Noční můra TKANIČKA

Rubrika: Kulturní a literární tipy, Vývoj a výchova předškoláka

Naučit dítě zavazovat tkaničky je možná noční můrou rodičů i učitelů ve školkách. Já sama jsem to, byť zkušený pedagog, svoje děti dosud nenaučila. Lze to samozřejmě vyřešit nákupem bot na populární „sucháč“ a tím problém odsunout na neurčitou budoucnost,  nebo se k tomu postavíme čelem a děti to naučíme. Možná by nám v tom mohla pomoci tematicky zaměřená knížka od Martiny Drijverové a Vojtěcha Otčenáška „Tkanička Anička“, kterou vydalo nakladatelství ALMI.

Když jsem poprvé viděla tento titul, tak jsem zajásala – konečně pomůcka pro mého devítiletého syna a on se konečně naučí vázat tkaničky. Tak ve výsledku  to dopadlo úplně jinak –  syn tkaničky stále vázat neumí, ale moje čtyřletá dcera je z Aničky nadšená.

Tkanička Anička je knížka zaměřená na rozvoj jemné motoriky a slovní zásoby předškolních dětí. Jestli se s její pomocí naučí děti zavazovat tkaničky, nebo nenaučí, je spíše druhotným výsledkem.  Při práci s touto knížkou používáme sice dětskou botu a tkaničku, ovšem opravdové zavazování se tam nikde neprobírá a ani není cílem této knížky. Tkanička Anička je spíše takovým zvědavým průvodcem, který provádí děti různými oblastmi a tématy běžného života, jako jsou předměty doma, zvířátka a různé činnosti. Dítě si s tkaničkou hraje a provádí s ní různé určené cviky a tím si procvičuje prstíky a manipulaci s tkaničkami. Pomocí práce s obrázky, které jsou propojené s běžným životem, si dítě rozšiřuje slovní zásobu a uvědomuje si různé souvislosti. Tato oblast je, myslím, velmi dobře udělaná a díky tkaničce, které děti vše okolo sebe ukazují, je to pro ně zajímavé a nutí je to o věcech více mluvit.

V knížce není nikde napsáno pro jakou věkovou kategorii je určena, což je trošku škoda. Obsahem a strukturou obrázků si myslím, že by byla vhodná pro děti od dvou do maximálně čtyř let a u těch zase nelze počítat s tím, že by se naučily zavazovat tkaničky, což zase rodiče můžou podle textu na obalu očekávat (tkanička a nácvik jemné motoriky). Mně by se osobně spíše líbil název „Tkanička Anička objevuje svět“ a tím by byl obsah knížky hned jasnější.

Obrázky jsou hezky dětské a pro předškoláky určitě zajímavé svým uspořádáním a barevností. Rovněž Tkanička Anička je moc pěkně nakreslená  a dětem se určitě bude líbit.

Zajímavé je také členění textu v knížce – vždy pod obrázkem najdeme velkými barevnými písmeny napsaný text pro děti, který jim přečteme a pod tím menším písmem instrukce pro rodiče, jak s tím dále pracovat, což je velmi přehledné a snadno použitelné.

Malé děti si určitě s knížkou užijí spoustu zábavy, už jenom proto, že si budou moct dle instrukcí vytáhnout tkaničku z vlastních bot a povídat si s s ní a hrát s ní různé hry. Takže, milí rodiče, minimálně jedny boty s tkaničkou svým dětem k této knížce kupte, ať se s ní trochu seznámí a pobaví, třeba pak za rok za dva to opravdové vázání tkaniček půjde lépe.


Tkanička Anička – nácvik jemné motoriky
Autor
: Martina Drijverová, Vojtěch Otčenášek
Vydalo nakladatelství Almi
ISBN: 978-80-904344-4-8
Žánr: Dětské
Rozsah: 48 stran
Vazba: Pevná
Formát: A5
Knížku Tkanička Anička – nácvik jemné motoriky si můžete koupit zde.

Napsal/a: Zuzana Svobodová

Toto taky stojí za přečtení!

Co byste měli vědět, než koupíte dítěti první kolo

Pokud se chystáte koupit svému dítěti kolo, měli byste vědět, že při jeho výběru je nejdůležitější správná velikost. To

Čtu dál →

Víc energie a času na sebe i děti? Udělejte 2 věci a máte vyhráno!

Mít tak návod na to, abychom měly jako mámy na dítě více času, abychom mu nekřivdily, aby bylo samostatné,

Čtu dál →

[Soutěž] CD Playground English: Frog Biscuits

Písničky pro děti v angličtině pobaví i naučí. Na trh přichází novinka projektu Playground English. A 3 z vás

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • bamiska

    knížka se mi také moc líbila 😀 byla jsem ale pomalejší, podle názvu jsem také odhadovala že to bude nějaký fíglík na to vázání tkaniček, pohádkou, ukázkama atd….ale i přesto se mi popisovanej obsah líbí, takže asi nakouknu a pokud bych to užila doma s malým nebo ve školce tak si obohatím knihovničku….škoda že není třeba dvojstrana to by se mi u recenzí knížek mooooc zamlouvalo, zvláště takových to

    moc hezky napsané

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist