Recenze: Zvířátka z Kouzelného lesa – Veverka Viki

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Lily Small je autorkou knihy Zvířátka z Kouzelného lesa – Veverka Viki. Knih o zvířátkách je na knižním trhu celá řada. Tento příběh je však opravdu laskavý, jak je uvedeno přímo na líci knihy. Hlavní protagonistkou je již zmíněná veverka Viki, která zažívá plno dobrodružství při splnění svého tanečního snu. Ale o tom více níže v následující recenzi. Knihu vydalo nakladatelství Fragment.

Kniha je určena pro nejmenší čtenáře, ale to neznamená, že poučit se jí nemohou i dospělí. Poukazuje a učí nás například to, že bychom měli věřit sami sobě. Mít dost sebedůvěry je taktéž opravdové kouzlo. Mnoho lidí si nevěří a nemají se rádi sami takoví, jací jsou v hloubi své duše. Někdo může být nespokojený se svými charakterovými vlastnostmi, někomu se nemusí líbit, jak vypadá. Ale vše se dá silou vůle ovládnout a dosáhnout svého.

Své o tom ví i veverka Viki. Je to třpytková veverka, která má své poslání, tak jako i ostatní zvířátka. To se mi velice líbí, že se děti naučí, že každý má na zemi nějaký svůj úkol. Někdo pomáhá a zachraňuje lidi či zvířata, jiný je vzdělává a další se může uplatnit v jiné sféře. Taková veverka Viki víří hvězdný prach po celém lese, o čemž ještě bude řeč. Nádherné. Ono v pohádkách je vůbec mnoho kouzelných „věcí“. Děti by se měli naučit snít a hlavně si věřit při plnění svých snů. Je velice smutné, kolik lidí chodí do práce, protože musí, musí vydělat peníze, které jsou bohužel tak potřebné v dnešní době. Ale žít se dá i s málem. Hlavně, když máme po ruce takové kouzelné příběhy jako pohádku z Kouzelného lesa.

Krásná slovní zásoba nás pohladí na duši. Cituji: „Kája ukázala na třpytivou pavučinovou markýzu utkanou z hedvábných vláken stovek lesních pavoučků“ (str. 86). Děti by nemusely pochopit, co je to „markýza“, ale proto tu jsou jejich rodiče, aby se s nimi naše ratolesti vzdělávaly.

Obálka knihy je pěkně barevná včele s veverkou Viki. Je krásná. Půvabné jsou i ilustrace, i když jen černobílé. Na konci příběhu nalezneme pár zábavných úkolů respektive pouze dva, ale to nesnižuje celkový dojem knihy, který je v mém případě pozitivní. Vrátil mě do kouzelného bezstarostného dětství.

A nyní k příběhu. Hlavní hrdinkou této kouzelné knihy je třpytková veverka Viki. Abyste si ji malinko představili, tak vám ji popíši. Má roztomilý drobný obličej, červené hedvábné tělo se zářivými fialovými křídly a hustým zlatým ocáskem. Žije v Kouzelném lese, kde se má konat pouť. Na ní má Viki spolu se svými kamarádkami zatančit.

V knize vystupuje řada dalších zvířátek se svým posláním či úkolem. Každé toto poslání má něco do sebe a je v knize nepostradatelné.

Zvířátka míří k Srdci Kouzelného lesa, kde má stát slavnostní totem, kolem kterého mají zatančit úvodní tanec. Jenže se od jezevce dozvídají, že totem bude hotový až ráno, protože na něm pracuje sám, neboť ostatní jsou nemocní.

Jak se s tímto a dalšími nepříjemnostmi zvířátka v čele s Viki vypořádají, se dozvíte v této půvabné knize, která vás chytne za srdce. I v životě lidí jsou mnohdy trnité překážky, které musíme překonat. Držme však našim kamarádům pěsti, aby se jim taneček vydařil a vše proběhlo podle jejich přání.

Kniha je určena dětem od pěti let. Já mám roční holčičku, které jsem knihu předčítala. Pravda, musím jí číst, když je řádně unavená před spinkáním, protože jinak neposedí a zatím nevydrží. Ale domnívám se, že i když je tak maličká, není to na škodu. Ráda bych, aby dcerka byla vášnivá knihomolka po mamince. Proto není špatné, když začneme co nejdříve.

Závěrem musím konstatovat, že kniha má své pohádkové kouzlo. Má přes sto stránek, dětem můžeme předčítat před spinkáním, jak dlouho vydrží udržet pozornost, nebo i přes den. Je určena přeci jen větším dětem, než je moje dcerka, ale potěšit mohou každého milovníka dětských knih jako například mě. Vřele doporučuji.

Zvířátka z Kouzelného lesa – Veverka Viki    

Autorka: Lily Small

Ilustrace: Petra Šolcová

Počet stran 120, pro děti od 5 let

Vydalo nakladatelství Fragment v lednu 2018.

Knihu si můžete objednat na www.albatrosmedia.cz.

Napsal/a: Jitka Ježková

Toto taky stojí za přečtení!

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Hravé kostky: Objevte říši kouzel i pestré barvy globálního světa

Na začátku byla… kostka. Ale nebyla obyčejná. Za vším stojí Dán Öle Kirk Christiansen. V roce 1932 zakládá firmu Lego,

Čtu dál →

Ta nejmenší miminka cítí lásku skrze dotek

Něžný dotek je nesmírně důležitý pro vytváření vzájemného vztahu rodiče s miminkem. Novorozenci ještě nemají plně vyvinutý zrak a o

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist