Snazší zvládání čtení a psaní

Rubrika: Kulturní a literární tipy, Vývoj a výchova předškoláka

Ráno, večer, nahoře, dole… pro nás dospěláky běžné pojmy. Ovšem co náš předškoláček? V rukou mám sešit, který by mi měl pomoci naučit moje prtě rozeznávat nejen toto.

Dětská naučná edice nakladatelství Edika obsahuje knihy a pracovní sešity pro předškoláky i školáky. Osobně jsem zabrousila do věkové kategorie 4-6 let. Albatros media a. s. je mediální společnost, která právě knihy nakladatelství Edika nabízí. Toto nakladatelství klade důraz a pozornost především na vzdělávání a výchovu dětí všech věkových kategorií. Učebnice, knihy, cd a ostatní jsou příručkou jak pro pedagogy, tak i rodiče a třeba vychovatele.

Prevence místo mučení

Náš syn se chystá v listopadu do školky a napadlo mě již maličko nahlédnout do publikace Orientace v prostoru a v čase pro děti od 4 do 6 let / Kdy to bylo, kde se stalo, medvídě se zatoulalo.
Ne že bych nutně potřebovala mít našprtáno dopředu, ale tato kniha Jiřiny Bednářové slibuje, že je preventivním opatřením při problémech se psaním a počítáním.

Tato publikace není rozhodně jediná, jejíž autorkou je Jiřina Bednářová. Výčet jejích knih je vskutku působivý a jistě pomohly s nejedním předškolním, či školáckým problémem.

Sešitem nás provází příběh holčičky Terezky a jejího medvídka Pavlíka. Celá kniha je vlastně jeden celý Terezčin den. Na jednotlivých stranách je tedy vždy kratičký odstavec celého příběhu.
Ranní vstávání, cesta do školky, oběd a další sled událostí nahrávají na úkoly, které rozvíjí dovednosti.
Především podporují:
– orientaci v prostoru,
– orientaci v čase,
– vnímání časového sledu a posloupnosti,
– řeč,
– zrakové vnímání, grafomotoriku.

Samozřejmě s tím, jak Terezčin den plyne, stávají se úkoly pro děti těžší.
Pro vaši představu jmenuji : dle obrázku dítě komentuje ranní dění ve městě (kam kdo jde), rozlišování nahoře/dole, nízko/vysoko, vpředu/vzadu…, v bludišti hledají děti cestu k medvídkovi, dítě určuje pořadí obrázků podle děje na nich znázorněném, na oblečení si nacvičují přední a zadní část, dle vzoru spojuje dítě tečky ve stejný obrazec a mnoho dalších úkolů.

Aktivní používání

Práci s knihou si umím živě představit a ač má syn teprve dva roky, roli jsme si prohodili. Podle obrázků jsem mu vyprávěla já a syn se svým způsobem zapojoval.
Hodnotím knihu jako maminka a tím oceňuji autorčin dopis uživatelům, který je plný rad a tipů, jak snadno s knihou prakticky pracovat a úkoly přenést i třeba do denních úkonů.
Úkoly jsou voleny tak, aby časově dítě nezatěžovaly a snadno udržely jeho pozornost. Obtížnost je vskutku pozvolná.
Velkou a důležitou úlohu u těchto knih zabírá ilustrace. Zde na děti čekají milé obrázky z dílny Richarda Šmardy . Jsou snadno „čitelné“ (reálné).

Z publikací, jež se užívají k domácímu procvičování, patří tato jistě k těm, které nebudou zapomenuty na dně šuplíku.

Přeji vám i dětem mnoho úspěchů při trénování!


Orientace v prostoru a čase pro děti od 4 do 6 let
Kdy to bylo, kde se stalo, medvídě se zatoulalo

Vydalo nakladatelství Edika

Autorka: Jiřina Bednářová
Počet stran
: 48
Formát
: 210×297 mm
Vazba
: brožovaná, šitá 2 skobkami (sešitová)
Vyšlo
: 12.2.2012

Knihu Orientace v prostoru a čase pro děti od 4 do 6 let si můžete objednat například zde.


Nakladatelství Edika představuje širokou nabídku knih, které jsou určeny nejen pro děti a mládež, ale také jejich rodiče a pedagogy. Moderní učebnice sledující trendy ve vzdělávání pro všechny věkové skupiny a stupně pokročilosti. Knižní portfolio nakladatelství Edika zahrnuje nejen ucelené řady jazykových učebnic, vysokoškolské učebnice, učebnice pro technické obory, odborné slovníky či dvojjazyčné verze známých literárních děl, ale také bohatou nabídku publikací a pracovních sešitů pro rozvoj schopností a dovedností dítěte, jeho předškolní i školní přípravu. Součástí knih jsou rozmanité přílohy jako například oblíbené zvukové nebo multimediální CD či DVD nosiče, které jsou v případě jazykových učebnic a příruček namluvené rodilými mluvčími.

Napsal/a: Marie Busolíni

Toto taky stojí za přečtení!

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist