Nejmenší královský hrad u nás s tajemnou minulostí

Rubrika: Cestování

O tom, že nedaleko Prahy, na trase, kterou jezdíme do nedalekých křivoklátských lesů, leží hrad stojící za návštěvu, jsem nevěděla až do letošního léta, kdy jsem jeho jméno zcela náhodně zahlédla na nějakém letáku. A protože má zajímavou minulost, vydali jsme se ho navštívit…

Ono se vlastně ani nedá mluvit o hradu v podobě, jakou můžeme tento objekt dnes spatřit. Je to spíš zřícenina, ale vzhledem k zachovalosti se dá vcelku jednoduše usoudit, jak hrad kdysi vypadal.

Na začátku chci také upozornit, že tento hrad je typickým výletním cílem pro turisty, kteří mají rádi dobrodružství a nevadí jim chodit a tudíž se obejdou bez svého čtyřkolového miláčka, kterému je sem vjezd zakázán.

Tajemná minulost hradu Jenčov

Hrad leží nedaleko obce Běleč, na pokraji lesa, kam se vydává spousta lidí na houby, nebo jen na procházky. Kdy byl ale založen, stejně tak kým, se dodnes neví přesně. Neleží ani na nějakém vysokém kopci, jak by se u hradů dalo usuzovat, pouze na nevysokém skalisku. Nevedla tady v minulosti ani žádná obchodní stezka, zkrátka jen lesy.

Z těchto indicií se tedy usuzuje, že se jednalo původně o lovecký hrádek, velice jednoduchý, s palácem pouze o dvou místnostech a chráněný přirozeným vodním příkopem. Snad byl založen Václavem II., což by dokládaly i některé archeologické nálezy odsud. Z toho by byl vyvozen i překlad jména hradu na „Janův hrad“. S jistotou podle nálezů se dá říci, že byl založen na začátku 14. století, ale do konce století šestnáctého (zřejmě již v patnáctém) byl již opuštěný.

Hrad měl a má spoustu dalších názvů, například Jinčov, Jenišov, Gencžow nebo Ginčov. Lidé z Bělče jej dodnes nazývají Starým zámkem. Písemně je doložen tento objekt až v roce 1685 při převodech panství, ale je již uváděn jako pustý a opuštěný. Snad ještě na počátku sedmnáctého století se dá z nějaké písemné zmínky o něm cosi vyvozovat, stejně ale již jako o opuštěném hradu, dokonce je již tehdy zmiňován jako zřícenina.

Na základě pověsti se tedy přikládá jeho založení Václavu II., který tudy projížděl a protože byl velkým milovníkem zvěře, hledal místo, kde by mohl lovit a zde se mu moc líbilo.

Co uvidíte dnes

Především chci zdůraznit, že než se na hrádek dostanete, budete muset ujít necelé dva kilometry, ale krásnou přírodou. Hrad se nachází v Národní přírodní rezervaci a mohu potvrdit, že je tu skutečně nádherně. Roste tady spousta krásných květin, stromů, půjdete podél zurčejícího potoka Vůznice, kde naleznete rybky, v lesích jsou srnky i jeleni a samozřejmě houby.

Abyste si mohli zbytky hradu prohlédnout, musíte se doslova vyšplhat po hlíně a kamení nahoru. Není to sice nijak náročné ani nebezpečné, ale s kočárkem tudy skutečně neprojedete. Když se ocitnete nahoře, naskytne se vám nádherný výhled na lesy okolo i na samotný zbytek hradu pod vámi, respektive jednu jeho část. Nahoře je sice jen malé místo porostlé trávou, ale můžete tady posedět. Já si to skvěle užila, i když ne na moc dlouho, protože syna jen tak nějaké sezení moc neuchvátilo. Je tu ale opravdu nádherně, mimo civilizaci, žádná auta, smog, hluk, jen ticho přehlušované zpěvem ptáků.

Hrad je v péči Občanského sdružení na záchranu Jenčova, i v době naší návštěvy tu zrovna probíhaly stavební práce dobrovolníků.

Kudy na hrad

Přijet můžete buď od Nižbora nebo od Bělče. Od Bělče je cesta kratší z Prahy, za obcí jedete až na křižovatku čtyř cest (rovně se jede směrem na Křivoklát), odbočíte doprava (směrem na Nižbor) a nedaleko uvidíte malé parkoviště (rovněž u menšího rozcestí a na pokraji lesa). Tam zanecháte svého plechového miláčka a vydáte se na cestu kolem rekreačních chalup, jakmile dojdete k poslední z nich, zahnete doprava a pak již rovně lesní cestou podél potoka až na hrad. Je zde sice ukazatel, ale je schován velmi důkladně v porostu stromů a vysokých kopřiv.

Vlak tudy nejezdí, stejně jako autobus, ten staví v obci Běleč, odkud byste museli jít pěšky – není to ale daleko, nicméně autobusové spojení tu není nijak časté. Nejvhodnější je tedy cesta autem nebo na kole. Ostatně cyklistů jsme na cestě potkali mnoho, je to tady oblíbená trasa.
Pokud s sebou vezmete děti, což doporučuji, pak je můžete cestou zabavit všemožnými způsoby. Od seznamování se s přírodou, tak po vyhledávání turistických značek, které jsou tady velmi často na více stromech – pro děti je to bezvadná zábava, cesta jim ubývá rychle, když vyhlížejí další značky. Neváhejte se ani podívat k potoku, ta příroda tady je krásná.

Vstupné, občerstvení…

Na hrad není stanoveno žádné vstupné, je pouze dobrovolné. To můžete podle své chuti odevzdat muži, který vás tady uvítá a zdarma vám předloží tiskové materiály, ve kterých se dočtete o historii i současnosti hradu Jenčov. Z nich si pak můžete udělat vcelku dobrý obrázek toho, jak hrad kdysi vypadal a samozřejmě i prozkoumat okolí. My jsme se po okolí podívali, prolézt hrad kolem dokola není na dlouho, vzhledem k jeho velikosti, nejedná se ani o nijak nebezpečné úseky, stačí si dávat pozor, kam šlapete a raději se držet v předklonu, kdybyste měli tendenci spadnout.

Tady si taky můžete zakoupit turistickou známku, i když jsem se dozvěděla, že zřejmě je tento muž – dobrovolník – na hradě pouze (a ne asi vždy) o víkendech. Jinak byste museli pro turistickou známku do obce Běleč, kde ji seženete v kulturním středisku dole, v restauraci, popřípadě v obchodě na hlavní ulici Bělče. Ale dostanete tady razítka do turistických deníčků, turistické vizitky nebyly prozatím na hrad vydány.

U hradu ani na cestě není žádné občerstvení, takže doporučuji si vzít s sebou dostatek pití, popřípadě nějaké sušenky apod. Najíst se můžete v restauraci v obci Běleč, v kulturním domě, je tady i zahrádka. Výběr jídel není nijak zajímavý, ale když budete mít hlad, tak si nepochybně vyberete. Ceny jsou nízké a jídlo je vcelku chutné.

Na cestu doporučuji pevné boty, já udělala chybu a vydala se v jiných, než by sem byly vhodné a druhý den jsem ošetřovala puchýře. Jdete po lesní cestě, je tedy nutné uzpůsobit obuv. S kočárkem se vcelku pohodlně dostanete až k hradu, nahoru se ale budete muset vystřídat s tím, kdo pojede s vámi. Jsou tady i lavičky u potoka, můžete tady posedět, jak dlouho chcete a v dlouhé chvíli vyjádřit třeba své pocity do přítomné knihy vzkazů, kterou najdete ve schránce pod hradem.

Více o hradu se dozvíte na stránkách Občanského sdružení pro záchranu hradu Jenčova www.jencov.estranky.cz nebo na stránkách obce Běleč www.belec.cz

Více fotek si můžete prohlédnout ve fotogalerii Letem světem – Zřícenina hradu Jenčov.

Tento příspěvek byl zařazen do soutěže Pojďte si povídat … o prázdninách 2011. Stačí se zapojit do diskuse Cestování s dětmi nebo do 31. 8. 2011 poslat svůj článek do redakce.

Napsal/a: Ivča a Domča

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Lussy

    Ivčo,
    díky za tip na výlet. Přestože to nemáme do Bělče ani 40 km, o hradu jsem neměla ani tušení.

    Podobně schovaný, ale v horším stavu je zřícenina hradu Pravda na rakovnicku. Kdysi jsem o něm našla zmínku jako na hezký tip na výlet, ale najít ho, to teda bylo něco :-). A blízko byly Kounovské řady, to taky bylo něco, představovali jsme si, nějaké velké řady obřích kamenů a měli jsme co dělat najít v lese pár půlmetrových šutrů vedle sebe :-)).

  • Ivčo, díky za další pěknou pozvánku na výlet. Já za sebe teda musím říct, že když se začtu do tvých příspěvků, tak se ocitnu na tom či onom místě o kterém píšeš. Jsi lepší než všechny „Cestománie“ a v navádění na cíl cesty jak „GPS“ 🙂 🙂 🙂

    Doufám, že si brzo zase pěkně počtu!!! 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist