Jaká je vaše nejoblíbenější vánoční pohádka?

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Rozhovory, Soutěže

Další z diskuzí se věnovala krásnému tématu – pohádkám a Vánocům. Pokud vás zajímá, která pohádka u vás tzv. vede a kterou pohádkovou postavou by chtěl být generální ředitel České televize, pak rozhodně čtěte dál!

Pokud bych měla odpovědět na otázku z úvodu, pak by jednoznačně zvítězila klasická česká pohádka s Libuší Šafránkou, Tři oříšky pro Popelku. Naprostá většina z vás ji má spojenou s vánočními svátky a neměla by v tomto čase, dle názorů, chybět.

Milujete ale i další české filmové pohádky…

U nás jednoznačně vítězí ty klasické filmové – Tři oříšky pro Popelku, Pyšná princezna, Princezna se zlatou hvězdou.
Z novějších třeba S čerty nejsou žerty.
Jarmuschka

Sny patří k Vánocům

Vánoce mají své nepopíratelné kouzlo, které vnímáte nejen vy, ale i vaše děti. A právě pohádky k těmto snům patří…
A ty nejkrásnější jsou přece ty naše, české!

Moje nejoblíbenější pohádka je Popelka. Proč? Protože si celý život připadám být takovou Popelkou a sním o svém princi na bílém koni. Takže právě Popelka by neměla na vánoce chybět. A stejně tak další klasické české pohádky, které by měly nahradit ty americké. Co třeba Josef Lada? No a na kterou pohádku se nejvíc těším? Asi na všechny české. Na ty, ve kterých je sníh a které mi co nejvíce navodí Vánoční atmosféru.
Janicka.Dvorakova81

A právě velmi trefně současnou situaci u dětí shrnul i Remek – možná je na jeho vyjádření i něco pravdivého…

Já si nedokážu představit vánoce bez těch starších, klasických pohádek? Tři oříšky pro Popelku, Pyšná princezna, Mrazík…
Ty nové pohádky nemusím. Většinou mi ty nové pohádky už nic neříkají.
Ale u mých dětí je to obráceně. Mají ty nové, kreslené matlaniny nejraději.
Holt je jiná doba.


Pohádky očima generálního ředitele České televize

Česká televize připravila pro své diváky na vánoční svátky velkou nabídku pohádek. Chybět nebudou samozřejmě ani ty klasické.

A jaké z nich si nenechává ujít generální ředitel veřejnoprávní televize, a jaká pohádková postava je mu nejbližší?

Jako postavou ze štědrovečerních pohádek byste chtěl být a proč?

petr_dvorakPetr Dvořák: Vždy jsem chtěl byt tím moudrým králem, který se umí pokaždé úplně správně rozhodnout, komu dá svoji dceru za ženu.

Vzhledem k tomu, že mám dcery čtyři, bude mne totiž tohle rozhodování čekat i v reálném životě, a to hned několikrát. Nejvíce jsem asi zvědavý na ty prince.

Co by nemělo chybět ve vánoční pohádce, která by vznikla podle vašeho vlastního námětu?

Petr Dvořák: Klasické pohádkové postavy. Od královské rodiny, chytrého prince nebo hloupého Honzy až po řadu oblíbených a tradičních bytostí, jako je vodník, hejkal nebo teď nově objevená postava Prasodlaka.

A samozřejmě romantika, humor a trocha pohádkového napětí, jestli princ nakonec toho draka udolá.

Které české filmové pohádky máte nejvíce spojené se svým dětstvím, které Vám nejvíce utkvěly v paměti?

Petr Dvořák: Je to naprostá klasika žánru, Pyšná i Šíleně smutná princezna, Hrátky s čertem v těch krásných malovaných kulisách, ale i Mrazík a samozřejmě Tři oříšky pro Popelku. Věřím, že dnešním dětem se do paměti stejně silně vryje Anděl Páně nebo právě letošní pohádka Princezna a písař.

duch_nad_zlato

Materiály: Fotoservis České televize

Diskuze na téma vánočních pohádek byla výherní. Velký dík tak patří nakladatelství Omega, které věnovalo při tři výherce nádhernou výpravnou publikaci, věnovanou jedné z nejoblíbenějších pohádek – Tři oříšky pro Popelku.

Legendární filmová pohádka Tři oříšky pro Popelku patří mezi nejpopulárnější tri_orisky_pro_popelku_titulkačeskoslovenské filmy i když od jeho premiéry uplynulo už více než čtyřicet let.

Romantický příběh udělal z křehké a krásné Libuše Šafránkové už navždy Popelku a z charismatického Pavla Trávníčka prince. Jak nesmrtelný film, který je dodnes populární skoro po celé Evropě a své fanoušky má i mimo kontinent, vznikal? Kdo ho měl původně režírovat, proč se nakonec nenatáčel v létě, a která herečka měla hrát Popelku? O tom všem je tato výpravná kniha, která přináší příběh kouzelného filmu i jeho herců.

Exkluzivní rozhovory do knihy poskytl nejen režisér Václav Vorlíček a Popelka Libuše Šafránková s princem Pavlem Trávníčkem, ale i herci Rolf Hoppe (král), Dana Hlaváčová (Dora), Vítězslav Jandák (Kamil) a Ilona Jirotková (děvečka). Nechybí ani životopisné profilky všech herců a tvůrců a stovka exkluzivních a mnohdy dosud nepublikovaných fotografií Jaromíra Komárka, který byl oficiálním fotografem filmu.

A kdo vyhrál?

Jména výherců najdete jako vždy ve vyhodnocených soutěžích. Všem srdečně gratulujeme.

A s vámi ostatními se těšíme zase někdy příště!

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist