Kojení u maminek vítězí

Rubrika: Péče o miminko

Aktuální průzkum Poradenského centra Výživa dětí ukázal, že maminky malých dětí považují kojení za nejlepší způsob podpory imunity svých dětí. Takovou zprávu vítají i lékaři, kteří tento názor podporují. V prvních měsících po narození je mateřské mléko  prokazatelně nejlepším zdrojem všech potřebných látek, které se mimo jiné podílí i na rozvoji imunitního systému. Ten je následně zásadní pro zdravotní stav dítěte v průběhu celého dalšího života. Kojení označilo za nejlepší způsob podpory imunity 36 % dotazovaných maminek. Následoval přísun vitaminů a minerálních látek z přírodních zdrojů s 29% a pravidelný kontakt s vrstevníky, který preferuje 11 % dotazovaných maminek. Zlom ale podle zkušeností odborníků nastává po ukončení kojení, kdy jsou na imunitu kladeny stále vyšší nároky, ale mléčnou složku rodiče mylně přestávají považovat za důležitou a v neprospěch dítěte ji podceňují.

„Vývoj imunity je složitý proces, k jehož zdárnému průběhu kojení v prvních měsících života dítěte přispívá obrovskou měrou“ uvádí prof. RNDr. Jan Krejsek z Univerzity Karlovy v Praze. Mateřské mléko totiž obsahuje vše, co novorozené dítě potřebuje a navíc v optimálním množství. Jak ale prof. Krejsek vysvětluje, neplatí to neomezeně: „Kojení jako výhradní zdroj výživy je nenahraditelný do 4. – 6. měsíce věku dítěte, potom přestává v dostatečné míře krýt nároky rostoucího organizmu a na řadu musí přijít i jiné zdroje.“ Kojení se proto doplňuje příkrmy a přidávají se i další tekutiny. V momentě, kdy kojení už není možné nebo se jej maminka rozhodne ukončit, je potřeba přemýšlet také o vhodném zdroji mléčné složky v jídelníčku dítěte, která by rozhodně měla zůstat jeho nedílnou součástí. Protože běžné kravské mléko není z důvodu absence prebiotik, nízkého obsahu vitamínů a naopak přebytku bílkovin pro batole vhodné, je z hlediska imunity žádoucí krýt tuto potřebu pomocí batolecího mléka, ideálně takového, které obsahuje kromě optimálního poměru potřebných živin i prebiotickou směs scGOS/lcFOS a omega3 LCP mastné kyseliny. Přestože pozitivní účinek těchto složek na imunitní systém je prokázaný, rodiče informace mnohdy nemají a   svému dítěti tak tento velmi snadný zdroj látek důležitých pro dobrý rozvoj imunitního systému nedopřávají.

Pestrou stravu jako záruku přísunu vitaminů a minerálních látek, kterou považuje za nejdůležitější 29 % maminek, odborníci jednoznačně považují za dobrou volbu. Přestože nové potraviny dítě nepřijímá vždy s nadšením, z hlediska vyváženosti a pestrosti stravy je velmi důležité vytrvat a i odmítané potraviny znovu a znovu nabízet, avšak bez nepříjemného nucení. „Odmítání nových chutí je u dětí zcela běžné a není třeba tomu přikládat velký význam. Naopak je třeba to respektovat, dítě do konzumace neznámých potravin nenutit, ale nenásilnou formou  mu je s určitým odstupem opakovaně nabízet. Ideální také je, když rodiče danou potravinu s chutí v přítomnosti dítěte sami konzumují“ vysvětluje nutriční terapeutka Hana Knížková z Poradenského centra Výživa dětí. Průzkum zároveň ukázal, že rodiče v oblasti doporučení vhodné stravy a zdravého vývoje dítěte nejvíce důvěřují pediatrovi, až daleko za nimi jsou zdroje jako příbuzní, kamarádky či internetové diskuse.

Napsal/a: Výživa dětí

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (7 vyjádření)

  • petlu12

    Já kojila první dceru 10 měs.pak už mně kousala.a eď kojím už 8.měs. druhou dceru a ta se třeba 10x za noc vzbudí a hledá prso,je semnou v posteli a doufám , že už brzo vymění prso za dudlík .Všude se píše jak odnaučit dudlik ale jak odnaučit prso to nikde není.Ale i tak jsem ráda , že mohu dát dceři to nej i za cenu nevyspání.

  • HankaManka
    HankaManka

    Kojení je skvělá věc. Prvního chlapečka jsem kojila asi 26 měsíců. Váhala jsem, jestli to ukončit, nebo počkat, až se odstaví sám. Nakonec jsem to ukončila a bylo to dobře. Později by to bylo bolavé pro oba. Ještě teď ve třech letech se rád přitulí k mlíčkům :-). Myslím, že kojení opravdu dost sbližuje miminko s maminkou a naopak.
    Na přelomu letošního března – dubna čekáme druhé miminko, podle UTZ také chlapečka. Moc se těším, že budu zase kojit.
    Chápu, že to někdy nejde, nebo že miminko brzy odmítne samo. Věřím, že my to vydržíme zase tak dlouho :-).

  • jana231

    taky jsem vyslovne pro kojeni,
    ale neodsuzuju nikoho kdyz to nejde,
    sama jsem toho byla prikladem,
    syna jsem kojila 4 mesice plne+5 mesicu castecne,
    vic to neslo.Dceru kojim pres 16 mesicu a jsem za to rada.
    Nevim, jak ji to budu odnaucovat, je to zavislacka:)

  • meggi41

    Jsem pro kojeni,to ano..kojila jsem 3deti..a dlouho..prikrmy velmi pozde /dle tabulek/a vse bylo supr 😉
    Ale pokud se nekoji,neodsuzuji,nekdy to skratka nejde 😉 Nac se stresovat,ci soudit kohokoliv 😉

  • bioviruska

    jsem PRO kojení, ale zase chápu, že když to nejde….neodsuzuji….

  • ŽOFINKA

    TAKÉ JSEM PRO KOJENÍ ! !!
    První dceru jsem plně bez příkrmů kojila do roka,
    a dále až do 21ti měsíců.
    Druhou taktéž.
    No a synkovi bude v červenci rok – jen kojím,
    a doufám, že i dále budu – vydržím jako u holčiček.
    Ještě na vysvětlenou – o příkrmy jsem se snažila, ale pokud nepočítám několik lžiček zeleniny + ovoce s kuskusem, jáhlou, vločkou… do měsíce (rohlík, „bobik“ a jiné pochutiny jako příkrm neuznávám), tak opravdu o nic jiného ani neměli zájem.

  • Syn už má přes dva roky a ještě ho kojim.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist