Pohádkové tipy do domácí knihovničky

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Prosinec byl natolik náročný měsíc – jak na zážitky, tak na úkoly – že zřejmě málokomu zbýval čas na chvíle strávené ve společnosti knih. Přesto bych ráda alespoň v jeho finále chtěla představit pár knížek, které by na vás mohly dýchnout trošku pohodové a klidné atmosféry, která nemusí být nutně jen vánoční.
Jako obvykle budete mít opět šanci některé z představených knih vyhrát.

Začněme tedy pohádkovou klasikou:

Moje nejkrásnější pohádkyMoje nejkrásnější pohádky

Bohatě ilustrovaná kniha obsahuje více než čtyřicet pohádek z celého světa. Najdete v ní pohádky důvěrně známé, které nás v různých verzích provázejí od dětství, ale i převyprávění literárních předloh Charlese Dickense, Hanse Christiana Andersena a dalších. Rodičům kniha rozšíří repertoár pohádek, které mohou číst dětem před spaním, děti si jistě oblíbí její krásné a barevné ilustrace.
Pro děti od 3 let.
Vázaná, 336 stran
Vydalo nakladatelství Mladá frontaobjednat.

Nejkrásnější české pohádkyNejkrásnější české pohádky

Nejkrásnější české pohádky – to je výběr třinácti oblíbených českých pohádek autorů Jaromíra Erbena, Boženy Němcové a Františka Bartoše. Kniha je určena pro malé posluchače i malé čtenáře, kteří ocení velké, dobře čitelné písmo i milé ilustrace, provázející každou pohádku.
Ilustrátorka: Edita Plicková
Vázaná, 96 stran
Vydalo nakladatelství Fragmentobjednat.

Zlatá kniha pohádek

Zlatá kniha pohádekSouborné vydání pohádkových příběhů největších českých sběratelů a vypravěčů lidových báchorek a pověstí předminulého století – Karla Jaromíra Erbena, Boženy Němcové a Elišky Krásnohorské. V jejich odkazu najdeme všechny známé pohádky, ale i ty, které pozapomenuty čekaly v starých knižních vydáních. Ani si nedovedete představit, kolik verzí Popelek, Sněhurek či Perníkových chaloupek lze najít v archivech. Nejhezčí z nich – a je jich téměř devadesát – na vás čekají v tomto souboru.
A ještě něčím je nové vydání pohádek jedinečné. Pro zachování dobové podoby byl vybrán ilustrátor Artuš Scheiner, který řadu z nich ozdobil právě v historicky cenných vydáních v počátku minulého století. Vznikla tak ojedinělá sbírka nejkrásnějších pohádek, nejvýznačnějších českých vypravěčů s osobitými ilustracemi.
Vázaná, 880 stran
Vydalo nakladatelství XYZobjednat.

Tuto knihu můžete nyní vyhrát v naší pohádkové soutěži o pohádkové ceny.

Další tip je také pohádkový, nejedná se však o klasické pohádky, jak je všichni známe, ale o pohádky moderní a hlavně nedokončené…

Nedokončené pohádky

Nedokončené pohádkySoubor pohádek s otevřeným koncem inspiruje fantazii dětí, probouzí jejich představivost a zároveň schopnost jejich slovního vyjádření. Při četbě knihy dochází navíc ke kooperaci dětských čtenářů či posluchačů s rodiči. Autor nechal dětem prostor na dotvoření pohádek a svá rozuzlení pak zařadil na konec knihy. K několika pohádkám přidal na ukázku i dokončení dopsaná dětmi, aby čtenářům knížky ozřejmil, jak lze na výzvu jak to bylo dál reagovat.
Pohádky nebo příběhy na pomezí reality a smyšlenky jsou záměrně různorodé, od tradičního až po současné pojetí, rozličné jsou i jednající postavy od princezny nebo čarodějnice po husu či želvu. Děj je vždycky v humorném a dobrodružném stylu doveden až k napínavému zlomu, po němž má přijít rozluštění děje. Tím je dítě vyprovokováno k přemýšlení, rozhodování a řešení.
Knihu ocení učitelky mateřských škol a rodiče dětí od 5 do 12 let.
Vázaná, 104 stran
Vydalo nakladatelství Portálobjednat.

Dál bych vám pak ráda doporučila knížku, o které jsem přesvědčená, že potěší děti i dospělé…

Pan Tau a tisíc zázraků

Pan Tau a tisíc zázrakůPan Tau se nejprve objevil v televizním seriálu, jehož první díl vznikl už v roce 1969. Autor filmového námětu a scénáře Ota Hofman napsal v roce 1974 o Panu Tau knihu, nešlo však o pouhý přepis filmu, nýbrž o samostatný příběh, který začíná jako detektivka: pátráním po záhadném muži s buřinkou. Text kongeniálně doplňovaly ilustrace Jiřího Šalamouna. V celé šíři se však objevily jen v prvním vydání, všechna následující už z nich obsahovala jen zlomek. Nyní, po třiceti pěti letech,konečně vychází Hofmanův text s kompletním původním ilustračním doprovodem.
Doporučeno pro čtenáře od 6 let.
Autor: Ota Hofman
Vázaná, 200 stran
Vydalo nakladatelství Argoobjednat.

A na závěr mám pro Vás příběh, který je sice dle názvu vánoční, ale zdaleka to není knížka jen pro vánoční čtení. Věřím, že si ji výherce soutěže dokáže vychutnat i po Vánocích:

O kocourovi, který přišel na Vánoce

O kocourovi, který přišel na VánoceKnížka byla napsána hlavně pro dospělé; ti v ní naleznou mnoho nových poznatků a velkou dávku humoru. Ale i děti v ní najdou zalíbení, a při jejich vrozené lásce ke zvířatům je možná víc než dospělé dojme osud Polar Bear, který ve svém životě nepoznal nic jiného než hlad, bolest a strach, a pocítil laskavý dotyk lidské ruky teprve, když jej pan Amory zachránil a vzal k sobě domů.
Autor: Cleveland Amory
Vázaná, 228 stran
Vydalo nakladatelství Práhobjednat.

Nedokončené pohádky a knihu O kocourovi, který přišel na Vánoce můžete ode dneška vyhrát v dalším kole soutěže Víte…?

Vybrali jste si? Čtete rádi pohádky a dětské příběhy sami sobě nebo je „jen“ předčítáte dětem?

Tento článek byl připraven ve spolupráci s partnerským serverem Akce-Novinky.cz, na jehož stránkách najdete kromě informací o knižních novinkách také pozvánky na literární akce, soutěže o knihy a aukce zajímavých titulů.

Napsal/a: redakce (Petra)

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

 • Petra Vymětalová

  Soutěž Víte…? o dvě z výše uvedených knížek jsem právě vyhodnotila, výsledky najdete ve vyhodnocených soutěžích.

 • Padmé

  Petro, děkuji za článek, za info i za tipy.:-)
  Knížky máme rádi (celá rodina) a jsou jich u nás hromady, tzn. nepřeberné množství.:-)
  V poslední době se těm pohádkám už vzdalujeme… ale čteme pořád, jen jiné příběhy… (když už si čtem každý sám to své).
  Jinak tedy musím říct, že pohádky jsem měla, mám a určitě budu mít ráda pořád.:-)))

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist