Objevte s dětmi svět, který dávno zavál čas

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Minulost naší Země skýtá obrovské množství otázek týkajících se jejího vzniku a vývoje, na které chtějí znát odpovědi nejen děti. Ráda bych vás touto cestou upozornila na publikaci, která nabízí kýžené odhalování tajemství…

Minulost Země a vznik života na naší nádherné modré planetě zajímá malé i velké. Je spousta věcí, na které se dodnes ani vědcům nepodařilo najít uspokojující odpovědi. Z té „trošky“, která je známá, sestavil Bořivoj Záruba encyklopedii Záhady pravěku v otázkách a odpovědích, kterou v nedávné době vydalo nakladatelství Albatros. I přesto, že je určená především dětem, mnohé si z ní odnesou i dospělí.

Knih, které přibližují minulost Země, je celá řada. Většinou jsou ale podle mě určeny starším dětem, jako doplněk školnívýuky. Podat srozumitelný výklad i těm menším je dost tvrdý oříšek. Bořivoj Záruba se podíval na problematiku dětskýma očima a svou knihu připravil ze skutečného pohledu těch, kterým je určena. Tedy samé otázky a očekávané odpovědi. Těch tu najdete celkem pět set padesát pět.

Encyklopedie je rozdělena do čtyř základních kapitol, z nichž každá dále rozvíjí jednotlivé oblasti v dalších podkapitolách. Nejobsáhlejší je ta, která se věnuje cestám života. Je to vcelku logické, neboť se jedná o téma nejen nejvíce atraktivní, ale zároveň takové, o kterém nebude asi nikdy dost napsáno.

Děti se v knize postupně seznámí se vznikem planety Země, jejím vývojem i možnou budoucností. Výlet začnou u zrodu sluneční soustavy, dozví se maximum o nejstarších živočiších, ale i potopách, pádech asteroidů, které vývoj Země neodmyslitelně poznamenaly a samozřejmě i o vývoji člověka. Nebude chybět ani dostatek informací o zvířatech, která dnes (a nejen dnes) patří k těm „neobdivovanějším“ – dinosaurech.

Otázky jsou řazeny za sebou dle jednotlivých témat a tvoří následně ucelený soubor doplněný celou řadou ilustrací a fotografií. Přesně toto se mi na knize líbilo snad nejvíce – výklad doplněný názornou ukázkou. A musím zkonstatovat, že v této knize snad nechybí jediná, která by k vysvětlení nepodala tento náhled, pomocí kterého děti samozřejmě daleko lépe porozumí textu. Ale především si vše dokážou daleko lépe představit a zapamatovat.

Kniha ovšem není naplněna pouze všeobecně známými informacemi. Netvoří jen souhrn toho, co bychom si běžně představili, že by v podobně laděných encyklopediích mělo být. Najdete v ní také řadu zajímavostí, jež přibližují svět v pravěku. Například bych upozornila na kapitolu věnující se nálezům na území naší republiky. I u nás totiž žili kdysi dinosauři či jeskynní medvědi, v okolí Prahy se našly kostry srstnatých nosorožců a u Pražského hradu se dokonce vědcům podařilo objevit kosterní pozůstatky mamuta.

Celá publikace je doslova nabyta všemožnými fakty z tohoto, ne tak úplně zapomenutého, světa. Je velmi vhodnou příručkou pro seznamování dětí s minulostí celé naší planety, kdy si právě ony na podkladě jasných informací utvoří představu i o současném světě. Dočtete se i o tom, jakým způsobem nálezy pomáhají vědcům v sestavování obrazů pravěké krajiny a na co je třeba se více zaměřit, aby byla odhalena ještě další tajemství, která se na Zemi skrývají.

Publikace je doplněna výčtem dalších knih věnujících se době pravěku, ze kterých mohou dychtiví čtenáři čerpat další informace. Nechybí ani vysvětlivky k různým výrazům a termínům v knize použitých.

Vzhledem k obsáhlosti se domnívám, že je kniha velmi vhodná samozřejmě i pro přípravu například do hodin dějepisu. Ale svým úžasně zvládnutým výkladem se hodí i pro daleko menší děti. Jedná se o skvěle vytvořenou publikaci, která si nepochybně zaslouží, aby se objevila v knihovničce malých čtenářů. Ne nadarmo se říká, že historie je učitelkou života. A pokud dětem podáme výklad zajímavou formou, bude je téma zajímat ještě více, než jen strohé texty.


Záhady pravěku v otázkách a odpovědích
Vydalo nakladatelství Albatros

Autor: Bořivoj Záruba, Zdeněk Burian
Počet stran:216 stran
Formát:195×255 mm – vázaná s laminovaným potahem
Datum vydání: 01.02.2012
Knihu Záhady pravěku v otázkách a odpovědích si můžete objednat například zde


Nakladatelství Albatros je nejstarší české nakladatelství, které se od svého vzniku specializuje na vydávání literatury pro děti a mládež (bylo založeno v roce 1949; do roku 1969 působilo pod původním názvem Státní nakladatelství dětské knihy).
Soustředí se na kvalitní původní i překladovou literaturu především pro děti od 2 do 12 let. Je dlouhodobým exkluzivním vydavatelem knížek Astrid Lindgrenové a příběhů Harryho Pottera J. K. Rowlingové pro území České republiky.
V nabídce nakladatelství Albatros si vyberete od leporel pro nejmenší přes poezii, pohádky, knížky pro začínající čtenáře, literaturu populárně-naučnou a vzdělávací až po fantasy, detektivní příběhy i komiksy. Knížky bohatě barevně ilustrované i příběhy pro zdatnější a náročnější čtenáře.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist