Úžasné dorty

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Strasně ráda sleduji pořady, kde pečou a zdobí dorty. Obdivuji tu trpělivost a dokonalou čistou práci. Vždycky si říkám, že  takhle bych taky chtěla umět zdobit. Protože i když dorty peču několikrát do roka, do dokonalosti mají ještě daleko. 🙂

Ve spolupráci s nakladatelstvím Slovart vyšla opravdu jedinečná knížka s názvem Zdobení dortů. Autorkou je Autumm Carpenterová a těšit se můžete na nádherně zpracované  detailní návody na dorty a cupcaky.

Než začnete zdobit dort, je důležité upéct si ten správný korpus a dobře ho potáhnout. První kapitola vás seznámí nejenom se základy pečení, přípravou krémů a potahovacích hmot, ale také s technikami, tipy a návody, které vás naučí nejenom jak dorty potáhnout krémem i fondánem. Jak nejlépe dorty plnit, nebo jak a proč používat dortové podložky a tácy. I  když se to nezná, má to svůj důvod. Recepty na krémy, polevy a modelovací hmoty. Dokonce si budete moct sami připravit jedlé lepidlo, gumpastu nebo modelovací čokoládu. Naučíte se, co všechno se dá dělat s cukrářskými sáčky (trezírování), jak správně trezírovat krémy a polevy. Díky různým technikám se naučíte dělat třeba květiny, nápisy, spirály, volánky, sotas nebo úžasné volánky.

Máte doma špičky, ale nevíte, jak je používat? Pak jste na tom stejně jako já. Ale díky nafoceným obrázkům a ozdoby3podrobnému popisu nejenom různých trubiček, určitě vyzkouším ozdoby z královské nebo královské tekuté polevy, které vypadají naprosto senzačně.
Díky srozumitelnému popisu technik a pomůcek můžete i vy doma vytvořit božské dorty a cupcaky.

V knížce také najdete ukázky již hotových dortů pro inspiraci. A pokud vás něco zaujme natolik, že se rozhodnete dort udělat, u každého najdete veškeré informace, které budete potřebovat k jeho vytoření. Jaký korpus nebo cupcake, krém, které pomůcky, potravinářské barvy, trazírovací sáčky atd… V několika popsaných bodech pak zjistíte, co-jak-kdy si máte připravit, udělat, zdobit a dokončit.

Velká kapitola je věnována ozdobám z fondánu a gumpasty. Tady je třeba říct, že bez různých pomůcek, formiček, forem, vykrajovátek nebo vypichovátek se opravdu neobejdete. Přesto se můžete těšit na návody s fotodokumentací, díky kterým zvládnete vytvořit různé okraje (korálkový, provázkový, finesy..), krajkové ozdoby, patchworkové aplikace, květy jednoduché až po ty náročně na výrobu, mašličky, ozdobné stuhy, girlandy, volánky až po modelování zvířátek a lidí.

Jde o dokonalou knížku s barevnými fotografiemi, popisem různých technik, nápadů a informací jak pro začínající tak pro zkušené cukráře. V této příručce najdete všechno, co potřebujete vědět o zdobení dortů pro jakoukoliv příležitost. 323 stran vás provede světem cukrářů a božských dortů. Díky receptům si doma lehce připravíte nejenom krémy a polevy, ale také domácí fondánovou hmotu nebo gumpastu (která sice není určena ke konzumaci, ale dají se z ní dělat neuvěřitelné věci), jedlé lepidlo, ganache, modelovací čokoládu nebo královskou polevu.

Úžasné jsou patchworkové vypichovače nebo práce s královskou polevou. Díky ní vykouzlíte  neuvěřitelné ozdoby a dekorace nejenom na dorty.

A jde se na to

Bylo těžké vybrat si, co vyzkouším udělat, ale protože dort by byl zbytečně velký a příští měsím musím upéct hned dva, padla volba na dortíčky zvané cupcaky. Jde vlastně o muffiny, které nazdobíme jako dortíčky. Původně jsem chtěla zdobit krémem a vyzkoušet si práci s trezírovacím sáčkem, ale děti se do dortíčků pustily tak rychle, že jsem si jich ubránila jenom pár. 🙂

Vyzkoušela jsem si tedy práci s ganache, což je vlastně jemná a bohatá poleva ze smetany, čokolády a másla. Použít se může jako náplň do dortů a také se hodí k jeho potahování.

potah_dorty2potah_dorty1

Kromě jednoduchých ozdob vytvořených podle vykrajovátek a vypichovačů (jediných, které doma mám), jsem si vyzkoušela vymodelovat prasátko. Díky názornému fotografickému postupu to bylo docela jednoduché. Jak dopadlo, posuďte sami. 🙂

prasatko_dorty_slovart3prasatko_dorty_slovart4

prasatko_dorty_slovart2prasatko_dorty_slovart1

Ozdoby jsou z marcipánu, ale kvůli času pouze z kupovaného.

ozdoby1ozdoby2

Musím říct, knížka je opravdu senzační. Nabízí spoustu zajímavých technik a nápadů ke zdobení dortů a malých dortíčků. Někdy jde o jednoduché ozdoby a dekorace, jindy o docela složité nejenom na zručnost, ale také na čas. Vše je, ale krásně popsáno a nafoceno. Jenomže, pokud chcete vytvořit něco tak dokonalého jako v knížce, je třeba k tomu mít potřebné pomůcky. Bez nich totiž spoustu věcí nemáte šanci vytvořit a vyrobit.

Autorka ve své publikaci nabízí návody srozumitelně popsané s nafoceným postupem krok za krokem. Knížka je vhodná pro lidi jako já, kteří pečou dorty párkrát do roka, stejně jako pro zkušené cukráře. Inspiraci zde najde opravdu každý.

Za sebe ji mohu všem doporučit. 🙂


zdobeni_dortu_titulka2Zdobení dortů

Vydalo nakladatelství Slovart

Autorka: Autumn Carpenterová
Počet stran: 328
Formát: 21 x 27,5 cm
Vyšlo: 2013

Více o knížce s možností objednání se slevou najdete tady.


logo_www_SlovartSpolečnost Nakladatelství Slovart, s.r.o., byla založena v Praze v únoru 1994 jako dceřiná firma Vydavateľstva Slovart, s.r.o. se sídlem v Bratislavě.

Nakladatelství Slovart vydalo již více než 1000 českých titulů, a to licenčních knih předních světových nakladatelů (např. Dorling Kindersley, Könemann, Taschen, Gallimard). Dále vydává knihy domácích autorů převážně z oblasti dětské a populárně naučné literatury např. Naše vlast, Encyklopedie naší přírody s trvalou snahou, aby měly reálnou perspektivu prosadit se i v zahraničí.

Napsal/a: Nuninka

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (10 vyjádření)

 • Anonymní, ta kombinace je fakt lákavá 🙂

 • jana231

  díky za tip, zrovna se chystáme za 14 dní na nějaký:)

 • Anonymní

  Krása! My si raději dort objednáváme – v kuchyni bych akorát přišla o nervy. Miluji kombinace maliny – čokoláda, banán – čokoláda a pomeranč – čokoláda

 • Holky díky 🙂 .
  Kníža je senzační, A dorty budou, v březnu chystám hned dva, tak jestli nezapomenu fotit, tak určitě něco bude i na VD 🙂

 • mura

  Nuniko,pěkně napsaný článek.Kniha je určitě krásná,ale já moc sladké dorty nedělám,spíše dělám vše naslano.

 • aladin10

  Také se mi článek moc líbí.
  Kniha vypadá výborně.

 • Matilda

  Nuninko, recenzi jsi napsala skvěle, knížka je určitě úžasná. Já jsem vděčná za internet, kde je nespočet rad a videí na zdobení dortíků, protože kupovat literaturu si momentálně fakt nemůžu dovolit. Ale dostala jsem nápad – mohla bych to koupit do knihovny 🙂

 • janca.mas
  janca.mas

  Nuninko, skvělý článek. Taky ráda sleduji pořady o výrobě dortů a malá to jednu dobu sledovala i místo večerdy 🙂 Kéž bych byla taky tak šikovná 🙂 Nicméně s touto knížkou to musí jít samo. Díky za inspiraci.

 • Ivča a Domča

  Taky se mi líbí, jak je recenze napsaná. Já sice dorty moc neděám, jen občas, ale tahle knížka mě zaujala:-)Určitě dobrý zdroj inspirace:-)

 • Ježeček

  Nuninko, díky za krásnou recenzi. Napsala jsi to tak poutavě, že jsem si řekla, že si tu knihu koupím, no, al ecena je příliš nad naše poměry… Tak budu věřit, že nějaký dortík nafotíš a sepíšeš i pr nás 😉
  Díky, článek se ti opravdu povedl! *

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist