Odvšivte si to dítě!

Rubrika: Onemocnění a léčba

850693_best_friendDětí, v jejichž kšticích se vesele špacírují vši, jsou v některých školách desítky. V nižších ročnících se občas objeví třídy, kde nezůstane jediná dětská hlava ušetřená a pedagog si večer co večer s hrůzou pročesává vlasy nad ručníkem. A po zdánlivém vítězství chemií vybaveného člověka nad hmyzem se za pár týdnů vši objeví znovu…

Boj proti vším se čas od času dostává do bludného kruhu. Školy si stěžují na neodpovědné rodiče, rodiče na neúčinnost dezinfekčních přípravků a zavšivené děti chodí do kolektivu dál. V jedné z pražských základních škol dokonce začali požadovat lékařské potvrzení, že žák je skutečně odvšivený a odmítali ho bez něj vpustit do budovy. Podle hygieniků jsou ale podobné reakce přehnané. „Vši nejsou nemoc. Postiženému nehrozí nebezpečí, jeho zdraví není nijak ohroženo,“ míní lékařka Eva Geryková z Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje. Případy, kdy se vši rozmnoží natolik, aby si dítě rozškrábalo hlavu do krve a způsobilo si tím závažnější infekci, jsou podle ní ojedinělé a zavšivení je problém spíše společenský než medicínský.

Potřebujeme nové přípravky

Veš dětská (nebo též vlasová či hlavová) žije asi tři týdny. Za tu dobu samička naklade 100 až 140 vajíček, takzvaných hnid, z nichž se líhnou larvy a z nich pak zhruba do dvaceti dnů noví živočichové. Larvy i dospělé vši se živí krví. Právě bodnutí je příčinou svědění, podle něhož se výskyt vší často odhalí.

K definitivnímu odvšivení je tedy třeba zlikvidovat všechna vývojová stadia vší. Proto je také nutné zásah v pravidelných intervalech několikrát po sobě opakovat. Problém ovšem je, že vši jsou schopné si poměrně brzy vypěstovat rezistenci vůči přípravkům, které je mají hubit. A tak se mnozí rodiče přesvědčili, že dezinfekční šampon Parasidose, Jacutin Gel, Diffusil H sprej ani další preparáty nezabírají. Vši po umytí či zábalu žijí dál a z hnid se líhnou zdravé larvy. Proto se někteří vracejí ke starým metodám hubení vší octem či petrolejem. Výsledkem ovšem často bývají bouřlivé kožní reakce – zčervenání či vyrážky. Petrolej dokáže kůži doslova spálit a způsobit rozsáhlé puchýře.

Jindy se lidé uchylují k používání veterinárních přípravků, některým rodičů je doporučí i dětský lékař. Výsledky takové „léčby“ jsou nejednoznačné: v mnoha případech preparáty zabraly, v jiných ne, někdy způsobí zdravotní komplikace. Doktorka Geryková veterinární přípravky nedoporučuje: „Jednak jsou určeny na veš psí, která není s tou dětskou totožná. Proto nemusí být přípravek účinný. Kromě toho je uzpůsoben na aplikaci do zvířecí srsti a na lidské pokožce může způsobit kožní problémy, jako jsou vyrážky a ekzémy.“

V nejbližší době by měl být v lékárnách k dispozici nový přípravek Diffusil H Forte a jeho inovované složení by podle odborníků mělo živé formy vší skutečně zabíjet. I ten je ovšem nezbytné použít opakovaně (podle návodu v příbalovém letáku) a ještě celou odhmyzovací akci doplňovat pravidelným, tedy každodenním, vybíráním hnid. K tomuto účelu je nejlepší hustý hřeben „všiváček“, jímž se vlasy češou nejlépe nad světlou textilií, ve které se hnidy zachycují. Hřeben i tkanina by se po odvšivení měly vyvařit. Hnidy se ale dají z vlasů vybírat i ručně – ze suchých i z umytých a ošetřených kondicionérem.

autor: Daniela Kramulová, Rodina a škola, 4/2006
Jedná se o ukázku z časopisu Rodiče a škola, vydává Portál

Napsal/a: Daniela Kramulová

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (7 vyjádření)

 • Nás se to zatím netýká, jen chci napsat, že jsem narazila i na čistě přírodní přípravek proti vším od Karla Hádka.

 • VlaďkaP

  Pedicul Hermal zabírá 100% – na vši i hnidy. Je to silikonový olej, vysloveně je to udusí. Doporučuje se po 14 ti dnech zopakovat (myslím po 14ti).

 • připadá mi to jako na kolotoči. Po dvou měsících opět invaze. V pondělí zůstala doma jedna dívenka, dnes jsem našla u dalších čtyř hnidy. Sousedka-veterinářka dává dceři na hlavu spray pro zvířata. Prý to nevadí. U chlapců to zatím nebylo.

 • bamiska

  no tak to je úsměvné, máme stejný problém stále se nám to do školky vrací…kluk je přinesl ze školy vloni domů také a abych nevyšla ze cviku tak včera také tak:-))
  …hned stříhání, odvšivování, převlékání postele, medvěd se kterým spí šel hned do pračky…je to jak noční můra …vždycky jsem si dělala srandu, že na tak kratounkých vlasech jak je mají moje děti se neudrží, no a bohužel to není pravda…..a musím dodat jsem až přehnaně pořádná:-))

 • U mě ve třídě je tento problém na denním pořádku. Mám děti, které, jakmile se „vyléčí“, za několik dnů přijdou s těmito potvůrkami znovu. Nedaří se mi toto vymýtit, ačkoliv hovořím s rodiči oněch postižených dětí. Ostatní rodiče bijí na poplach, ať „něco dělám“. Dítě, které přijde do školy nemohu vyhodit, neboť jsem za něj odpovědná. Co s tím? Petrolej? Ostříhat dohola? Pro celou třídu zakoupit tento šampon a všem preventivně umýt hlavu? Na koho se obrátit? Jak z bludného kruhu.

 • Vši- to je moje noční můra!!! Když jsem byla ještě na základce, tak jsem je bohužel taky chytila! Tenkrát to byla strašná ostuda!:-(( Měla jsem tenkrát vlasy dlouhé až na zadek, tak jsem se strašně bála, že mě budou muset ostříhat!!! Zkoušeli na mě různé šampony „na psy“:-((, ale nic nezabíralo. Tenkrát se objevil ten Difusil a ten teda opravdu zabral. No, vidíte, zhruba za 20 let se ty potvory přizpůsobily! Jen doufám, že mi je Dáda nepřinese co nejdřív ze školky!!!

 • Dáša P.
  Dáša P.

  Velice aktuální článeček, s tímto problémem bojují čas od času všechny školy, avšak teď je přímo extrémní výskyt vší.
  Naše děti to zatím nechytily, ale máme připraven v garáži petrolej. Doufám, že zabere, až to bude potřeba.
  Při této příležitosti chci jen říct, že mě šokovalo, když jsem se od kamaráda-učitele dověděla, že učitelé nesmí dětem prohlížet hlavy, protože je to bráno jako zásah do osobní svobody dítěte! To mě fakt rozesmálo. Zvláště když jsem si uvědomila, jak v jiných (zvláště lékařských) oblastech, kde by to bylo potřeba, se něco jako osobní svoboda dítěte v potaz vůbec nebere! 🙁 Trošku Kocourkov.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist