Recenze: Mraveneček na cestách

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

V létě je svět nejkrásnější, a tak se v naší školce Sluníčko věnujeme poznávání přírody živé i neživé. Povídáme si o kytičkách, zvířatech domácích, exotických i těch z lesa. Proto jsem velmi přivítala knihu Mraveneček na cestách spisovatelky Stanislavy Reschové s ilustracemi Venduly Hegerové, kterou vydalo nakladatelství Portál. Tato kniha u nás odstartovala povídání o mravencích.

Děti již z dřívější doby znaly Ferdu Mravence i básničku Polámal se mraveneček. Práci s knihou jsem začala prohlížením. Děti měly za úkol vyhledat v knize obrázky mravenečka. Ilustrace Venduly Hegerové jsou krásně barevné a dětem velmi srozumitelné. Na první moment je zaujaly, povídali jsme si o nich a ony hádaly, co asi mravenečka potkalo. Nemohly se dočkat četby. Předčítala jsem dětem 3 až 6 letým a musím říct, že pozorně poslouchali jak malošci, tak i předškoláci. Malé děti se rády vracely k obrázkům, ty větší se kromě textu těšily na hádanky, zajímavosti  a drobné úkoly, které je čekaly na konci každého příběhu.

Malý mraveneček touží poznat svět a tak jej maminka vypraví na cestu. Nejdříve jde pěšky, pak cestuje stopem, letí v letadélku pomocí vážky, nebo se plaví v lodičce ze skořápky. Cestou potká kamarády, společně s nimi zachrání malého pavoučka a vždycky najde cestu zpátky domů, do rodného mraveniště.

Následovala otázka, co se ti na knížce nejvíce líbilo? Děti odpovídaly:

  • že jsou obrázky barevné
  • jak se mraveneček vezl na šnekovi a nespadl, protože jel pomalu
  • že ho klíště nesežralo
  • že si našel kamarády a ti nebyli zlí jako rezaví mravenci
  • jak jej maminka čekala a on se vrátil

Po četbě jsme vyhledali mravence v encyklopedii, pomocí puzzle se seznámili s jeho vývojem a když Matěj objevil na zahradě kolonii mravenců, děti tyto drobné tvory dlouho pozorovaly a hádaly, který je ten náš mraveneček z knížky.

Kniha je určena zejména pro předškoláky, krátké příběhy jsou vhodné i pro začínající čtenáře.

Mraveneček na cestách         

Autorka: Stanislava Reschová

Ilustrace: Vendula Hegerová

Počet stran: 64, pro čtenáře od 3 let

Vydalo nakladatelství Portál v roce 2017.

Knihu si můžete objednat na www.obchod.portal.cz.

Napsal/a: Milka98

Toto taky stojí za přečtení!

Hravé kostky: Objevte říši kouzel i pestré barvy globálního světa

Na začátku byla… kostka. Ale nebyla obyčejná. Za vším stojí Dán Öle Kirk Christiansen. V roce 1932 zakládá firmu Lego,

Čtu dál →

Ta nejmenší miminka cítí lásku skrze dotek

Něžný dotek je nesmírně důležitý pro vytváření vzájemného vztahu rodiče s miminkem. Novorozenci ještě nemají plně vyvinutý zrak a o

Čtu dál →

Jak vybrat postel do dětského pokoje?

Výběr postele je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí při zařizování dětského pokoje. Pokud má dítě ničím nerušený a kvalitní spánek,

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Moc děkuji za krásnou recenzi!:-) A také krásné fotografie:-) Děti pozdravuji a přeji krásné prázdniny plné dobrodružství nejen na cestách.-)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist