Nezůstávej sama, dítě potřebuje tátu!(?)

Rubrika: Výchovné tipy

Role otce se během posledních let výrazně změnila. Dnes už se snad nikdo napozastaví nad tím, že i otec zůstává s dítětem na rodičovské dovolené. Jaký je skutečný význam otce v rodině?

Mužská identita potřebuje vzory. S jakými vzory se budou identifikovat dnešní děti? Jak se historicky proměnila role otce?

Těmito otázkami se ve své knize s názvem O otcovské roli zabývá psycholog Tomáš Novák. Všímá si toho, jak do chování otců zasahovaly dobové okolnosti (válka, totalita), ale především popisuje zajímavý současný psychologický a sociologický trend – soumrak patriarchálních otců a úsvit takzvaného nového otcovství.

VÁŠ TÁTA JE…

„Manažerský“ otec je zaměřený především na úspěch v profesi, „dobré peníze“ pro rodinu a hlavní slovo „určující vztah všech k Tchaj-wanu“. Manželka řeší to ostatní. Kontrolní otázka: Zůstal by doma s nemocným dítětem na „paragrafu“? Odpověď bude záporná: „Nikdy jsem to nedělal a nemohu si to profesně ani dovolit.“ Doplní ji manažerské rozhodnutí delegováním pravomoci v tomto směru na matku nemocného dítka.

Podporující a pomáhající otec v rámci možností (ne tedy absolutně) preferuje svoji pracovní angažovanost před rodinou. Je to „poznaná nutnost“, v případě nezbytnosti korigovaná akutními potřebami rodiny.

Odpověď na kontrolní otázku vyzní ve smyslu: Pokud to bude nutné, tak jistě ano. Nebylo by to poprvé. Nový otec se zapojuje do péče o dítě, pomáhá v domácnosti, zajišťuje podmínky pro občasný zasloužený odpočinek matky, je pečující a přítomný fyzicky i emocionálně, pokud je ho třeba. Jeho odpověď na kontrolní otázku je jasně kladná.

Jasná zpráva o tomto muži nové doby má přinejmenším dva háčky. Menší z nich spočívá v „pomáhání“. Je třeba udělat, co je potřeba, ale nevystrnadit ženu z role Hestie – bohyně, a tudíž i šéfové domácího krbu. Větší problém lze vyjádřit stručně: „Je draho!“ Máte-li hypotéku a ženu na mateřské, manažerský plat by se hodil. Den má ale jen dvacet čtyři hodin.
Co dělat dřív?

Moderní nový otec se významně angažuje ve výchově svých dětí, ve srovnání s autoritářstvím tradičních otců disponuje schopností demokratického řešení sporů, role „vůdce“ se mění v roli partnera, který se stále více inspiruje mnohými původně mateřskými dovednostmi.

OTCOVA OPRAVDOVÁ AUTORITA NENÍ  AUTORITATIVNÍ

Opět jeden z paradoxů. Nejčastějším požadavkem na otce, slýchaným od matek v poradenské praxi, je, aby byl zodpovědný a aby byl pro děti autoritou. Touha po mužské autoritě, pro dítka tolik potřebné, bývá často uváděna jako motiv druhého sňatku ženy. Jeden z možných problémů spočívá v tvrzení „autorita není autoritativnost“.
Autoritativní osobnost jako první popsali T. Adorno, E. Frenkel-Bruns wick, D. Lewison a R. Sanford. Jde o osobnost svými rysy předurčenou k předsudkům, vyznačující se komplexem autoritativních postojů. Někteří autoři hovoří o typické mužské „autoritativní agresivitě“. Může se samozřejmě projevit i u žen. Ovlivňuje celou řadu názorů – od banalit typu „v neděli je nutno obědvat přesně ve dvanáct hodin“ až k preferenci určitých stran při volbách. Je samozřejmě zdůvodněna způsobem co nejpřijatelnějším a populistickým. Apeluje se na tradici, na základní hodnoty, řád a pořádek. Odmítány bývají alternativy a odlišnosti. Prosazování jediné správné cesty je razantní. Konflikty jsou spíše vyhrocovány než řešeny dohodou a kompromisem. To, co autoritativní osobnost považuje za asertivitu, je pouhá agresivita. Tvrdí: „Demokratické postupy jsou neúčinné, zkuste demokraticky přivést hlupáky či zločince k rozumu.“ To jde vskutku těžko. Preference nedemokratických postupů nepřivede hlupáky a zločince k rozumu, ale někdy až do vlády.

Autoritativní člověk není obvykle zločinec, nemusí být nevzdělanec a může mít v mnoha ohledech vynikající znalosti i kvality. Jak je tedy možné, že tito lidé vlastně nahrávají lůze a vypočítavcům?

Psychoanalytik usuzuje na konflikt mezi poměrně slabým Já a autoritativním Nadjá a z toho vznikající pocit ohrožení. Transakční analýza si u lidí, kteří volí autoritativní postupy, aniž by aktivně chtěli někomu škodit, všímá části osobnosti zvané Rodič.

Tento souhrn zásad, rad a příkazů, jež nám předaly různé výchovné autority, je silně rozvinut. Projevuje se nevlídně, hyperkriticky. Na dospělého může působit až drtivě. Vzniká vnitřní konflikt morální povahy. V běžné populaci ovšem nevyvolá pocit viny. I k prožitku viny je třeba určité síly osobnosti. Vyvolává pouze pocit vlastní slabosti, která se projevuje obdivováním moci a odsuzováním všeho, co je jiné než silné a stabilní. Ostatně již obrozenecký básník naznačuje, že řešením mnohých trampot může být přichýlení k mocnému dubisku.

Bohužel i současní otcové jsou konfrontováni s rodinnými problémy, autor proto nabízí i psychologický pohled na téma střídavé porozvodové péče, syndrom zavržení otce a rizika paternální deprivace.

Možnost identifi kovat se s otcem je základem pro přijetí mužské role. Identifi kace co do převzetí určitých forem chování probíhá nevědomky, a to i tehdy, když dítě se zmíněným chováním nesouhlasí. V zátěžových, stresových situacích je v jisté modifi kaci časem opakuje i v dospělosti.

Varianta „než špatný otec, to raději žádný“ není řešení. U chlapců vzniká riziko kompenzačně maskulinního chování.

„Děti bez otců“ bývají závislé, pasivní. Buď marně hledající autoritu, nebo nacházející autoritu problematickou, někdy dokonce asociální. Navenek vystupují agresivně. Hovoří se o karenci autority postihující osobnost, chování i mezilidské vztahy. V poradenské praxi se opakovaně setkáváme s matkami traumatizovanými radami okolí: „Nezůstávej sama, dítě potřebuje tátu!“ Najít v rámci současného seznamovacího trhu sobě manžela a dítku otce není snadné. Statisticky vzato je pravděpodobnost u rozvedené ženy s dítětem poloviční ve srovnání s bezdětnou svobodnou ženou. Neprovdaná nebo ovdovělá matka má šanci menší o třetinu. Neviditelné emoce trhu zde přihlížejí k tomu, že do nové rodiny nebude zasahovat jiný muž s potenciální  vazbou na dítě. Se dvěma dětmi je šance 15 %. Navíc zdaleka ne každý muž je schopen vytvořit stabilní vztah a nahrazovat otce.

Ženy vychovávající dítě samy si jsou složitosti situace většinou vědomy. Rády by imponujícího a kvalitního partnera našly. V časech předlistopadových se tradovalo: „Muž po čtyřicítce je buď zadaný, ženatý, mrtvý, nebo psychopatický.“ V souladu se stávajícími demografi ckými změnami bych věk onoho pána posunul o zhruba deset let. Podstata problému je ale stejná. Včetně zkušenosti (muži často využívané), že cesta k srdci i k jiným orgánům ženy je nejsnazší přes děti. Riziko v zásadě okolím či okolnostmi (včetně fi nančních problémů) vynucené problematické volby je velké.

Výrok „vaše dítě potřebuje tátu“ by měl být varováním před zbrklým rozvodem a obzvláště před následky takzvaného zavržení otce.

o_otcovske_roli_nahledO otcovské roli
Význam otce v rodině

Vydalo nakladatelství Grada
Edice:
Psychologie pro každého

Autor: Tomáš Novák
Počet stran: 128
Vyšlo: 1.8.2013

Knihu O otcovské roli si můžete objednat třeba zde.


gradaKnihy s logem GRADAvycházejí v České republice již od roku 1991.V její produkci jsou tituly s právní tématikou, knihy ekonomické, tituly z oblasti financí a účetnictví, manažerské tituly, psychologické, zdravotnické, knihy s počítačovou tematikou, o architektuře a stavebnictví, knihy technické z nejrůznějších oborů a profesí.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist