Učíme se v muzeu a objevujeme jeho tajemství!

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Se začátkem nového školního roku mohou učitelé 4. a 5. tříd se svými žáky zavítat do Národopisného muzea, kde jsou pro ně připraveny dva nové edukační programy – Tajemství muzea a Život na vsi, jak jej (ne)znáte!…

Během Tajemství muzea si žáci vyzkouší práci kurátora. Pracují s autentickými předměty, kterým vystavují, stejně jako odborníci v praxi, speciální kartu. Tu si pak mohou odnést s sebou do školy a dále s ní pracovat ve vyučování.
Program slouží také jako vhodná příprava k návštěvě výstav a expozic. „Věříme, že díky tomuto programu si děti budou moci lépe představit, co se v takovém muzeu děje, a zjistí, že muzeum ji může sloužit nejen jako zdroj informací, ale i jako prostor zábavy a trávení volného času,“ vysvětluje ředitel Historického muzea Národního muzea Pavel Douša.

Druhý z programů, Život na vsi, jak jej neznáte!, se zaměřuje na národopisnou expozici, která je věnovaná tradiční lidové hmotné kultuře.

Žáci se spolu s malým Matějem, jehož příběh jim autoři programu vypráví, přenesou zpět na českou vesnici do poloviny 19. století a seznámí se prostřednictvím aktivní skupinové práce a vlastní objevitelské činnosti s životem našich předků.

Program je doplněn o interaktivní prvky, jako jsou například zkoumání obsahu tajemných košíků, skládání muzejního puzzle či vyzkoušení si jednoduché techniky tkaní.

Významnou oporou pro tvorbu těchto lektorovaných programů se stala východiska pedagogického konstruktivismu, úzká provázanost s Rámcovým vzdělávacím programem pro základní vzdělávání a pojetí muzea jako místa učení,“ vypočítává jejich autorka, Petra Dolejšková.

Cílovou skupinou obou programů jsou především žáci 4. a 5. tříd ZŠ.

Programy, jejichž součástí jsou také pracovní listy pro žáky, byly pilotovány díky ochotě a spolupráci několika pedagogů vybraných základních škol.

 

Bližší informace o obou programech a dalších výchovně-vzdělávacích aktivitách pro školy naleznete na internetových stránkách: http://www.nm.cz/proskoly.php.

Napsal/a: Tisková zpráva

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist