Národní muzeum vyhlašuje anketu: Který zbojník je nejoblíbenější?

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Letos v září uplynou přesně tři stovky let od chvíle, kdy se roku 1711 vydal na zboj prostý slovenský mladík jménem Juraj Jánošík. Národní muzeum připravilo k tomuto jubileu anketu, která potrvá od 20. 9. do 20. 11. 2011. Na výstavě Zbojníci – hrdinové nebo zločinci? se bude hlasovat o nejoblíbenějšího zbojníka…

Navštivte výstavu Zbojníci – hrdinové nebo zločinci? v pražském Národopisném muzeu, vyplňte zde anketní lístek se soutěžní otázkou a vhoďte jej do krabice umístěné přímo ve výstavě. Každé pondělí vylosujeme jednoho výherce, který obdrží knihu o nejslavnějším moravském zbojníku Ondrášovi a průvodce historickými sbírkami Národního muzea,“ vybízí vedoucí etnografického oddělení Národního muzea Petr Janeček. První vyhlášení výherce proběhne dne 26. 9. Jména výherců týdenních kol soutěže budou zveřejněna na internetových stránkách Národního muzea.

Zbojnictví jako rituál pro mladíky, kteří se stávají dospělými muži

Výstava potrvá až do 20. listopadu, odhaluje historickou realitu skrývající se za zbojnickou legendou a představuje každodenní život zbojníků v karpatské oblasti. Prezentuje zbojnictví v jeho původní podobě – muži ze salaší se mu věnovali většinou jen v létě a vnímali ho jako přechodový rituálu pro mladíky. Vedle lidových krojů a oděvních doplňků výstava prezentuje i ohlasy zbojnického mýtu v lidovém, historickém i současném umění – podmalbě na skle, dřevorytu, malbě, kresbě, keramice, ale i dramatu, filmu, či dokonce tanci a kreslené anekdotě.

Jánošíkova valaška a další legendární zbraně

Národopisné muzeum představuje i celou řadu unikátních předmětů spjatých se slavnými zbojníky.

Nejvzácnější z nich je legendární Jánošíkova valaška, opředená mnoha pověstmi, kterou prý obdržel jako dar od víl a která Jánošíkovi údajně propůjčovala sílu stovky mužů a dokázala sama likvidovat zbojníkovy nepřátele.

Podle legendy je tato valaška dodnes „na Králove holi, zataťá je v topoli“ a čeká na dalšího legendárního hrdinu.

Legenda nemá v tomto případě pravdu – tato zcela unikátní a v České republice dosud nevystavená zbraň, připisovaná nejslavnějšímu středoevropskému zbojníkovi, byla na tuto výstavu zapůjčena díky ochotě Slovenského národného múzea. Po svém restaurování v České republice se vrátí zpátky na Slovensko, kde se stane součástí stálé historické expozice slovenských národních dějin na Bratislavském hradě.

Z dalších unikátních předmětů si zaslouží pozornost mytická valaška nejslavnějšího moravského zbojníka Ondráše, která byla podle pověsti jedinou zbraní, která mohla tohoto lidového hrdinu usmrtit. Touto zbraní také nakonec Ondráš zahynul, zabit na taneční zábavě rukou svého nejvěrnějšího druha Juráše. Pozdní období zbojnictví na Slovensku zase připomíná vystavená lebka a kyj zbojníka Michala Vdovce.

Další informace naleznete na www.nm.cz.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist