žen – i mladých, které na prevenci kašlou a u lékaře nebyly více jak 3 roky, což je dle mého názoru hazard.
    Vakcína je určitě velký posun vpřed, ovšem účinnost není 100% a tudíž bych přece jen apelovala na tu prevenci.

  • Také přeji zdravíčko-dodám např.pojišťovna Min.Vnitra hradí 2000,- na toto očkování. Kdybych měla holčičku nechala bych ji 100% naočkovat. K

  • Jovanka

    Peti, jsem ráda, že je vše v pořádku. Opatruj se a ať jste zdraví i nadále 🙂
    A díky moc za info.

  • Peta

    Je fakt, že to teď slyšívám na každém kroku. Děkuju za článek, je to fajn přečíst si něčí zkušenost, já se v těch odbornostech moc nevyznám, ale tohle fakt dobře napsané. Jen přeju, aby nadále bylo všecko v pořádku.
    V dnešním světě opravdu není nad zdraví. Tfuj tfuj tfuj pro štěstí

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist