Mimořádný objev – nové vitamíny, které děti potřebují

Rubrika: Výchovné tipy

Všichni známe vitaminy A a K, které je třeba jíst každý den, protože jsou nezbytné pro náš vývoj a růst. Zaznamenali jsme však zatím ještě nepotvrzené zprávy, že vědci objevili další vitaminy, které jsou prý stejně důležité.
Jsou to…

Vitamin H čili hudba. Mladí rodiče ho mají přirozeně, do rodinné stravy může být dodán okamžitě. Pouštějte si pěknou hudbu a tancujte s dětmi v obývacím pokoji – často. Jestliže jsou ještě příliš malé, vezměte je na ruku a tancujte s nimi. Zpívejte si v autě, sestavte si sbírku oblíbených nahrávek. Opatřete si nějaké jednoduché hudební nástroje. Jestliže se vaše děti učí na něco hrát, ujistěte se, že je to uspokojuje nebo alespoň baví. Je-li dítě vystaveno neustálým zvukům z rádia nebo televize – naučí se neslyšet.

Vitamin P1 čili poezie. Učte batolata písničky a říkanky. Starší děti mohou recitovat své oblíbené kratší básně na rodinných setkáních. Poslouchejte příběhy a poezii nahranou na kazetách, abyste se mohli těšit z mluveného slova.

Vitamin P2 čili příroda. Umožněte svým dětem, aby poznaly prostředí nedotčené člověkem. Malým dětem postačí zahrádka – spousta různého hmyzu a drobných lezoucích živočichů, keře a stromy, které přitahují ptáky. Kdykoli však můžete, jděte do přírody nebo k vodě. Pozorujte západy slunce. Tábořte v přírodě. Vitamin P2 úzce souvisí s vitaminem D čili duchovností, který je někdy k dostání v kostelech, chrámech, mešitách a na podobných místech. Ničí ho počítačové hry, život ve městě, příliš mnoho zábavních parků a přesvědčení, že potěšení si můžete koupit za peníze.

přebal knížky
Vitamin R čili radost. Je k dostání všude. Přenáší se z dětí na dospělé a opačně. Nejběžnější vitamin ve vesmíru. Běžně se nevyskytuje pouze na pracovišti, ale je možné ho tam propašovat. Ničí se nošením hodinek.

Vitamin N čili naděje. Naděje se v organismu vyskytuje přirozeně. Musíte jen předcházet jejímu odbourávání vlivem toxinů. Vyvarujte se sledování zpráv a vnímání světa prostřednictvím novin. Neoddávejte se depresivním náladám před dětmi – hlavně ne před dospívajícími. Staňte se členem nějaké organizace, která dělá něco užitečného – zabývá se ochranou přírody, humanitární pomoc apod. Jejich publikace jsou neobyčejně pozitivní. Výzkum ukázal, že děti, které mají alespoň trochu angažované rodiče, jsou duševně zdravější, mají kladný přístup k budoucnosti a samy se více snaží pro svět něco udělat.

Jedná se o ukázku z knihy Tajemství výchovy šťastných dětí.
Vydalo nakladatelství Portál, 2009.

Napsal/a: Steve Biddulph

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

 • Anonymní

  Krásný článek 🙂

 • bokul

  Krásný článek! už jsem dlouho tak krásný nečetla… Jsem ráda, že naše dítko dostává i jmenované vitaminy a doufam, ze mu prospivaji ku zdravemu vyvoji!

 • Lien

  Super, úryvek se mi líbí.

 • Lussy

  Tak tuhle knížku mi zrovna půjčila kamarádka o víkendu, s tím, že je opravdu výborná. Jelikož je matkou 5 synů, tak se snaží je ukočírovat jak se dá, tak pokaždé co mi půjčí ke čtení stojí za to:-)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist