Cestování v babyvaku

Rubrika: Co se jinam nevešlo

Dvě děti, to se nikam nedostaneš, budeš sedět doma, na pískovišti, nebo vařit, prát, uklízet? Tak tohle jsem slýchala dost často, když jsem čekala naši druhou dceru Leontýnku (8měs.)…

Ale to mě nijak nevyvedlo z míry.
Pryč jsou ty časy, kdy byla mamina omezená na pohyb s dětmi pouze s kočárem.
Před třemi roky jsem si koupila babyvak a se svou první holčičkou jsme byly naprosto mobilní – do obchodů, na úřady, do autobusu, do lesa, na hory, dokonce jsme si naplánovali dovolenou da Adršpašských skal a dcerce tehdy bylo 1,5 roku. Nebýt babyvaku, asi bych chodila všude jen jako mlsnej kocour a obhlížela z povzdálí.
Elišce se venku dobře spí, a tak se nám stalo pravidelně, že jsme vstoupili na nějaký okruh skal a dcera usnula. Okruh mohl mít 2km nebo 10km a ona spala celou cestu, zatímco my jsme se kochali krásou našich skal. Naštěstí mě manžel s takovýmto zavazadlem pomáhal, a tak jsme se střídali v nošení spící dcery ve vaku.
Nyní s druhou dcerou už je to pohoda. Kam můžem, jedem kočárem a vak slouží ještě Elišce, když ji bolí nožičky. Kam nemůže kočár, musí Eliška pěšky a Leontýnka do vaku.
Letos (vlastně už vloni) jsme se takto podívali na Praděd, na Ještěd, v Harachově lanovkou na Čertovu horu, po spoustě hradů a zřícenin.
Nedokážu si představit, že bych tohoto pomocníka neměla, asi bych se doma zbláznila v tom stereotypu.
Poslední, kde jsem babyvak využila, byla oslava narozenin mého manžela. Protože máme spoustu známých, konala se oslava na jedné chatě odříznuté od civilizace, nedaleko lesa, polí a luk. Takže kočár musel zůstat doma, a na řadu přišel babyvak. Celý víkend jsem měla malou k sobě připoutanou, doslova jako klíště.
Vše proběhlo v pohodě, bavili jsme se, starali o hosty, jedli, pili, uklízeli, no prostě jsme byli taková siamská dvojčata na celý víkend.
Také doma mi babyvak velice pomáhá, a to každý den.
Děkuji velice za tento skvělý vynález.

Napsal/a: erča

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (69 vyjádření)

 • Danniella

  Zdravím, překvapuje mě, že dítě ve vaku pláče. Ještě jsem se s tím nesetkala. Ale věřila bych tomu, že si zvykne. Zkuste dítě třeba obléct do oteplovaček a vyjít s ním ven, trochu s ním chodit atd. Mělo by si zvyknout.
  A ještě k bolení zad: je dobré naučit se nosit vak na obě strany a střídat to. Ale přijde mi, že nosit dítě v náruči je namáhavější.

 • Ahojky,
  já mám velmi dobrou zkušenost se šátkem, nosíme od narození ( kolébka v kříži s kapsou – velmi praktické, mohla jsem s miminkem i umývat podlahu nebo vanu a bylo pevně uvázané), chodily jsme na procházky do hor a v tomto úvazu jsem i kojila. Kolem 3 měsíce přestal úvaz miminku vyhovovat, protože nemohla mrskat nožičkama a ručičkama,takže jsme přešly na kapsy s křížem a byla zase spokojená.Teď začínáme ( ve 4 měsíci )s nošením na zádech, což se miminku taky velmi líbí. Šátek jsme vybírali pěkně dlouho – zvítězil quatemalský od firmy Amazonas, 5,1m za 1640 Kč ( např. na http://nosenideti.cz) a jsem s ním moc spokojená. Úvazy se mi dobře vážou podle návodu na http://www.vbavlnce.cz.

 • Jindřina

  Ahojky,
  mám dotaz na zkušenější: myslíte, že když je mojí holčičce přes 2 měsíce, tak si na babyvak zvykne? Objednala jsem si babyvak na internetu a včera mi přišel, tak jsem ji zkoušela do něho dát /trochu neohrabaně/ a spustila takový křik, že jsem ji pak musela nějakou dobu utěšovat UF. Dneska jsem to zkusila zas a to samé a řekla bych, že možná křičela ještě víc než včera. Zkoušela jsem to vždy nějakou chvíli po jídle, aby byla spokojenější, ale fakt jsem jí tím akorát rozčílila. Myslíte, že máme šanci, že ten babyvak budem používat? Díky za odpovědi

 • Můžu se připojit k pozitivním zkušenostem s babyvakem. Koupila jsem ho ještě jako těhotná z druhé ruky od paní, které prostě neseděl, prý s dcerkou nenašli žádnou vhodnou polohu, aby jim vyhovovala. Hned pár týdnů po porodu se ukázalo, že to byla dobrá investice, synek v něm vždycky do 5 minut usnul, stačilo s ním chodit po bytě nebo se houpat na balónu. Manžel k babyvaku důvěru nenašel. Ocenila jsem ho při cestách na úřady a na návštěvy. V MHD jsem byla soběstačná, vždy mě pouštěli sednout a nevadilo mi, že už tam 3 kočárky jedou (jako 4. by mě do šaliny už nevzali). Na šátek jsem neměla odvahu, připadal mi moc složitý, ale pak mi ho kamarádka názorně předvedla, myslím, že i ten bych nakonec zvládla. Babyvak mi moc pomohl např. při nemoci či růstu zubů, synek se v něm opravdu pěkně uklidnil a cítil se v bezpečí. Na ven jsme ho ale dlouho neměli, mám špatná záda, ale věřím, že zdravým lidem by nevadilo ani např. 2leté dítě.

 • redakce

  za redakci vložila Lenka

  Mám doma malinkou okatou holčičku. Jezdí se mnou dopravou v baby vaku.
  Jedna cesta a vlastně všechny cesty do města mi ukazují, že lidi jsou moc hodní.
  Stojíme na zastávce nějaká milá paní jen přišla k nám, poplácala dceru přes vak na zadeček a řekla:“Ježiši, to je krásné.“ A šla dál. Hned jsem měla lepší náladu a úsměv na rtech. Když jsem nastoupila do tramvaje, nestačila jsem se ani rozhlédnout a už mě dva lidi pouští sednout. „Sedněte si s tím miminkem.“ „Děkuji, děkuji,“ usmívám se na všechny strany a okolo mě všichni s úsměvem se koukají na tu mojí nádheru v náručí. Samozřejmě se mi hodně stává, že se někdo zeptá jak se jmenujeme…
  Cestou zpět jsem zase čekala na tu správnou tramvaj, stála v zastávce nějaká jiná a za oknem dědeček mává na dceru a usmívá se na ní. Vítězství bylo, že ona se také usmála. Kdo měl větší radost?Děda nebo dcera 
  Po nastoupení do tramvaje hned paní říká mladíkovi.“Pustíte tady mladou paní, ať neupadne s miminkem. No šup šup.“ Hned vstal a ani se nemračil naopak se na nás usmíval.

  Mohla bych psát ještě dlouho, jak malé dítě změní lidi kolem mě. Když jedu sama každý kouká z okna nebo někam doblba, bez úsměvu.
  sarak

 • Nevím jestli to je ještě pro někoho aktuální, ale další fa, která se zabývá (nejen) výrobou babyvaků má název PRÉMAXX. http://www.premaxx.com

 • Tak tady je pro ukázku další typ nosítka, je to něco mezi šátkem a vakem. Jmenuje se Ring Sling neboli šátek s kroužky.

  Výhody proti šátku – jednodušší použití, je kratší, asi dva metry, váže se na břicho, bok a záda. Nevýhody – zatěžuje jedno rameno. Výhody proti vaku – mimčo by v něm mělo jít lépe nainstalovat, bude použitelný pro různé váhové kategorie.
  Ideální bude na kratší cesty nebo pro toho, kdo si na jedno rameno zvykne.

 • Tak jsem objevila stránky, kde mají další typy nosítek: http://www.ecobaby.cz/ .

 • Tak zjišťuju, že jsem pořád zoufalá – a to z výběru barvy :((. Kdyby tak dělali jednobarevný, ale to mají pouze jeden a to skoro bílý :((.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist