První třídou s VD: Testování knížek pro prvňáčky

Rubrika: Kulturní a literární tipy, Testováno na VD

V září odstartoval na VD projekt První třídou s VD. Každý týden si můžete přečíst článek, ve kterém maminky prvňáčků popisují, jak se dětem ve škole daří.

Právě pro maminky, které jsou zapojené v projektu První třídou s VD, jsme na začátku října připravili možnost otestovat knížky pro prvňáčky z nakladatelství Grada.

Kdo pro nás testoval a jak se dětem knížky líbily?

Majulka – Péťa

744599K testování jsme dostali knihu Pohádky z parkoviště. Už na pohled je kniha velice pěkná, s pěknými ilustracemi, které dítě zaujmou dřív, než začneme se čtením.
Hlavním hrdinou knihy je starý automobil, který si původně zakoupil zapomnětlivý dědeček, když ho babička poslal koupit potraviny. Cestou do obchodu totiž zapomněl, kam vlastně jde, a tak došel až do autobazaru a koupil právě stařičký automobil. A protože dědeček byl ale opravdu hodně zapomnětlivý, záhy zapomněl  automobil na parkovišti před obchodem s potravinami a šel domů bez něj. K našemu hlavnímu hrdinovi, který zůstal na parkovišti osamocený, každou chvíli zaparkuje jiné auto a vypráví různé příběhy – pohádky. Starý automobil si tak povídá s jinými auty a už mu není smutno, už není na parkovišti tak sám.
Když jsem Péťovi přečetla první příběh, hned chtěl přečíst ještě další a další. Pohádky se mu moc líbí. Autorka dobře vystihla to, co zaujme dnešní malé děti. Pohádky – příběhy nejsou z minulosti, ale jsou zasazeny do současnosti, tudíž jim děti dobře rozumí a není třeba vysvětlovat různé pojmy. Nenapadá mě nic, co by se dalo autorce knihy vytknout.

Knihu jsme bohužel ještě nedočetli do konce a to z toho důvodu, že když paní učitelka nabídla Péťovi, že si má do školy přinést nějakou knihu, kterou by si četl v době, kdy ostatní děti čtou slabiky, tak Péťa nedal jinak, než že si chce vzít právě Pohádky z parkoviště. Čte si ji tedy ve škole a nechává si ji tam.  Ale asi mu řeknu, ať knihu na víkendy nosí domů, abych mu mohla z ní také číst já, mě ty příběhy totiž taky docela baví 🙂

Knihu bychom určitě doporučili, a to jak klukům, tak holčičkám. Zejména těm, co mají nějaký vztah k automobilům. Holčičky, které chtějí číst jedině pohádky o princeznách, ty by tato kniha asi nezaujala 🙂

Ksalavova – Kačenka

743295Dorazila k nám knížka k testování s názvem O lakomém křečkovi. Kniha má pět příběhů, které vypráví o přírovnáních lidských vlastností. Jsou tam popsaná přírovnání lidských vlastností –  Lakomý jako křeček, Krade jako straka, Špinavý jako prase, Spí jako dudek a Černá ovce. Vše je popsané v příbězích o zvířátkách.

První dojem byl perfektní a kniha se četla skora sama.

Děj nás velice zaujal a děti sledovaly s napětím celý příběh.

Nic bychom knížce nevytkli a pochválili bychom zajímavé zpracování děje, kniha je naučná zábavnou formou.

Ilustrace jsou krásné.

Určitě bych ji doporučila všem, co mají děti a chtějí jim přečíst něco o lidských vlastnostech.

Dětem se kniha velice líbila a určitě nebude ležet v knihovně bez povšimnutí. Až bude Kačenka umět pořádně číst, tak se k ní ráda vrátí.

Ludlinka – Terezka

743493Kniha Tatínku, nezlob je o bezva tatínkovi Všetečkovi – doslova   a do písmene, který má stejně bezva dceru Barušku a rádi spolu vymýšlejí různé podivné vynálezy. Někdy je to prima a někdy to neskončí moc dobře, ale hlavně že je legrace.

Kniha na nás udělala dobrý dojem už od začátku, názvem jsem Terezku pobavila, hned když knížka přišla, a pak i vše ostatní.
Je fajn, že knížka je rozdělena na kapitoly, lépe se čte. Děj Terezku zaujal, protože opravdu to byl suprový taťka a měl smysl pro humor.
Jednou Terezka prohlásila, škoda, že náš taťka není taky takový.

Obrázky jsou zvláštní, některé se Terezce moc nelíbily, ale mně ano.

Knížku bych doporučila každému, jak klukům tak holčičkám, je to poutavé čtení.

EE – Viktoria Ela

744704Byly jsme vybrány k testování knížky Mokré pohádky.

Knížka obsahuje 20 pohádek, které mají společné téma – vodu. A to vodu v různých podobách, takže dítě si tímto i uvědomuje, že voda není jen to, co teče. Voda jsou i kroupy, mlha a třeba i pot. Voda je důležitá pro člověka, zvířata i rostliny. Když chce má i pořádnou sílu a moc – dokáže potrestat nespravedlnost a odměnit píli a dobrotu.

V některých příbězích najde dítě samo ponaučení, jindy jsme si o tom vyprávěli. Pohádky jsou dlouhé tak akorát před spaním. Nejsou to příběhy, u kterých bychom se neudrželi smíchy, jsou to takové příběhy všedního dne – ale zároveň pohádky, protože ne vše může být realitou, ale to už šestileté děti chápou. Hlavně, že vždy všechno dobře dopadne! Dceři se příběhy líbily, má vodu moc ráda a mně se líbilo, že si při čtení dítě uvědomí, jak moc je voda důležitá.

Ilustrace jsou na můj vkus trošku „divoké“, ale to je asi věc názoru, na první pohled působí barevně harmonicky. Kdybych knihu koupila – nelitovala bych! Děkuji moc, že ji máme 🙂

Sponzorem tohoto kola testování knih bylo nakladatelství Grada, kde si pro své děti můžete vybírat ze široké nabídky knih.

Pro prvňáčky je určena edice Čtení pro prvňáčky, ve které najdete celobarevné knížky určené hlavně dětem, které navštěvují první třídu a začínají se čtením.

Napsal/a: Peťka

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist