Recenze: Knížka pro zvídavé děti

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Knížka pro zvídavé děti? Tak to je přesně pro nás, viď, mami? sdělil mi Marek hned po přečtení názvu. „Ano, je to knížka pro děti, které zajímá, jak se v minulosti u nás žilo,“ odpověděla jsem synovi.  „No, vždyť říkám přesně pro nás, s bráchou jsme se už vyptávali babičky,  jaké to bylo, když byla malá a bylo to docela srandovní“ notoval si stále svou Marek. „Tak to si teda přečtu, jestli žili i ostatní lidi takhle srandovně jako naše babi,“ hned se přidal David.

Takže knížka zdárně našimi dětmi přijata a já jen dodám, že je z nakladatelství Fragment a je určena pro děti od osmi let, což odpovídá, jelikož v knížce je krom krásných ilustrací Jiřího Filípka i hodně textu ke čtení.  Autorkou Knížky pro zvídavé děti je paní spisovatelka Stanislava Jarolímková.

Po přečtění prvních stránek Davida zaujala mapka, která zakresluje, jak probíhalo tehdejší stěhování národů. A David se hned začal divit: “No to je teda pro mě novinka, že Česká republika tady na zemi není odjakživa.“ „Hm a pro mě je zas nepochopitelný, že nebyly žádný silnice, jen cesty pro chodce“. hned se přidal Marek. Tak jsme četli dál, abychom se dozvěděli, jak to tedy opravdu bylo. A dozvěděli jsme se toho opravdu dost a od každého něco.

Marka nejvíce zaujalo pojmenování tehdejších  řemeslníků, třeba takový čamrdář vyráběl knoflíky a pecivál opravoval pece. A hned si vychytrale ověřoval: Takže, když mi někdy s tátou říkáte, že jsem pecivál, tak vlastně nejsem línej, ale jsem pracovitej opravář, he! David se zase v další kapitole dočetl o tehdejším ošacení, kdy si lidé na své spodky, ve kterých i spali, už jen navlékli svršky. „Oni si nesvlíkali pyžamo? To je dobrý, takže se nemuseli převlíkat. Mamííí, to bych mohl taky zkusit, jo?“ prosil David. „Jistě, že ne, Davídku, doba pokročila a my se v dnešní době převlékáme z pyžam do denního oblečení,“ oponovala jsem výchovně. A jen doufám, že ho tato myšlenka brzy opustí a nepůjde do školy v pyžamu pod oblečením.

Po přečtení jsme se s dětmi shodli, že i kdybychom se  k některým věcem rádi vrátili do minulosti, aspoň na chvilku, tak některé bychom nebrali ani náhodou. Obrázek o tom, jak se žilo v minulosti v Čechách a na Moravě si můžete udělat každý sám, stačí si přečíst tuto super knížku, kterou doporučujeme všemi deseti.

Knížka pro zvídavé děti           

Autorka: Stanislava Jarolímková

Ilustrace: Jiří Filípek

Počet stran: 144

Pro čtenáře od 8 let.

Vydalo nakladatelství Fragment v srpnu 2018.

Knihu si můžete objednat na www.albatrosmedia.cz.

Napsal/a: Gabulka73

Toto taky stojí za přečtení!

Hravé kostky: Objevte říši kouzel i pestré barvy globálního světa

Na začátku byla… kostka. Ale nebyla obyčejná. Za vším stojí Dán Öle Kirk Christiansen. V roce 1932 zakládá firmu Lego,

Čtu dál →

Ta nejmenší miminka cítí lásku skrze dotek

Něžný dotek je nesmírně důležitý pro vytváření vzájemného vztahu rodiče s miminkem. Novorozenci ještě nemají plně vyvinutý zrak a o

Čtu dál →

Jak vybrat postel do dětského pokoje?

Výběr postele je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí při zařizování dětského pokoje. Pokud má dítě ničím nerušený a kvalitní spánek,

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist