Už jsem na světě a co se mnou bude dál?

Rubrika: Kojení, Kulturní a literární tipy, Péče o dítě, Péče o miminko, Vývoj dítěte

Stojíte bezradně v knihkupectví a nedokážete si vybrat tu správnou knížku o vývoji děťátka? Nejraději byste zkombinovala pět různých titulů do jednoho, ale to bohužel nejde…

Nezoufejte, protože nakladatelství Grada vydalo knížku přesně pro vás. Jmenuje se Vývoj dítěte do jednoho roku – Jak to vidí lékař a jak táta. Autorem je Martin Gregora, pediatr s dlouholetou praxí, poslanec parlamentu ČR, autor pediatrických publikací, básník, sochař, ale hlavně otec dvou dětí. A s jedním z nich se v této publikaci i seznámíte.

Knížka je rozdělena do tří kapitol s dalšími podkapitolami. V první kapitole se seznámíte se vším,  co vás během prvního roku s miminkem čeká.

Nejrozsáhlejší je první měsíc dítěte, kde se dozvíte naprosto vše. Co je to Apgar skore a jeho bodové hodnocení, jak probíhá první ošetření novorozence, co je to smolka, proč vzniká poporodní hmotnostní úbytek, proč se na počůrané plence může objevit krev, jak se starat o pupík, nebo proč se miminkům odebírá krev z patičky a mnoho dalšího. Novorozenecká žloutenka, vyrážka, zánět spojivek, moučnivka, šupinky ve vlasech, ublinkávání, kojenecká kolika a mnohé další výrazy vás už pak nepřekvapí. V knížce najdete vše nejen vysvětleno, ale také zdůvodněno, proč to vzniká, nebo rady, jak si s tím poradit. Maminky zde najdou užitečné rady, které jim pomohou k úspěšnému kojení nebo seznam všeho, co budou potřebovat, až se vrátí z porodnice domů. Víte o tom, že vývoj dítěte dělíme na 4 období?

1. Holokinetické období (do 2 měsíců dítěte)

2. Monokinetické období ( 2. -5. měsíc)

3.-Dromokinetické období ( 5. -12. měsíc)

4. Kratikinetické období ( 12 měsíců a výše)

Co které období znamená? To si můžete v knize přečíst sami.

Každý měsíc vývoje dítěte vás v kostce seznámí s tím, co by kojenec měl v daném měsíci od narození až do prvních narozenin umět. Přečtete si, proč se během prvního měsíce dává vitamín K a D. Seznámíte se s vyšetřeními, které vás čekají (pravidelné kontroly u lékaře, vyšetření kyčlí). Jak koupat a starat se o intimní partie dětí, nebo jak čistit ouška a nosík.

Kdy a proč se chodí na preventivní prohlídky, co je to cvičení Vojtovou metodou a proč se musí cvičit, kolik spánku kojenec v určitém věku potřebuje, nebo co všechno už zvládne samo.

První příkrmy, jak jídlo připravit a podávat, kdy přidat další druh zeleniny, nebo kdy přidat maso. Tyto informace ocení jistě spousta maminek, protože zde najdou rady, jak vše úspěšně zvládnout.

Rostoucí zoubky znamenají mnoho probdělých nocí jak pro miminko, tak pro maminku. Používat gel na znecitlivění dásní? Kdy začít zoubky čistit a kdy poprvé navštívit zubaře? Vše se dozvíte v kapitole První zoubky.

Nemocné dítě je zlý sen všech rodičů , proto je tady kapitola druhá, která vás seznámí s nemocemi, jejich léčbou a také s prevencí… Ať jde o rýmu nebo teplotu, může to způsobit dítěti i rodičům nemalé problémy. Najdete zde nejčastější dětské nemoci, jako jsou rýma, teplota, kašel, průjem, zácpa… atd. Proč vniká ekzém a jak si s ním poradit? Co všechno by mělo být v domácí lékárničce? Toto vše a ještě více najdete ve velmi důležité kapitole o nemocech dítěte.

Třetí kapitola je věnována předčasně narozeným dětem. Jak zvládnout tuto situaci nebo jak pečovat o nedonošené dítě vysvětlí Milana Dokoupilová, která je spoluautorkou knihy „Narodilo se nám předčasně“.

Maminky se zde dozví spoustu důležitých a zajímavých informací. Jaký je rozdíl mezi nezralými dětmi, jaká je speciální péče, kde miminko bude a proč. Co je to korigovaný věk, jaké vyšetření bude muset absolvovat, nebo jaké jsou nejčastější nástrahy, které miminko můžou potkat. O tom, že i kojení se dá zvládnout, a jak se o předčasně narozené dítě starat po návratu domů.

Nevíte kdy a proti čemu se očkuje? Díky očkovacímu kalendáři budete mít o všem přehled až do 11 let věku dítěte. Přečíst si také můžete informace o dalších očkováních a o nejčastějších reakcích na ně. Co rozhodně nevynechejte je „Jak poskytnout první pomoc dítěti do jednoho roku“. Nikdy nevíte, zda to nebudete potřebovat.

Musím přiznat, že mě tato knížka velmi příjemně překvapila. Až na dvě chybičky. Jedna je teda dost velká. Týká se hodnocení Apgar skore, kdy v knize je uvedeno 0 – 2 body (správně má být 0-10 bodů) a pak nějaká ta gramatická chybička, která by v odborném textu ale také být neměla.

Nejprve jsem čekala, že otevřu knížku s klasickou odbornou literaturou, ze které se stejně nedozvím vše, co bych chtěla a že bude napsána s mnoha odbornými výrazy. Tak přesně tohle zde nenajdete. Místo toho si na 152 stránkách přečtete vše, co vás opravdu zajímá, praktické informace jsou základem této publikace.

Knížku lze rozdělit z jiného pohledu také na tři různé části.

První –  Jak by to mělo být z pohledu pediatra.

Druhá –  Jak to vypadá, když se z lékaře stane bezradný otec.

Třetí –  Je určená pro rodiče předčasně narozených dětí.

Krásně a srozumitelně sepsaných 12 měsíců života dítěte. Vše, co se s miminkem děje po porodu a proč. Odborné výrazy jednoduše a pochopitelně popsány a vysvětleny. A to vše lékařem a otcem v jedné osobě. A jako bonus deníček malé Lindy, dcery Martina Gregora, který vás bude celou knížkou provázet. Podle mě působí publikace spíše právě jako deníček Lindy, doplněný barevnými fotografiemi. Stránky jsou veselé a barevné. Na světle zeleném podkladě jsou zelené puntíky, do toho také nějaký barevný puntík a motýlek.

Odborná část, kterou píše jako „doktor“, je psána normálním tištěným písmem. Zatímco povídání o Lindě je napsáno jakoby na „vytrženém papíru z bloku“ a doplněné její fotkou.

Moc se mi líbil osobní styl, kterým je vše sepsáno. I když mi to chvílemi přišlo až moc osobní, jako něco, co je určeno pouze pro soukromé čtení. Až jsem si říkala, zda se Lindě tato knížka bude líbit, až vyroste a jednou si ji přečte.

Tatínek a lékař v jednom zde popisuje, jak to vidí ze dvou úhlů pohledu. Nejprve jako lékař a pak očima často bezradného otce. Je zajímavé číst, jak si také pediatr neví rady. A přitom v ordinaci maminkám radí, jak mají být trpělivé, že to chce čas, nebo jak jinak to mají dělat.

Tato publikace nabízí opravdu vše. Už vás prostě nic nepřekvapí. Díky seznamu „Výbava aneb Co nachystat doma, než se vrátím z porodnice“ budete mít pro miminko vše připravené včas. Dětské nemoci vás jen tak nevyděsí, protože budete vědět, jak s nimi zatočit. Vaše miminko poroste s touto knížkou.

Mě osobně se líbila část věnovaná předčasně narozeným dětem, kde neonatoložka Milena Dokoupilová radí a odpovídá na otázky, jak zvládnout péči o nezralé děti. Co se s ním děje v porodnici, po propuštění domů a co všechno miminka čeká. Škoda, že jsem tuto knížku neměla, když se narodil malý. V nemocnici jsem byla akorát vystrašená a nikdo neměl čas mi cokoliv říct nebo vysvětlit. Co a proč s ním dělají nebo co se bude dít dále. V časopisech se psalo jenom to špatné, což zrovna náladu nezvedlo.

Závěr knížky je určen na vaše poznámky. Takže pokud vás něco napadne, máte prostor si to zapsat. Jediné, co mi vadilo, byla reklama na jednu pojišťovnu, která se v knížce vyskytla vícekrát. Jinak je knížka opravdu moc pěkně napsaná. Co mě mrzí je to, že já ji už nevyužiji. Ale jako dárek pro nějakou těhulku nebo čerstvou maminku bude senzační. Takže já jdu zjišťovat, jestli nějaká kamarádka nečeká mimi a vy určitě neváhejte a tuto knížku si pořiďte.


Vývoj dítěte do jednoho roku
Jak to vidí lékař a jak táta

Vydalo nakladatelství Grada

Autor: Martin Gregora
Počet stran: 152
Formát: 20×25 cm
ISBN:
978-80-247-3699-0
Vyšlo: 19.07.2012

Knihu Vývoj dítěte do jednoho roku si můžete objednat například zde.


Knihy s logem GRADA vycházejí v České republice již od roku 1991.V její produkci jsou tituly s právní tématikou, knihy ekonomické, tituly z oblasti financí a účetnictví, manažerské tituly, psychologické, zdravotnické, knihy s počítačovou tematikou, o architektuře a stavebnictví, knihy technické z nejrůznějších oborů a profesí.

Tuto pestrou škálu doplňuje i naučně odborná literatura, která nabízí řadu publikací s velkým záběrem pro denní praktický život.

Napsal/a: Nuninka

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Bami, tato knížka je spíše pro maminky, které čekají první mimčo. A je to pouze do jednoho roku dítěte. Knížka je moc pěkná, ale pro ty co už všechno zvládají levou zadní je asi zbytečná. Ale jako dárek neurazí 🙂

  • bamiska

    obálka knihy je krásná….já už tohle potřebovat nebudu 😀 tři už dítka odrostlá, u prvního tolik info nebylo…ale u Honzíka jsem rady třeba ohledně kojení vítala, ale líbí se mi spíše diskuze kde těch názorů je více a na každého působí trochu něco jiného…tím neodsuzuji knihu, to jen můj osobní názor……
    na druhou stranu bratr když adoptovali dítko tak si načetl pár rad z knih a byl na zabití 😀 a strašně chytrej….no a po roce zjištuje že to tak prostě nefunguje…

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist