Hádanky, co bystří smysly

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Máte rádi hádanky, rébusy a přemýšlení? Tak neváhejte a pusťte se do toho hned teď.

Listy mám a strom nejsem, co jsem?

Správně jsem kniha, která čeká jen a jen na vás a je od začátku až do konce naplněná samými hádankami. Ještě nikdy nevyšla tak unikátní sbírka hádanek až teď. Pokud se hádáním nechcete trápit sami, vezměte k sobě děti, partu přátel a zažijte plno zábavy a procvičte šedou kůru mozkovou …

V nakladatelství Plot vychází „ Velká kniha hádanek“ (192 stran, formát 145 x 210,  pevná vazba). Knihu sestavila Adéla Müllerová, která sestavila i další dvě knihy podobného ražení, které také vyšly u zmíněného nakladatelství Plot.

Jedná se o „Velkou knihu přísloví“ , která nabízí čtenářům více než 1 200 abecedně řazených a tematicky rozdělených přísloví národů celého světa, v nichž lze nalézt radu, útěchu i poučení. Druhou knihou je „Velká kniha českých pranostik“, obsahující více než 2 000 těch nejznámějších i pozapomenutých předpovědí a rad, pramenících ze studnice lidové moudrosti našich předků.

V knize není uvedeno, pro jak starého čtenáře je určena. Některé hádanky jsou jednoduššího rázu a u některých naopak musíme více namáhat mozkové závity, a proto si myslím, že je určena pro široké spektrum čtenářů. A i já jako učitelka mateřské školy ji určitě využiji při práci s předškoláky.

Kniha je unikátní publikací obsahujíc více něž 600 hádanek setříděných do  tématických okruhů:

– o zvířatech
– o stromech a květinách
– o jídle
– o nářadí a nástrojích
– o řemeslech a povoláních
– o přírodních jevech
– o domácnosti
– o lidech
– o dopravě
– o pohádkách
– různé

Rozdělení do tématických okruhů se mi líbí, trochu to hadačům usnadňuje hledání odpovědí. Pokud budeme dávat hádanku mladším dětem, můžeme jim malinko poradit tím, z kterého okruhu hádanka je – například o pohádkách.

Tenkým, vemlouvavým hlasem,
někdo zvenčí ozývá se.
V domečku je pozdvižení,
je to máma, nebo není?
Kdo to stojí za vrátky?
Jak to bylo s kůzlátky?

(O neposlušných kůzlátkách)

V úvodu knihy nalezneme povídání o tom, co to vlastně hádanka je, i to, že ji můžeme nalézt v každé kultuře. První hádanky byly zaznamenány na hliněné tabulky a pocházejí ze 4. tisíciletí před Kristem. Hádanky můžeme nalézt v bájích jako součásti příběhu, ale i v řadě literárních děl z té doby. O hádankách jako o důležitém slovesném útvaru se zmiňuje již Aristoteles. Řecký filosof Platón ji vyzdvihuje jako oblíbenou hru dětí. Vždyť i v pohádkách pro děti se s ní často můžeme setkat v podobě úkolů, které princezny dávají svým nápadníkům.

Postrádám v knize přítomnost ilustrací, které by knihu více přiblížily čtenářům mladšího věku a byla by určitě i díky ním pro ně přitažlivější.

Také mi trochu vadí, že odpověď na hádanku najdeme v závorce hned pod ní. Když si hádanku čtu, tak i když nechci, oči sjíždí dolů na odpověď. Osobně by se mi více líbilo, kdyby hádanky byly očíslované a na konci tématického okruhu by pod stejnými čísly byly odpovědi.

1. Vlasy nemá hřeben nosí,
ostruhy má, chodí bosý?

2. Kdy bývá kůň nejtěžší?

3. Tiskací a také psací,
že nám ale dají práci!
Ještě stojí za zmínku,
skáčou pod a nad linku?

4. Města mám, domy žádné,
lesy nám, stromy žádné,
vody mám, ryby žádné?

5. Běží bratři  bez nohou,
jeden druhého dohnat nemohou.

Kniha se mi velmi líbí. Vždyť i díky hádankám se učíme trpělivosti, pečlivosti a schopnosti pracovat a přemýšlet pod stresem. Hádání může pomáhat i rozvíjet logické myšlení, které se zlepšuje tréninkem. Trénink z nás udělá mistry. A určitě nesmíme zapomenout na to, že si tím procvičujeme šedou kůru mozkovou. Proto i vám přeji příjemné chvíle strávené s touto knihou plnou hádanek, které  přinesou spoustou zábavy nejen vám…

Odpovědi k hádankám v článku:

 1. kohout
 2. když ti šlápne na nohu
 3. písmenka
 4. mapa
 5. kola u vozu

Velká kniha hádanek

Vydalo nakladatelství Plot

Autor:sestavila Adéla Müllerová

Počet stran: 192
Formát: A5
ISBN: 978-80-7428-037-5
Vyšlo: 2010

Knihu Velká kniha hádanek si můžete objednat například zde.


Nakladatelství PLOT vzniklo v roce 1998 a zahájilo svou činnost jakožto malé rodinné nakladatelství literaturou zaměřenou na volný čas, kynologii a humoristickou beletrii. Od té doby prošlo několika změnami a tématickým vývojem. Začaly se průběžně rozvíjet ediční řady, nakladatelství začíná spolupracovat s mnoha českými autory, výtvarníky a pouští se i do literatury překladové.

V dnešní době vydává nakladatelství okolo 40 titulů ročně a tento průměr si chce udržet i nadále. Nejde nám o to, chrlit na již tak přesycený knižní trh desítky novinek měsíčně, ale spíše vyprodukovat kvalitní titul jak po stránce odborné tak po stránce výrobní.

Napsal/a: Bamiska

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

 • johana

  bamisko na VD jsem přihlášená dlouho, ale pravidelně mě sem dostala soutěž Úkolovka a od té doby sem chodím každý den číst články a moc se mě líbí nápady, návody a recepty. Přeji pohodový den… 🙂

 • bamiska

  jhano děkuji za tvé komentáře, jsi poctivý čtivec jakých tu moc není 😀
  já sudoku také mám ráda, i křížovky, ale né moc složité 😀 štve mě když se pak nedopátrám tajenky tak to tu mordujem s manželem oba
  bezvadná luštitelka byla babička ta nad tím se ani nepozastavila a jen doplňovala….a mamka je také dobrá a i v těch sudoku když vidím jaké zvládá….to j jsem břídil…

 • johana

  Kniha je nádherná a je třeba mozek procvičit. Já hlavně luštím křížovky a sudoku 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist