Nové povíd(kov)ání Zdeňka Svěráka

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Knihkupectví, stejně jako knihovny, obvykle nepatřívají k místům, kde by běžně zněl smích, hudba a dokonce zpěv. Výjimkou však bylo páteční odpoledne 14. 10. 2011 v pražském Paláci knih Luxor, kde proběhl křest další povídkové knihy Zdeňka Svěráka…

Před téměř 3 lety vydalo nakladatelství Fragment knihu Povídek Zdeňka Svěráka, a přestože se tehdy její autor zdráhal jednoznačně přikývnout odpovědné redaktorce Romaně Homonické na pokračování, byla jsem ve zmíněný pátek svědkem toho, že se Zdeněk Svěrák evidentně nechal přemluvit. Jsem za to ráda a zjevně nejsem sama. Křest Svěrákových Nových Povídek přitáhl desítky nadšených přihlížejících čtenářů všech věkových kategorií.

(I tehdy byly VD u toho, a kdo nečetl, může ZDE.)

A co říká sám autor o psaní povídek?  „Jako bych našel pecku a dělal kolem ní třešeň. Nebo švestku. Podle toho, co seberu. Jádro každého příběhu jsem našel na cestě. Byl to třeba zážitek, s nímž se mi někdo svěřil, nebo jen věta zaslechnutá od vedlejšího stolu v restauraci. Moje práce spočívá v tom, že si představuju, co bylo před tím a co potom, a hledám v mateřštině slova, která dovedou vrátit dávno snědenému ovoci dužinu a šťávu. Kéž by vám to chutnalo.“


Upřímně musím říct, že jsem všech 9 kousků ovoce, pardón, povídek, doslova zhltla během dvou večerů. Ostatně stejně jako již zmíněnou první povídkovou knihu. Některé příběhy jsou dojemné, jiné vtipné, s jemnou příchutí erotiky i poetiky. Některé povídky vypráví „ich“ formou, jako by je prožil sám, některé z pozice pozorovatele a nezdráhá se pustit i do vyprávění a vzpomínání z pozice dámy v důchodovém věku.

Jednotlivé povídky příjemně doplňují jednoduché ilustrace Jaroslava Weigela, jednoho z přítomných kmotrů knihy, který s vážnou tváří začal plánovat obálku i názvy dalších povídkových knih, na což překvapený Zdeněk Svěrák reagoval: „… jako že mám napsat další?“ Jaroslav Weigel byl prý také tím, kdo rozhodl o pořadí povídek. „Betlémské světlo je nejlepší. Tu dej jako první. No, a oni už to pak nějak dočtou.“ (Díky těmto slovům jsem si Betlémské světlo přečetla až nakonec. A jednoznačně říkám, pane Weigele, nemáte pravdu! Každá z povídek je něčím jiná, zajímavá a žádnou z nich bych nedokázala nechat ležet ladem a nesezobnout to slaďounké ovoce, ležící přede mnou! A ukažte mi toho, kdo by to dokázal? 😉 )

Dalším z přítomných hostů a současně kmotrů byl pokračovatel klanu Weigelů, Michal, který se opět podílel na knize svými grafickými úpravami a prozradil, že kniha prošla před vydáním několikerou kontrolou, řádky musely zařezávat a jediný překlep nesměl zůstat neodhalen. Ostatně opak by byl ostudou, „zvlášť u toho, kdož předkládá národu své diktáty“.

Betlémské světlo označila za nejoblíbenější povídku i odpovědná redaktorka nakladatelství Fragment, Romana Homonická. Kromě ní ale jmenovala i další zdařilé kousky a naopak další z přítomných kmotrů, Jaroslav Uhlíř, se přiznal, že knihu ještě nečetl. Zato prý ale posloužil v pěti případech jako impuls pro napsání povídek v rámci první knihy Povídek. A jelikož by byla škoda, nechat Jaroslava Uhlíře jen mluvit, nesly se právě díky jeho hbitým prstům po černobílých klávesách Palácem knih Luxor tóny několika písniček skladatelského dua Svěrák-Uhlíř. Konec konců sami uznejte, zda lze být přítomen a nezazpívat si se samotnými autory „Není nutno“. Kdo nevládl zpěvem, zařval si v knihkupectví alespoň „Nevadí“ a „Vadí“. Ostatně kdy zase přijde další příležitost zapět si na této půdě?

První knihy Povídek se do dnešního dne prodalo přes 100 000 kusů. Kdo ví, jestli Nové Povídky svého předchůdce předčí? Přála bych jim to. A vám všem čtenářům přeji, abyste se do všech těch třešní a švestek Zdeňka Svěráka zakousli s chutí a stejně jako já zažili šťavnaté a osvěžující opojení.


Nové Povídky

Autor: Zdeněk Svěrák

Ilustrace: Jaroslav Weigel

Rok vydání 2011

Počet stran: 120

Cena: 219,- Kč

Vydalo nakladatelství Fragment.

Knihu můžete objednat ZDE.

——————————————————————————————————————

Nakladatelství Fragment vzniklo v roce 1991 pod názvem Jan Eisler – Fragment a od května 2007 funguje jako Nakladatelství FRAGMENT, s.r.o. V současnosti patří k deseti největším nakladatelům v České republice.Nakladatelství Fragment se zaměřuje zejména na knihy pro děti a mládež, leporela, slovníky, učebnice a turistické průvodce. Mezi bestsellery patří ERAGON, Letopisy Narnie, Maturita v kostce.

Produkce se pyšní díly Václava Čtvrtka, Zdeňka Svěráka nebo Pavla Kantorka.

Napsal/a: Petra Choltová

Toto taky stojí za přečtení!

Hravé kostky: Objevte říši kouzel i pestré barvy globálního světa

Na začátku byla… kostka. Ale nebyla obyčejná. Za vším stojí Dán Öle Kirk Christiansen. V roce 1932 zakládá firmu Lego,

Čtu dál →

Ta nejmenší miminka cítí lásku skrze dotek

Něžný dotek je nesmírně důležitý pro vytváření vzájemného vztahu rodiče s miminkem. Novorozenci ještě nemají plně vyvinutý zrak a o

Čtu dál →

Jak vybrat postel do dětského pokoje?

Výběr postele je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí při zařizování dětského pokoje. Pokud má dítě ničím nerušený a kvalitní spánek,

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Peťka

    Petro, „můj šálek kávy“, jak píše Padmé, toto není. Ale i tak děkuji za tip, vím, komu by kniha radost určitě udělala a budu o ní přemýšlet při nákupu knížek pod stromeček.

  • Padmé

    Ahoj Petro, děkuji Ti za pěkný článek :-).
    Tohle je přesně „můj šálek kávy“ :-).
    Z. Svěráka mám moc ráda, jeho cit pro češtinu mě vždy znovu a znovu dostává do kolen a jeho um mateřského jazyka mě už léta udivuje a fascinuje :-). Tuším, že knížka „Nové povídky“ bude moje další čtenářské sousto :-).

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist