Vydejte se s dětmi do brněnských muzeí – již tuto sobotu!

Rubrika: Akce pro děti, Kulturní a literární tipy

Patnáct brněnských institucí se v sobotu 19. května 2012 zapojí do projektu Brněnské muzejní noci. Nabídka je bohatá, a to nejen pro dospělé! Přijměte pozvání a vydejte se s dětmi na noční dobrodružství.

Od 18. května do 9. června se již poosmé uskuteční festival muzejních nocí – v mnoha městech napříč naší zemí budete mít možnost navštívit muzea a jejich expozice v neobvyklou hodinu. Kromě toho, že vstup je povětšinou zdarma, bude pro návštěvníky připraven bohatý doprovodný program. Zde je menší výběr z mnoha programů, malá pozvánka pro vás a vaše děti na akce konané v moravské metropoli.

Technické muzeum v Brně

 

Celoročně láká Technické muzeum děti na návštěvu Technické herny. Zde si mohou hravou formou vyzkoušet, jak fungují fyzikální zákony, nebo si jen tak pohrát na vymezené hrací ploše.

Herna je umístěna až úplně nahoře v budově, pokud si tedy chcete prohlédnout nějakou ze zajímavých expozicí (například Historická vozidla, Ulička řemesel, Kultura nevidomých a jiné), vřele doporučuji, abyste tak učinili ještě před návštěvou herny. Své děti už odtamtud pravděpodobně nedostanete. 🙂

Vydáte-li se do Technického muzea, připravte si s sebou dvacetikoruny, které bude potřeba za každou osobu starší šesti let vhodit do turniketu. Vstup zdarma mají děti do šesti let a držitelé průkazu ZTP.

Podrobný program akcí probíhajících v Technickém muzeu najdete na internetu (viz odkaz níže). Jen namátkou – čekají na vás ukázky knihařského či kovoliteckého řemesla, ve 4 různých časech budete moci shlédnout krátké divadelní představení o historii létání, … A v areálu muzea budou vystaveny obří modely lodí, ponorek a letadel. Občerstvení na nádvoří zajištěno.

Internetové stránky Technického muzea: www.technicalmuseum.cz

Kde: Purkyňova 105 (na mapě)

Podrobný program viz zde.

Muzeum města Brna

  • Špilberk

Kasematy hradu Špilberk – místo, kde trpělo tolik hříšných duší, je i ve dne tajuplné a strach nahánějící. A co teprve v noci! Ale i když je program inspirován právem útrpným a ohněm pekelným, jistě si zde najdete i vy to, co vás zaujme. Z programu vybírám jen část.

Na Velkém hradním nádvoří proběhnou ukázky historického šermu (v 18:45 a 21:45), můžete shlédnout představení tanec a oheň (21:00, 22:30), … Pro děti je připravena soutěžní hra Kat a blázen – mohou se jí zúčastnit v časech 18:00 a 19:45.

Máte-li rádi koně a poníky, zavítejte na západní kurtinu. Děti se na těchto lichokopytnících mohou svézt.

Pokud se s dětmi odhodláte k návštěvě kasemat, nebo si budete chtít prohlédnout některou ze stálých výstav, připravte si 10 Kč (jednotné vstupné). Vstup do areálu hradu je samozřejmě zdarma.

Internetové stránky Muzea města Brna: www.spilberk.cz

Kde: hrad Špilberk (na mapě)

Podrobný program viz zde.

  • Muzeum hraček – Měnínská brána

Děti a hračky – to k sobě prostě patří. Od 18:00 do 23:00 můžete navštívit stálou výstavu historických hraček, jednotné vstupné je 10 Kč, poslední vstup v 22:30. Bohužel je tu jeden háček – do expozice může vstoupit jen 30 osob. Dva roky zpátky nás od návštěvy odradila velmi dlouhá fronta. Zkuste tedy přijít co nejdříve, snad se vyhnete desítkám minut čekání.

Internetové stránky Muzea hraček: http://www.spilberk.cz/?pg=zobraz&co=muzeum-hracek

Kde: Měnínská 7 (na mapě)

Podrobný program viz zde.

Moravské zemské muzeum

Návštěva objektů Moravského zemského muzea je zpoplatněna částkou 20 Kč, přičemž toto vstupné platí do všech pěti objektů zároveň, vstupenku si tedy pečlivě uschovejte. Můžete si ji již nyní zakoupit na pokladnách Moravského zemského muzea.

  • Pavilon Anthropos

Snad žádnému Brňákovi netřeba Anthropos přibližovat. Kromě stálé výstavy umění australských domorodců či lidí z doby kamenné je opět připraven bohatý program. Například od 18:00 do 22:00 bude Tomáš Machek z Divadla Líšeň přednášet krátké australské pohádky. Doprovodí ho živá hudba na didgeridoo a baryton saxofon.

Internetové stránky Pavilonu Anthropos: http://www.mzm.cz/pavilonanthropos/

Kde: Pisárecká 5 (na mapě)

Podrobný program viz zde.

  • Památník Leoše Janáčka

Asi nikoho nepřekvapí, že večer konaný v památníku pojmenovaném po slavném skladateli bude věnován hudbě. Kromě toho mohou děti do 8 let v čase 18:30 – 19:30 shlédnout pořad s výkladem Říkadla Leoše Janáčka. Dále od 19:15 do 19:45 proběhne komentovaná prohlídka expozice. A během celého večera bude promítána animovaná verze Janáčkovy opery Příhody lišky Bystroušky.

Internetové stránky Památníku Leoše Janáčka: http://www.mzm.cz/pamatnik-leose-janacka/

Kde: Smetanova 14 (na mapě)

Podrobný program viz zde.

Muzeum romské kultury

Další pozvánka bude do Muzea romské kultury, kde je vstup zdarma. Kromě již tradiční možnosti prohlédnout si stálé expozice můžete s dětmi navštívit program Našim dětem. Romský spisovatel a autor mnoha říkanek a krátkých povídek Emil Cina si pro vás i vaše děti připravil jazykové i literární hrátky. Program začíná v dětském ateliéru v 18:15 a potrvá hodinu. Ve 20:50 můžete shlédnout představení Amatérského divadla občanského sdružení IQ Roma servis na muzejním dvoře a o 20 minut později, tedy v 21:10, Divadlo Líšeň zahraje na pódiu před muzeem pohádku o Princezně Tma.

Internetové stránky Muzea romské kultury: www.rommuz.cz

Kde: Bratislavská 67 (na mapě)

Podrobný program viz zde.

Diecézní muzeum

Brněnská katedrála svatého Petra a Pavla (neboli Petrov) zve návštěvníky k prohlídce v čase 18:00-22:00. Ve stejném čase mohou děti navštívit výtvarný program ve vestibulu Diecézního muzea. A studenti JAMU pro zájemce zahrají divadelní představení na téma Noemových příběhů v časech 19:00, 20:30 a 22:00. Vše je zdarma.

Internetové stránky Diecézního muzea: www.petrovinfo.cz

Kde: Petrov 1 (na mapě)

Podrobný program viz zde.

Knihovna Jiřího Mahena v Brně

  • Schtrattenbachův palác (Ústřední knihovna)

Po slavnostním zahájení v 18:00 Loutkové divadlo V. Schildra a O. Markové dětem zahraje dvě pohádky – Perníkovou chaloupku a Červenou Karkulku. Dále je připravena řada vystoupení – hudebních i tanečních (irské tance, folklórní soubor, stepařské vystoupení, …). Vstup je zdarma.

Internetové stránky Knihovny Jiřího Mahena: www.kjm.cz

Kde: Kobližná 4 (na mapě)

Podrobný program viz zde.

  • Mahenův památník

V 18:00 pro děti zahraje Divadlo Koráb Pohádku pro tři prasátka. Dle počasí se představení uskuteční buď na zahradě, nebo na půdě. V 19:45 můžete shlédnout představení improvizačního divadla Útulek.

Internetové stránky Knihovny Jiřího Mahena: http://www.kjm.cz/provoz/mahenuv-pamatnik

Kde: Mahenova 8 (na mapě)

Podrobný program viz zde.

Turistické informační centrum

  • Labyrint pod Zelným trhem

Máte-li zájem, můžete navštívit brněnské podzemí za zvýhodněnou cenu – během muzejní noci bude poskytována sleva 20% na vstupném. To je pro dospělé 160 Kč (po slevě 128 Kč), děti nad 1 metr výšky a do 15 let, studenti a senioři platí 80 Kč (po slevě 64 Kč). Turistické informační centrum poskytuje slevu na Rodinné i Senior pasy. Sklepením vás v čase 18:00-23:00 provedou průvodci v historických kostýmech.

Internetové stránky Labyrintu pod Zelným trhem: http://www.ticbrno.cz/podzemi/labyrint-pod-zelnym-trhem

Kde: Zelný trh 21 (na mapě)

Podrobný program viz zde.

  • Mincmistrovský sklep

Taktéž od 18:00 do 23:00 můžete navštívit další sklepní prostory a prohlédnout si výstavu věnovanou ražbě mincí. Vstupné je pro dospělé 80 Kč (po slevě 64 Kč), děti nad 1 metr výšky a do 15 let, studenti a senioři platí 40 Kč (po slevě 32 Kč). I zde lze využít Rodinné či Senior pasy.

Internetové stránky Mincmistrovského sklepu: http://www.ticbrno.cz/podzemi/mincmistrovsky-sklep

Kde: Panenská ulice (na mapě)

Podrobný program viz zde.

Hvězdárna a planetárium Brno

Poslední pozvánka bude pro milovníky vesmíru. Kromě prohlídky hvězdárny a planetária na vás čekají i hravé fyzikální experimenty, pozorování Slunce a tří planet – Venuše, Marsu a Saturnu (za jasného počasí) a další. Vstup zdarma.

Internetové stránky Hvězdárny a planetária Brno: www.hvezdarna.cz

Kde: Kraví hora 2 (na mapě)

Podrobný program viz zde.

Během muzejní noci můžete zdarma využít 8 mimořádných autobusových linek, které vás zavezou k příslušným objektům. Přehled linek i časy jejich odjezdů je ke shlédnutí na této stránce. Další informace najdete na oficiálních stránkách – zde.

Počítejte s tím, že účast bude hojná, davům se zřejmě nevyhnete. Máte-li malé miminko, raději je nechejte doma (samozřejmě ne samotné ;)), pohyb bez kočárku bude pohodlnější a pro děťátko bude jistě příjemnější, když bude mít doma své pohodlí a klid.

 

 

Pokud do nočního víru muzejní noci vyrazíte, přeji vám, abyste si to krásně užili a zůstaly vám ty nejkrásnější vzpomínky. 😉

Napsal/a: Markéta

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist