Kompletní průvodce péčí o dítě od miminka do 3 let

Rubrika: Kulturní a literární tipy, Péče o dítě

Každý nastávající rodič začne dříve či později vyhledávat informace týkající přípravy na rodičovství. Knihkupectví i internetové portály se předhánějí ve své nabídce rad, zkušeností, návodů a tipů a není jednoduché se zorientovat v nepřeberném množství často protichůdných informací. Vydavatelství Ikar přináší kompletního současného průvodce pro rodiče, sestaveného odborným týmem pediatrů, dietologů a psychologů, nazvaného Péče o dítě od narození do 3 let.

Péče o dítě od narození do tří let, nakladatelství Ikar

Ačkoli je jako autor knihy uveden A. J. R. Waterson, konzultant pro pediatrii a odborný asistent na univerzitě v Newcastlu, spoluautorsky se na ní podíleli i další lékaři – pediatři, laktační konzultanti, odborníci na výživu a další zdravotničtí pracovníci. Kniha byla do češtiny přeložena z anglického originálu s názvem Baby Care Bible (2009) MUDr. Stanislavou Královou, v ČR vydána v roce 2011.

Přestože můj syn již hranici 3 let překonal, uvítala jsem možnost ohlédnout se díky této knize za jeho 3 letým obdobím věku a srovnat si své zkušenosti a postupy se současnými doporučeními odborníků.

Příprava a priority – teorie a praxe

Kniha je velmi přehledně členěna a na svých 392 stranách provází rodiče růstem a vývojem dítěte od narození do jeho 3 let. Péči o novorozence předchází také příprava na příchod miminka, která zahrnuje nákup výbavičky a dalších potřebných základních pomůcek, vybavení pokojíčku i výběr kočárku. Velmi sympatické mi na knize bylo, že neopomíjí současná témata a předkládá rodičům různé alternativy včetně kladů i záporů řešení a výběr nechává na samotných rodičích, např. srovnání kočárek vs. klokanka vs. šátkování nebo pleny látkové vs. papírové, kojení vs. umělé mléko a nebo různé přístupy k rodičovství. Kniha nabízí také k zamyšlení další témata jako pupečníková krev nebo obřízka a věnuje se také péči o nedonošené dítě nebo o dvojčata.

Ráda bych vyzdvihla i grafické zpracování knihy. Téměř každá ze stran obsahuje jak ilustrační fotografie (Pro mě zprvu překvapení, že děti i rodiče na fotografiích jsou jako europoidní, tak negroidní i mongoloidní rasy, ale proč ne? V Evropě je to zcela běžné. Považuji za velmi zajímavé zpestření.), tak nabízí jakési „fotoseriály“ a vložené skládačky, které krok za krokem nastávajícím rodičům ukazují, jak novorozence koupat, chovat, přebalovat, oblékat, ale také jak poskytnout v případě potřeby první pomoc.

Textovou i obrázkovou část doplňuje i řada barevně odlišených rámečků s rychlými a přehlednými tipy (jak zlepšit spánek, jak ostříhat nehtíky, jak se připravit na odstavení, nácvik toalety, apod.) a doplňujícími informacemi (něco více o mateřských protilátkách, o nočních děsech, vrozené luxaci kyčlí, atd.).

Listování v knize: http://www.bux.cz/knihy/90802-pece-o-dite-od-narozeni-do-tri-let.html?show=stranky#additional-info

Chléb a hry

Rodičům batolat přijdou jistě vhod tipy na příkrmy a pestrý jídelníček, včetně podrobných receptů a lákavých fotografií servírovaných pokrmů. Kniha neignoruje ani vegetariánství, což bylo pro mne také příjemným zjištěním. Nejen jídlem živ je člověk a človíček zvlášť. Proto se další obsáhlé kapitoly věnují hrám, výchově vůbec a také bezpečnosti doma i mimo domov. Stručný výčet možných diagnóz, se kterými se mohou rodiče s dětmi potýkat, včetně poranění i vrozených vad nemají za úkol přespříliš informovat a děsit, ba naopak.

Jiný kraj, jiný mrav

Jediné, co vnímám na knize trochu negativně a přičítám striktnímu překladu z anglického originálu, je pár střípků informací, které čeští rodiče patrně neocení. Je škoda, že nebyly upraveny v souladu se současnou praxí v ČR . Kupříkladu namísto „přidělených zdravotnických pracovníků v anglosaských zemích“ či „laktačních poradců International Board Certified Lactation Consultants (IBCLC)“ by stálo za to uvést, na koho se v  případech potřeby mají rodiče obracet u nás. Liší se také intervaly doporučovaných návštěv zubaře i pediatrů v knize oproti praxi v ČR.

A poslední překvapení, které bych ráda zmínila, se týkalo kojení a stravy. Například „nevyčkávat s odstavováním déle než do 6 měsíců věku dítěte“ a dále z  důvodu, že „do 6 měsíců věku dítěte se spotřebují přirozené zásoby železa, které je obsaženo v mateřském i umělém mléce, začlenit do jídelníčku dítěte potraviny bohaté na železo, mmj. červené maso, játra, ryby…“ V receptáři mě pak doslova šokovaly některé recepty: Míchaná vajíčka s rajčaty od 6 měsíců, Šunkovovaječné pohárky od 8 měs. (přičemž do roka až 18 měs. se u nás doporučuje jen žloutek max. 1x týdně), Jogurt s datlemi a vanilkou od 6 měsíců, Tortilly s párkem od 9 měsíců, Lososové prsty s hranolky ze sladkých brambor od 8 měsíců (ryby se u dětí z důvodů alergií doporučují podávat nejdříve ve 2 letech), Domácí hamburgery…

Shrnutí

Kniha na mě působila velmi přehledně, příjemně a uklidňujícím dojmem. Nabízí možnosti, řešení, různé cesty. Nenařizuje, nehodnotí. Vše ponechává na samotných čtenářích, rodičích. Zcela jistě není určena jen pro ženy-matky, ale také pro muže-otce. Jakoby nabízela doširoka rozevřenou náruč, která mi říkala, že nemusím být dokonalá. Ale vše, co udělám a jak se rozhodnu, je správné a že si nemám svá případná selhání (nemožnost kojení, atd.) vyčítat. Trochu začínám litovat, že jsem tuhle knihu nedostala do ruky před více než 5 lety.


Péče o dítě od narození do tří let

Vydalo nakladatelství Ikar

Autor: A.J.R. Waterson
Počet stran
: 392
Vazba: vázaný formát, 194 × 253 mm
Vydáno: 2011/11

Knihu Péče o dítě od narození do tří let si můžete objednat například zde


Euromedia Group, dceřinná společnost Bertelsmann AG, patří mezi nejsilnější a největší firmy podnikající v rámci knižního trhu v České republice. Vlastní nakladatelské značky Knižní klub (od r. 1992), Odeon (od r. 1999), Ikar (od r. 2000) a Universum (od r. 2000).

Nakladatelství Ikar je orientováno především na ženské čtenářky: romance, společenské romány a memoáry, kuchařky a rádce.

Napsal/a: Petra Choltová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

 • Lien

  Tak ono s tím jídelníčkem si člověk musí poradit sám, při starší dceři byl doporučován lepek nejdříve od roka, ted zase od 4 měsíců!!
  chce to individuální přístup, zatímco má první dcera byla plně kojená do 8 měsíců a do roka a půl sem tam pozřela nějaké to sousto nečeho jiného, moje druhá dcera má kojení jako dobrotu ale po jídle, už se nemohla dočkat až něco dostane a od první lžičky sní cokoliv, jak domácí, tak kupované, ovoce, zeleninu, maso. Dá se říci, že v 9 měsících jí víc než její tříletá sestra. Takže lepek už tedy rozhodně zakusila, zrovna tak celer, rybu, rajče a různé další nedoporučované věci. A zatímco první dceři bych to opravdu tenkrát nedala, na té druhé vidím, že jí svědčí, tak proč ne!?
  Samozřejmě hranice někde je párek tedy zrovna dlabat nemusí.
  Chci tím říci, že doporučení jsou pouze doporučení, velmi často se mění nebo si dokonce protiřečí, takže myslet musí člověk svojí hlavou a cítit svým srdcem.
  Knihu, ač je asi pěkně zpracována, proto přenechám jiným. Přesto díky za recenzi.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist