Recenze: Pan a paní Skřítečkovi

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Nastala ideální doba zastavit se při čtení knížky Pan a paní Skřítečkovi s podtitulem Vánoční pohádka. Podmanivou pohádku o drobných skřítcích s velkým srdcem napsali Jitka Hladká a Marek Hladký, ilustracemi ji opatřila Vlasta Švejdová a do rukou ji můžete dostat díky nakladatelství Grada. Celý příběh se odehrává od 23. do 25. prosince a je rozdělen do kapitol, jejichž název tvoří datum a čas (např. 23. prosince, tři hodiny odpoledne).

Při večerním předspánkovém čtení jsem se snažila příběh rozdělit na stejné části. Takže někdy jsem přečetla jedinou kapitolu, jindy i tři, protože byly krátké. Názvy kapitol jsem nečetla, přišly mi zbytečné a trošku matoucí. Zejména poté, co mé čtení Michalka přerušila naprosto zoufalým výkřikem:

Jejda, my nemáme ozdobený stromeček a ani jsme neupekli cukroví!

Ptala jsem se, proč ji to zrovna teď tak trápí a ona smutně vysvětlila: „Zítra je Štědrý den.“ V jedné kapitole se tato věta několikrát opakovala a mé předčítání bylo asi hodně sugestivní.

Vše se točí kolem rodiny skřítků, kteří vyrábějí postýlky pro sladký a kvalitní spánek lidí. Jejich příběh nabízí velmi dobré paralely mezi světem skřítků a tím lidským. Děti skřítků Re a Lo by si tolik přály v dílničce svým rodičům pomáhat, ale rodiče je odhánějí, že jsou ještě příliš malé.

V úvodu knihy jsem trochu váhala, jestli není pro Michalku příliš filozofická (jak je nehezké, že si lidé dávají místo dárků jen peníze, a tak není divu, že si jich neváží, když pro ně nemusí pracovat a dostanou je jen tak). Jako bych snad cítila i politickou satiru. (Na sever přišli lidé odnikud, pracovat nechtěli, jen čekali, kdo jim co dá. Dostali jen tak peníze, neuměli se o sebe postarat a všichni do jednoho umrzli.) Poslední stránky nabízejí dokonce jinotaje okolo smrti, tam už jsem některé věty při čtení i vynechávala.

Pak se ale, díky skřítkovské poště, která je před Vánocemi přetížená, začíná rozvíjet vlastní příběh rodiny Skřítečků. Ti se rozhodnou pomoci holčičce Evičce, která má být na Štědrý den sama doma. A protože je potřeba ještě rychle vyřídit jednu neplánovanou vánoční objednávku, pan a paní Skřítečkovi prozradí svým dětem mnoho skřítkovských „dospěláckých“ tajemství.

Stráví Evička smutné Vánoce, nebo budou právě ty letošní těmi nejkouzelnějšími a nejšťastnějšími?

Osobně se mi nakonec knížka líbila, možná bych nesouhlasila s tím, že je určena dětem předškolního věku a volila bych mladší školáky. Ovšem naše předškolní dítě s knihou žádný problém nemělo, našlo si tam informace přiměřené svému věku, nezatížené zbytečnou dospěláckou filozofií. Dovedu si představit, že se ke knížce budu s Michalkou rok co rok v předvánočním čase vracet a z jejích reakcí jasně uvidím, jak roste a „stárne“.

Směle tedy po knížce sáhněte, ale počítejte s tím, že vaše ratolest pak bude velmi podrobně prohlížet futra všech dveří, kterými bude procházet. I já si jedny pozorně prohlížela. Ty nejpoškrábanější…

Pán a paní Skřítečkovi                             

Autor: Jitka Hladká, Marek Hladký

Ilustrace: Vlasta Švejdová

Počet stran: 112

Vydalo nakladatelství Grada v září 2017.

Knihu si můžete objednat na www.grada.cz.

 

Napsal/a: Milhauzice

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist