Jak na VD třídíme odpad?

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Rozhovory, Výchovné tipy

Další z diskuzí se týkala aktuálního světového tématu – recyklace a třídění odpadů. Jak jsou na tom návštěvníci VD?

Pokud bych měla shrnout třídění odpadu u vás v celkovém pohledu, pak se dá říci, že jste ve většině příznivci třídění odpadů a tím i ochrany životního prostředí. Ve větších městech není problém najít maximum kontejnerů na odpad. V menších obcích a vesničkách to již problém je. Možná by se starostové měli trochu zamyslet 🙂

K ochraně životního prostředí vedete i své děti. A samozřejmě rovnou při praktických „ukázkách“.

Máme v šatně velké plastové pytle na plasty, papír a sklo a společně s dcerkou rozdělujeme odpadky, vždycky se mě ptá: je to plast, tak do žlutého? A noviny, to už vím, ty jsou do modrého…
Andelinka

Jak bylo i zmíněno od Miliska81, nejde jen o to hodit do kontejneru plastovou láhev. Důležité je taky jí sešlápnout – velmi dobrý postřeh!

Já recykluji vše, co se dá. Vedu k tomu i moje děti. Máme blízko domu popelnice na tříděný odpad, plus třídím do žlutých pytlů různé plasty a do červeného nápojové kartóny. Dětem nechám rozšlápnout PET láhve – to je hodně baví – a spolu tříděný odpad házíme do popelnic. Snažím se je vést k ochraně životního prostředí, ulehčit přírodě a vážit si té zeleně, co kolem sebe máme.
Milisek81

Mopsička zmínila zajímavý fakt, který se týká sesypávání odpadu do jednoho. Je škoda, že pokud lidé třídí a pak přijede auto a vše se dá tzv. dohromady. To by mělo být vnímáno jako dost závažný problém…

Jen nás štve, že to Tespra nakonec sesype všechno dohromady do jednoho nákladního auta, takže to co není v zabalených odpadkových sáčcích, tak se to všechno smíchá dohromady. Projížděli jsme Rakouskem, a jak už jsem tu četla, také se mi zalíbil ten jejich způsob třídění, tak jen čekám, až to tu také zavedou, ale to se asi načekáme…
Mopsička

A v neposlední řadě zmíníme nepořádek kolem kontejnerů

Ano, odpad třídíme, ale dokáže mě naštvat, když jdu vyhodit plastové láhve a v kontejneru je papír, i když kontejner na papír je hned vedle.

Taky nesnáším, když sociálně slabí vytahují papír z kontejnerů, aby si jej odevzdali do sběru, nadělají kolem kontejneru binec, ale peníze stejně použijí na pití.
Aduja

Diskuze byla zároveň vedena i jako motivační. Tři z vás získají za svou aktivitu novinku z produkce nakladatelství Albatros s příznačným názvem Recyklované pohádky.recyklovane_pohadky_titulka

Představte si, že nakupujete v obchodě a najednou na vás promluví igelitový pytlík. Nechali byste rajčata rajčaty a vzali nohy na ramena, nebo byste si poslechli příběhy recyklace, které pytlík umí vyprávět?

A jak je to s trpaslíky v kontejnerech, opravdu vyrábějí z plastů ty měkoučké mikiny? A co si počne starý mobil, opuštěný na celém světě? Najde i on ve své pohádce šťastný konec?

O tom všem a o spoustě dalších věcech se dočtete v Recyklovaných pohádkách, které pro vás napsalo několik známých osobností, abychom se nejen dobře pobavili, ale také naučili, jak je třídit odpad důležité!


O Recyklovaných pohádkách

Já jsem se obrátila s pár otázkami na paní Mgr. Ilonu Johnovou Koukalovou, ředitelku Recyklohraní, o.p.s., která s nápadem na Recyklované pohádky přišla. Pojďte si poslechnout, jak se nápad na tuto pohádkovou knížku zrodil a dozvíte se i mnoho dalších informací.

1. Jak vznikl nápad na Recyklované pohádky?

Recyklované pohádky vznikly v rámci projektu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět. Hledali jsme zajímavou aktivitu, kterou bychom zcela přirozeně propojili svět dětí s tématem recyklace.

recyklohrani

Úplnou náhodou jsme dostali nabídku spolupracovat se známými osobnostmi z českého veřejného života a v tu chvíli se zrodil nápad – VIP osobnosti napíšou krátkou recyklovanou pohádku nebo povídku, děti své nápady vyjádří obrázkem. Připojili jsme i oblíbený motiv soutěže a projekt byl na světě.

2. Recyklované pohádky si kladou za cíl seznámit děti s ochranou životního prostředí a s tříděním odpadu. Byl postoj autorů pohádek k této problematice zohledněn při výběru, kdo do knížky přispěje svým příběhem? Bylo složité dát autory „dohromady“?

Oslovili jsme osobnosti, u nichž jsme předem věděli, že mají blízko k dětem i k šetrnému, byť někdy svéráznému vztahu k životnímu prostředí. Přesto jsme neočekávali, že všichni budou s účastí souhlasit. Souhlasili téměř okamžitě. Samozřejmě chvíli trvalo, než díky svému pracovnímu vytížení našli čas na naše malé slohové cvičení. Pan Viewegh ke všemu velice vážně onemocněl a rekonvalescence mu neumožnila na projektu pracovat. Nakonec se ale podařilo dát dohromady zajímavé příběhy i pěkné obrázky dětí a pedagogů.

3. Proč jste vlastně oslovili více autorů, proč nezůstalo jen u jednoho, který by jednoduše pohádky napsal do celé knihy?

Recyklohraní je neziskovou organizací, kde vítáme každou dobrovolně podanou pomocnou ruku. Zároveň jsme si ale vědomi toho, že i čas dobrovolníka je drahý a není možné chtít moc velký kus práce najednou. VIP osobnosti nám nabídli pomoc bez nároku na jakýkoli honorář, čehož si moc vážíme. Museli jsme ale respektovat jejich velké pracovní vytížení, a tak pro nás bylo jednodušší požádat více osobností o jednu krátkou povídku než jednu osobnost o více povídek najednou. Zajímavé pro nás bylo i složení VIP skupinky. Každý pracuje v jiném oboru, každý je úplně odlišná osobnost, lákala nás rozmanitost, ani v nejmenším nehrozilo, že by se mohli opakovat.

4. Protože se knížka věnuje aktuálnímu tématu, máte v plánu titul více propagovat třeba i mezi menšími dětmi, pořádat besedy či autorská čtení, např. i ve školách či školkách?

Propagace v podobě osobních setkání, besed či autorských čtení je úžasná, ale i nesmírně náročná na finance a čas našich VIP partnerů. Prozatím plánujeme propagaci v rámci projektu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět, do kterého je zapojeno přes 3200 škol, z toho téměř 50 % tvoří MŠ, ale kdo ví, třeba v budoucnu sladíme pracovní kalendáře a na školky zavítáme.

5. Kniha je plná pohádek. Považujete vysvětlení problematiky ochrany životního prostředí dětem touto formou za významné, pro ně třeba i pochopitelnější? Máte na knihu již nějaké ohlasy?

Děti mívají tendenci vidět svět černobíle a pohádka je literární forma, která zcela odpovídá takovémuto vnímání. Přesně odlišené dobro a zlo je pro ně srozumitelné, na základě klasické struktury pohádky pochopí rozdíl mezi chováním, které přírodu jako celek poškozuje, a chováním, které si děti představují jako přírodě prospěšné. Tomuto klasickému pohádkovému uspořádání odpovídají především obrázky dětí zasílané do soutěže. Příběhy VIP autorů jsou spíše jejich „zpovědí“ na téma recyklace, vyjádřením jejich vztahu k ní. Ale není třeba se bát, všichni psali jazykem, kterému děti rozumí a rozhodně se i pobaví.

Některé z povídek jsme použili jako motivační prvek při úkolech vyhlašovaných v rámci projektu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět. Z reakcí pedagogů víme, že zaujaly jak pedagogy, tak i děti, a to je nejdůležitější.

6. Otázka na závěr. Máte vy nějakou oblíbenou „recyklovanou pohádku“?

Recyklace je proces, kdy staré věci dostávají novou tvář. Můj syn měl před několika lety období, kdy odmítal večerní čtení a vyžadoval vyprávěné pohádky. Byla to pěkně těžká zkouška pro mou paměť a schopnost improvizace. Vzpomínala jsem na různé pohádky svého dětství, ale pokaždé jsem po krátkém začátku zjistila, že nevím, jak to vlastně pokračovalo. Nezbývalo než si vymýšlet, a to tak, aby syn nepoznal, že si vymýšlím. Tímto stylem vznikla Jabloňová panna s prvky Sněhurky, pohádka O třech jeskyňkách i s dobrou vílí královnou aj. Nedávno mi syn už sám přečetl jejich správné znění, ale ty recyklované má tak nějak raději a v létě na dovolené je musím vyprávět stále znova (a pokaždé jinak J).


Velký dík patří partnerovi diskuze, nakladatelství Albatros za podporu a poskytnutí krásných a zajímavých knížek do soutěže.
Velice děkujeme i paní Iloně Johnové Koukalové za vyjádření se k tématu a samotným pohádkám.
A v neposlední řadě děkujeme vám všem, kteří jste si s námi povídali a podělili se i o své zkušenosti s tříděním odpadu. Jak bylo zmíněno, tři z vás obdrží novinku – Recyklované pohádky. Kdo to je, se dozvíte ve vyhodnocených soutěžích.

A my se budeme zase těšit někdy příště!

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist