Třetí rozměr po pirátsku

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Bukanýr, korzár či námořní lupič, to jsou jiná označení pirátů. Nemyslím dnešní „alapiráty“, kteří drancují východní část Afriky, ale mám na mysli spíše ty dávné piráty vonící dobrodružstvím, dálkami a hlavně blýskajícími se poklady. Kdo by v dětství nechtěl hledat ukryté poklady, luštit mapy a rozlousknout nejednu zašifrovanou zprávu…

Pokud, stejně jako já, milujete dobrodružství, nemůžete si nechat ujít podívanou, která nyní připlouvá do našich vod. Distributorská společnost Falcon a.s. tentokrát pro naše oči a bránice vybrala animovanou komedii Piráti. Od 26.4.2012 ji můžete vidět v kinech po celé ČR a v některých dokonce i ve 3D provedení. V originále je k názvu dodáno upřesnění – banda ztracených existencí. Škoda že jej nepřevzal i český název, jelikož přesně vystihuje posádku Pirátského kapitána.

Aardman Animations, legendární britské studio s bezmála čtyřicetiletou historií má už na svém kontě několik úspěšných titulů – za všechny jmenujme veleúspěšný Slepičí úlet nebo legendární seriály Ovečka Shaun a Wallace a Gromit. Po rozchodu se společností DreamWorks v lednu 2007, začali spolupracovat s americkou Sony Pictures Animation. Takto vznikla Velká vánoční jízda, realizovaná poprvé kompletně v digitálním provedení, ale i v módním formátu 3D. Bohužel s velkým ohlasem fanoušků se prozatím nesetkala. Nyní je tedy na trh uváděno jejich poslední společné dílo a podle dosavadních reakcí by mohlo dohonit oblíbenost legendárního Slepičího úletu. Překvapením asi nebude, že oba filmy režíroval stejný režisérPeter Lord, jeden se zakladatelů Aardman Animations.

Po neúspěších s filmy Spláchnutej a Velká vánoční jízda se Aardmani rozhodli vrátit k tomu, co jim doopravdy jde – ke klasické stop-motion animaci a modelínovým figurkám, kterým spolurežisér Jeff Newitt pomocí digitální technologie vdechnul i něco navíc. Digitálně jsou poupraveny nejen postavy a příšery, ale i okolní příroda.

Smolařský Pirátský kapitán brázdí zcela digitální moře na ručně dělané lodi s nepříliš chytrou posádkou v marné honbě za nějakým tím zlatem. Jeho snem je vyhrát Piráta roku, což je něco jako pirátský Oskar. Jenže toho získá pouze ten, kdo uloupí největší poklad. Pirátský kapitán, ač svou práci bezmezně miluje, má však poněkud nešťastný výběr obětí a tudíž většinou přijíždí bez kořisti. Každým rokem obsadí tedy poslední místo mezi piráty. Kapitána jednou přestane bavit posměch a urážky protivníků. Napne všechny své síly a zajme mladého vědce Charlese Darwina. Nejdříve se zdá, že úspěch je opět na hony vzdálen. Ovšem na palubě se skrývá někdo, kdo má pro Královskou přírodovědeckou společnost v Londýně nesmírnou cenu. Bohužel na stejném místě přebývá i královna Viktorie, která k smrti nenávidí piráty. Jestli posádka vyvázne živá a zda pirátský kapitán nakonec vyhraje vysněnou cenu, vám nepovím, stačí přece jedna návštěva kina.

Stále ještě váháte, zda se vypravit, či ne?! Třeba pomůže mé hodnocení celého filmu. Jelikož 3D snímky nemám moc v oblibě, šla jsem se podívat spíše ze zvědavosti. Nedávno jsem viděla trailer, který mne ihned upoutal. Zkrátka zvědavost zvítězila. Nyní mohu směle říct, že jsem udělala dobře. Studio navázalo na skvělou tradici svých komedií a Piráti jsou od začátku do konce napěchovaní vtipem – od skvělého vizuálního zpracování až po překvapivě vtipné dialogy. Sranda je doslova v každé minutě a je jí tolik, že jedno zhlédnutí stačit nebude. Například při scéně v baru si napoprvé asi nevšimnete randící dvojice u okna, kterou otravuje notně podroušený pirát, nebo falešného hráče u dalšího stolu a mnoho dalších detailů vás při bližším zkoumání určitě pobaví. Stejně jako přepadení lodi malomocných, či jak se dá ze vzducholodi nahlížet do ženských výstřihů.

Na Pirátech se se mnou řehtal nejen manžel, ale i 10-ti letá dcera a 7 letý syn a všichni tři se svorně shodli, že žádná negativa nepostřehli a že by na ně šli klidně ještě jednou. Maličko synovi vadila délka filmu, jelikož ke konci se začal nudit. Do děje jej však znovu vtáhl souboj kapitána s královnou, a tak mně vyvstal nový problém – jak jej zkrotit.

Závěrem bych chtěla Piráty doporučit všem, mladým i starým, kteří milují srandu a nebude jim vadit tak trochu praštěná komedie bez jakýchkoliv uměleckých ambicí.

Smíchu ZDAR! Nashle v kině 😀

Napsal/a: JanaK

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist