Dětský pláč… řeč, které ne-rozumíme?!

Rubrika: Péče o miminko
plačící miminko

Pláč je ten neprvotnější jazyk, který děti používají.  Jako rodiče bychom se ho měli co nejdříve naučit.  Je to vlastně jediná komunikace mezi dětmi a rodiči. A protože je velmi nelehké rozpoznat tuto „miminkovskou řeč“, dám vám pár tipů, jak snadněji rozpoznat, zda je vaše miminko ospalé nebo má hlad, nebo je mu prostě smutno. A také, jak moc důležité je se naučit této řeči co nejdřív.

Děti se narodí s méně než třetinovou kapacitou mozku, než jakou budou mít v dospělosti. Mozek a celý nervový systém se velmi rychle začnou vyvíjet.  Jsou založena centra pro příjem, zpracování, manipulaci s podněty a vjemy obklopující dítě. Podněty a vjemy jsou zvuky, vůně, ale i dojmy, které novorozenec přijímá prostřednictvím emocí mezi ním a rodiči.

Během prvních šesti měsíců života je dokončen vývoj centrální nervové soustavy. Měli byste se co nejdříve naučit rozpoznat potřeby vašeho děťátka, protože jen dobrými odezvami na jeho pláč dáváte podnět jeho mozku k vytváření více nervových spojení, které vedou k rozvoji inteligence dítěte a dobrému emočnímu základu.

Chci spinkat!

Dítko lehce naříká nebo fňuká. Tento tip pláče se může i zesilovat. Miminko mává rukama, lehce kope, nezatíná pěsti a může si mnout oči.

Rada

Děti uklidňují rytmické zvuky, takže můžete

  • pustit hudbu
  • houpat se s ním v houpacím křesle
  • použít rehabilitační balón

Miminko by mělo slyšet váš klidný hlas, proto na něho potichu mluvte.  Důležitý je také váš dotyk. Hlaďte ho jemně po tvářích a třeba i celém tělíčku. Pokud je to v denní dobu vezměte ho na procházku.

Jsem samo a nudím se!

Je to spíše kňourání, které přechází v hlasitý křik, pokud se dítěti nevěnuje pozornost. Jemně třese hlavou a pohybuje ručičkami, zlehka kope, tělíčko není strnulé a opět nezatíná pěsti.

Rada

Dítko zvedněte a pomazlete se s ním, toho určitě povzbudí. Tancování nebo procházka v náručí budou určitě fungovat také. Můžete opět použít rytmické zvuky i např. na chvíli pustit vodu, nebo i zvuk myčky je pro děti velmi uklidňující. Nezapomínejte na možnost vašeho zpěvu a tichého, klidného mluvení.

Když je dítko starší, nabídněte mu adekvátně k věku nějakou hračku.

Pro oba může být velmi příjemné lenošení na posteli a jemná masáž vašeho dítka. Nemusíte mít samozřejmě masérské kurzy! Stačí, když se dítěte budete dotýkat a hladit ho po celém tělíčku.

„Ze své zkušenosti můžu doporučit jemným tlakem i třeba krouživými pohyby přejíždět miminku po celé délce zad…nejvíce v bederní oblasti. Odborníci tuto masáž doporučují i při bolestech bříška.“

Nezapomeňte zkontrolovat průvodní známky nemoci – zvýšená teplota…

Mám hlad!

Ze začátku ne příliš intenzivní, ale postupně sílí a pláč je rytmický.  Miminko třese hlavou, mává rukama, cucá a zatíná pěsti, ale tělíčko není strnulé.

Rada

Jednoduše mu dejte najíst 🙂

U starších dětí zkuste nejdříve nabídnout vodu, protože může mít jen žízeň.

Něco mě trápí – jsem nespokojené miminko!

Dlouhé kňourání s pauzou bez dechu, kdy dítko v krátkých návalech lapá po dechu, pak začne opět kňourat.  Třese hlavou, mává rukama, kope a zatíná pěsti. Dítko si cucá pěsti a tělíčko je strnulé.

Rada

Nejdříve zkontrolujte, zda miminko nepotřebuje přebalit… pozor i na opruzeniny.

Příčinou tohoto pláče může být i těsné a nepohodlné oblečení a také, že mu oblečení může ohýbat nebo mačkat prsty na nohou.

Pozor na přílišné oblečení… přehřátí je pro novorozence velmi nebezpečné!

Nespokojené miminko může být i z podchlazení. Nosík není věrohodný „teploměr“, ale „teplotu“  zkontrolujte na zátylku.

Nespokojenost miminka způsobuje i plynatost, proto nechte dítě znovu odříhnout a masírujte mu bříško.

Pokud se domníváte, že dítko může trpět zácpou, masírujte mu konečník vlhkou žínkou.

Pro zklidnění můžete dítěti nabídnout dudlík nebo jiné šidítko.

Nezapomeňte zkontrolovat průvodní známky nemoci – zvýšená teplota nebo oteklé dásně.

Jsem nervózní!

Je to intenzivní, ale krátký křik, který ubývá a opět roste. Většinou se vyskytuje večer před spaním. Miminko hodně otvírá pusu, mračí se a mává rukama, kope, zatíná pěsti a tělíčko je trošku strnulé.  Může si i cucat pěstičky.

Rada

Pro uvolnění miminka ho můžete v tichosti vykoupat. Teplá voda je pro děti velmi uklidňující.

Miminko můžete i zabalit do teplé deky, která v něm bude vzbuzovat pocit bezpečí. Tlumeným hlasem na něho mluvte a držte ho v náručí v „klubíčku“, je to poloha děťátka v bříšku. Místnost by měla být tichá a velmi jemně osvícená. Velmi jemně ho hlaďte po tvářích a celém tělíčku. Můžete ho k sobě i přivinout tak, že bude slyšet váš klidný dech. Popřípadě si lehněte na záda na postel, nebo se posaďte do pohodlné pozice a dítko si přiložte na vaši nahou hruď. Děťátko tak uslyší tlukot vašeho srdce, které ho velmi uklidní, protože ho slyšelo dlouho dobu ve vašem bříšku. Nezapomeňte opět na deku.

„Ač mám doma předškoláka, tak dost často, když ležím a odpočívám na posteli, za mnou přijde s přáním lehnout si a tulit se svým nahým bříškem na  moje nahé bříško. Hrozně moc si to užívá a přede u toho jak koťátko 🙂 A já musím říct, že i mě je tohle (pro někoho možná zvláštní) mazlení velmi příjemné. Tuhle zklidňující metodu jsem používala u obou svých dítek.“

Přeji všem maminkám a tatínkům, co nejméně pláče svých dětí a co nejvíce krásných a společných chvilek…protože čas strašně rychle letí!

„S malými dětmi je to jako s intelektuály: když dělají rámus, je to špatné, když jsou zticha, je to podezřelé.“

– Gabriel Laub

Pozn. red.: Aktualizovaný článek z února 2012.

Napsal/a: suodal

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist