Recenze: Pohádky z českého království

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Letos v létě jsem pomáhala připravovat něco jako příměstský tábor na téma českých pověstí. Předtím jsem se se svými dětmi účastnila jednoho úžasného výtvarně hudebního pobytu pro rodiče s dětmi, kde jsme zpívali písničky o Kazi, Tetě a Libuši, prováděli dramatickou „rekonstrukci“ Šemíkova skoku a jiné nezapomenutelné věci. Proto mě zajímalo, jak je toto téma zpracováno v knížce Pohádky z českého království od Františka Zacharníka, kterou vydalo nakladatelství CPress.

Pověsti jsou převyprávěny mile dětsky přístupnou formou, i když ani u těch pětiletých, kterým je podle internetové anotace knížka určena, se nevyhnete vysvětlování některých výrazů (např. chýše). Líbí se mi ale, že některé výrazy vysvětluje autor sám (např. vojvoda, vladyka apod.).

Líbí se mi také prokládání jednotlivých příběhů rozhovory dvou větších dívek s dědou – vypravěčem, takové „oslí můstky“ k dalšímu vyprávění – příjemně vzbudí zvědavost malých posluchačů (nejen) večerního předčítání. Postupně se setkáme s těmi nejznámějšími postavami: praotcem Čechem, Kazi, Tetou, Libuší, Přemyslem, Bivojem, Horymírem, Šemíkem a dalšími…

Mě i dceru také velmi zaujaly ilustrace Petry Hauptové Řezníčkové – i švédský voják, co obléhal Brno, je v jejím podání okatý chlapík s velkou hlavou, takže vypadá vlastně docela roztomile.

Dceři se kniha líbila, i když hned první pohádka Proč se tak jmenujeme (o praotci Čechovi) ji dokázala dohnat k slzám – nějak si spojila větu „Vojvoda Čech už byl starý a jednou tiše ve spánku zemřel.“ S tím, že i její „oblíbený děda“ (jak ráda říká) je už starý a může zemřít, a tak rázem místo uklidnění před spaním nastala debata na téma, že všechno živé jednou umře. Ale to nekladu za vinu těmto pohádkám, protože podobné zmínky se objevují běžně i v pohádkách jiných a dcera zkrátka toto téma teď dost řeší. A opravdu sama říkala, že se jí knížka moc líbí.

Pohádky z českého království        

Napsal: František Zacharník

Ilustrace: Petra Hauptová Řezníčková

Počet stran: 72

Pro děti od 5 let.

Vydalo nakladatelství CPress v srpnu 2018

Knihu si můžete objednat na www.albatrosmedia.cz.

Napsal/a: Konipas

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist