Noční můra TKANIČKA

Rubrika: Kulturní a literární tipy, Vývoj a výchova předškoláka

Naučit dítě zavazovat tkaničky je možná noční můrou rodičů i učitelů ve školkách. Já sama jsem to, byť zkušený pedagog, svoje děti dosud nenaučila. Lze to samozřejmě vyřešit nákupem bot na populární „sucháč“ a tím problém odsunout na neurčitou budoucnost,  nebo se k tomu postavíme čelem a děti to naučíme. Možná by nám v tom mohla pomoci tematicky zaměřená knížka od Martiny Drijverové a Vojtěcha Otčenáška „Tkanička Anička“, kterou vydalo nakladatelství ALMI.

Když jsem poprvé viděla tento titul, tak jsem zajásala – konečně pomůcka pro mého devítiletého syna a on se konečně naučí vázat tkaničky. Tak ve výsledku  to dopadlo úplně jinak –  syn tkaničky stále vázat neumí, ale moje čtyřletá dcera je z Aničky nadšená.

Tkanička Anička je knížka zaměřená na rozvoj jemné motoriky a slovní zásoby předškolních dětí. Jestli se s její pomocí naučí děti zavazovat tkaničky, nebo nenaučí, je spíše druhotným výsledkem.  Při práci s touto knížkou používáme sice dětskou botu a tkaničku, ovšem opravdové zavazování se tam nikde neprobírá a ani není cílem této knížky. Tkanička Anička je spíše takovým zvědavým průvodcem, který provádí děti různými oblastmi a tématy běžného života, jako jsou předměty doma, zvířátka a různé činnosti. Dítě si s tkaničkou hraje a provádí s ní různé určené cviky a tím si procvičuje prstíky a manipulaci s tkaničkami. Pomocí práce s obrázky, které jsou propojené s běžným životem, si dítě rozšiřuje slovní zásobu a uvědomuje si různé souvislosti. Tato oblast je, myslím, velmi dobře udělaná a díky tkaničce, které děti vše okolo sebe ukazují, je to pro ně zajímavé a nutí je to o věcech více mluvit.

V knížce není nikde napsáno pro jakou věkovou kategorii je určena, což je trošku škoda. Obsahem a strukturou obrázků si myslím, že by byla vhodná pro děti od dvou do maximálně čtyř let a u těch zase nelze počítat s tím, že by se naučily zavazovat tkaničky, což zase rodiče můžou podle textu na obalu očekávat (tkanička a nácvik jemné motoriky). Mně by se osobně spíše líbil název „Tkanička Anička objevuje svět“ a tím by byl obsah knížky hned jasnější.

Obrázky jsou hezky dětské a pro předškoláky určitě zajímavé svým uspořádáním a barevností. Rovněž Tkanička Anička je moc pěkně nakreslená  a dětem se určitě bude líbit.

Zajímavé je také členění textu v knížce – vždy pod obrázkem najdeme velkými barevnými písmeny napsaný text pro děti, který jim přečteme a pod tím menším písmem instrukce pro rodiče, jak s tím dále pracovat, což je velmi přehledné a snadno použitelné.

Malé děti si určitě s knížkou užijí spoustu zábavy, už jenom proto, že si budou moct dle instrukcí vytáhnout tkaničku z vlastních bot a povídat si s s ní a hrát s ní různé hry. Takže, milí rodiče, minimálně jedny boty s tkaničkou svým dětem k této knížce kupte, ať se s ní trochu seznámí a pobaví, třeba pak za rok za dva to opravdové vázání tkaniček půjde lépe.


Tkanička Anička – nácvik jemné motoriky
Autor
: Martina Drijverová, Vojtěch Otčenášek
Vydalo nakladatelství Almi
ISBN: 978-80-904344-4-8
Žánr: Dětské
Rozsah: 48 stran
Vazba: Pevná
Formát: A5
Knížku Tkanička Anička – nácvik jemné motoriky si můžete koupit zde.

Napsal/a: Zuzana Svobodová

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • bamiska

    knížka se mi také moc líbila 😀 byla jsem ale pomalejší, podle názvu jsem také odhadovala že to bude nějaký fíglík na to vázání tkaniček, pohádkou, ukázkama atd….ale i přesto se mi popisovanej obsah líbí, takže asi nakouknu a pokud bych to užila doma s malým nebo ve školce tak si obohatím knihovničku….škoda že není třeba dvojstrana to by se mi u recenzí knížek mooooc zamlouvalo, zvláště takových to

    moc hezky napsané

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist