Bez odborné hantýrky a zbytečného teoretizování!

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Clona, závěrka, expozice… pro vás cizí pojmy, ač jste vlastníky fotoaparátu? Váš počítač je snímky zahlcen? Nebo chcete jen svému fotoaparátu porozumět? Pak mám možná právě pro vás řešení.

Nadpis tohoto článku je citací z anotace knihy „ Dobrý fotograf může být každý“, kterou vydalo nakladatelství Zoner press. Osobně focení miluji a mám chvilky, kdy jsem jím přímo posedlá. Však máte slyšet ty řeči, když ukazuji taťkovi nebo manželovi  fotky z výletu, a my jsme asi na čtvrtině snímků, zbytek krajina, zvířata… 😀
Už samotné listování knihou mě neponechalo chladnou a přizvala jsem i svůj foťáček ;-).

Máte možnost dozvědět se…

… spoustu věcí ;-). V úvodu nám autoři sdělují velmi krátce svůj záměr napsáním tohoto titulu a také je nám poodhalen příběh fotografie.
Následují kapitoly „Vy a váš fotoaparát“, „Expozice“, „Clona“, „Závěrka“, „Objektivy“, „Kompozice“, „Světlo“, „Barva“, „Filtry“, „Černobílá fotografie“, Úprava fotografií“ a „Správa fotografií“.

Až na první a poslední ze jmenovaných kapitol mají všechny stejný sled. V úvodu každé kapitolky se dopodrobna seznámíme s daným tématem, poté nás čeká rozebrání jednotlivých možností, spolu s konkrétní ukázkou na snímcích.
Následují tzv. „projekty“, což jsou jakési úkoly, na kterých si můžete vyzkoušet různé situace fotografované různými nastaveními fotoaparátu (týkající se samozřejmě onoho tématu kapitoly) a jejich vysvětlení pro a proti.
Finále těchto kapitol je věnováno právě vyhodnocení úkolů. Projekty jsou zde shrnuty a stručně je nám připomenuto, čeho jsme chtěli a jak dosáhnout při jejich uskutečňování.
Veškeré fotografie v knize provází zároveň technické parametry, při kterých byly vyfotografovány, ale také autorův záměr, co chtěl zachytit, včetně atmosféry.

Není zde také opomenuta doporučená literatura jak česká, tak zahraniční a pro mne toliko potřebný slovník pojmů a rejstřík ;-).

Tak jsem na to koukla a…

… knihou jsem opravdu mile překvapena. Vše je tu velmi srozumitelně vysvětleno a i celkové pojetí knihy se mi líbí. Nejde o tradiční „ expozice je to a to a tak to vypadá, když to uděláte tak, nebo jinak…“ a tím to hasne.
Tato kniha mi přijde šikovně napsaná, protože je v ní plno informací probraných do detailu, ale zároveň jednoduše napsané. K tomu popsané snímky, doprovázené rychlými tipy.
Skutečně nemám co dodat, pokud sháníte publikaci, se kterou snadno pochopíte svůj fotoaparát a vaše fotky získají šmrnc, je to právě tato kniha. Osobně jsem se přestala bát technických údajů a směle  si na foťáčku do začátku nastavila třeba aspoň histogram.

 

Autoři John Garrett a Graeme Harris zde našli i malé místečko pro ukázku svých dlouhodobých prací, jejichž motivem jsou ruce a listy.

A co vy, máte už své téma pro fotografování?


Dobrý fotograf může být každý
Vydalo nakladatelství Zoner Press
Autor
:   John Garret, Graeme Harris
Překlad
:  Mgr. Zuzana Janoušková, David Mužík
Rozměry
:  180×220
Datum vydání
: 2011
Počet stran:
192
Typ vazby
:  pevná
Barva
:   plnobarevná
ISBN
:  978-80-7413-161-5

Knihu Dobrý fotograf může být každý si můžete objednat například zde.


Vydavatelství Zoner Press se zaměřuje na překladové a původní české publikace. V roce 2007 byla nabídka vydavatelství rozšířena o řadu oblíbených knih Naučte se kreslit… a v roce 2008 o fantasy žánr v edici Zoner Fantazie a populární publikace s japonskou mangou a komiksy, které vychází pod logem Zoner Manga. Pro vydavatelství jsou velmi inspirativní webové diskuse, názory, tipy a přání čtenářů, které probíhají na Facebooku Manga Zoner, kde jsou stále nové aktuální informace.

V průběhu let 2010 – 2011 vydavatelství zařadilo do nabídky tituly z žánru osobní růst, volný čas a hobby. V edičním plánu Zoner Press nechybí ani dětmi oblíbené pohádky.

Napsal/a: MarieB

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Já mám ještě jiný nápad: Přihlásit se do kurzu fotografování. Je sice dražší než kniha, ale není nad podebatování s kolegy a lektorem a živé fotografování v terénu. Shodou okolností jeden takový kurz vedu 🙂 Odkaz sem dávat nebudu, aby to nebylo bráno jako reklama, ale kdyby měl někdo zájem, stačí mi napsat do OV.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist