Kdo se v tom má vyznat?

Rubrika: Co, kde a jak na VD

Články, vzkazy, tam-tam, zápisníčky, poradny, email, plkárna a ode dneška ještě navíc diskutárna…
… kdo se v tom má vyznat?

Těch možností, jak komunikovat s ostatními návštěvníky těchto stránek a s jeho redakcí, je opravdu hodně, proto vznikl tento článek, který by měl trošku objasnit, jakou z nich zvolit, aby se Vaše sdělení dostalo opravdu tam, kam má. V opačném případě se totiž může stát, že ho budete marně hledat na původním místě, kam jste je vložili, protože ho někdo z redakčního týmu přesune jinam (i když dohoda je taková, že o takovém přesunu budeme informovat).

Nebudu teď podrobně vypisovat, jak přesně jednotlivé rubriky fungují (to najdete v jiných článcích v rubrice Co, kde a jak?), zaměřím se pouze na to, jaké příspěvky by měly obsahovat.

Články jsou rozsáhlejší příspěvky (řekněme v rozsahu alespoň jedné strany ve Wordu), které mohou být buď čistě informační (články o vývoji miminka, o výživě dětí), nebo se jedná o různé příběhy a zamyšlení na témata související především s dětmi a rodinou, případně mohou obsahovat obojí (osobní příběh doplněný faktickými údaji – např. článek o těhotenské cukrovce).
Důležité je, aby článek, který není informační, přinášel nějakou hodnotu i ostatním návštěvníkům stránek nebo vedl k nějakému zamyšlení.

Vzkazy jsou určeny pro krátká sdělení adresovaná všem návštěvníkům stránek, nebo nějaké větší skupině. Můžete je využít i jako jakousi knihu přání a stížností.

TAM-TAM slouží pro sdílení OSOBNÍCH radostí, starostí i krátkých příhod ze života. Můžete se zde pochlubit s tím, co vám zrovna udělalo radost, nebo se svěřit s osobním trápením, nebo připsat krátkou příhodu, která vám utkvěla v hlavě, a chtěli byste o ní říct i ostatním.
Vyskytovat by se tu měly zprávy typu Narodilo se nám miminko!, Zaběhl se nám pejsek, Po letech jsem našla kamarádku z dětství apod.
Všechno by to měla být oznámení, nikoli žádosti o radu, ty směřujte do poraden.

Zápisníčky vychází z nápadu čas od času napsat nějaký příspěvek, pod kterým byste si mohli vyměňovat své novinky, radosti i starosti se zhruba stejně starými dětmi. Nakonec se to vyvinulo tak, že se v jednotlivých zápisníčcích „schází“ maminky, které mají podobné zájmy, což se může týkat buď obdobně starých dětí, stejného bydliště i koníčků (astrologie) a zkušeností (řidičky).
Každý zápisníček může mít nepřeberné množství článků, pod které lze vkládat další komentáře. Je to trošku komplikovanější, doporučuju článek Zápisníčky – jak na to???.

Poradny svým názvem snad mluví samy za sebe, přesto ale připomenu, že slouží pro jakékoli dotazy. Ptát se můžete i na naprosto banální věci. Prostě cokoli, na co očekáváte nějakou radu, patří sem! Pokud nenajdete odpovídající poradnu, vkládejte své dotazy do univerzální poradny.
Email je určen pro urychlení komunikace s redakcí těchto stránek. Cokoli zde vložíte a odešlete, to skončí v poště redaktorek. Nemá smysl sem vkládat dotazy ohledně zdraví apod., budete vždy odkázáni na jejich vložení do poraden.

Plkárna většinou zeje prázdnotou. Pokud se podaří, aby se sešlo více zájemců, funguje jako běžný chat, i když má řadu nedostatků.

Diskutárna vytváří prostor pro obecné dikuze prakticky o čemkoli (od dětí, přes vztahy a politiku až po názory na tyto stránky) a různé zvědavé otázky, na které však nečekáte radu, ale spíš nějakou zajímavou odpověď.

Pro lepší pochopení zkusím uvést nějakou modelovou situaci:
Právě jsem zjistila, že jsem těhotná.

(připomínám, že je to modelová situace, ve skutečnosti těhotná nejsem ;-))
 • napíšu tu radostnou zprávu do TAM-TAMu a budu se těšit na spousty gratulací
 • v poradnách se zeptám, jaké těhotenské vitamíny budou nejvhodnější
 • nakouknu do zápisníčků, jestli si tam už píší spolu maminky, které čekají miminko v podobném termínu jako já, pokud ne, založím nový zápisníček a budu se těšit, že se ke mně brzy někdo přidá
 • pro jistotu ještě napíšu vzkaz, že je zápisníček založený a čekám na další „spolutěhule“
 • protože si vychutnám oznámení nového člena rodiny a protože jsem taky dost zvědavá, tak založím novou diskuzi v diskutárně a poptám se, jak ostatní ohlásili očekávané miminko rodině a přátelům
 • až se miminko narodí, podělím se o zážitky z porodu v novém článku
 • no a pokud při tom všem psaní a čtení narazím na nějaký problém na stránkách nebo chybu, pošlu email do redakce.

  Máte-li jakékoli dotazy, připomínky a nejasnosti, nebojte se zeptat v komentářích pod tímto článkem.
  Děkuju všem, kteří dočetli až na konec.

  Napsal/a: redakce (Petra)

 • Toto taky stojí za přečtení!

  Hravé kostky: Objevte říši kouzel i pestré barvy globálního světa

  Na začátku byla… kostka. Ale nebyla obyčejná. Za vším stojí Dán Öle Kirk Christiansen. V roce 1932 zakládá firmu Lego,

  Čtu dál →

  Ta nejmenší miminka cítí lásku skrze dotek

  Něžný dotek je nesmírně důležitý pro vytváření vzájemného vztahu rodiče s miminkem. Novorozenci ještě nemají plně vyvinutý zrak a o

  Čtu dál →

  Jak vybrat postel do dětského pokoje?

  Výběr postele je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí při zařizování dětského pokoje. Pokud má dítě ničím nerušený a kvalitní spánek,

  Čtu dál →

  Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

  • Mě ta plkárna neunikla proto, že si právě v poslední době říkám, jak strašně dlouho už jsme neplkaly. Naposled snad když se ještě nosil Max v pupíku a to už budou dva roky. Je to vůbec možný?
   A co to takhle výhledově napravit?
   Pak si můžem zase dát dvouletou pauzu :)) .

  • Jovanka

   Ten příklad je fakt super 🙂
   Jen pro pořádek, článek o porodu už píšu. Jen to jde pomalu, u nás totiž bezvadně funguje syndrom „matka sedí“ – sotva si na chvíli sednu, už je tady tisíc „mamíííí…..“ – ale to asi známe všechny :-))

  • Petra Vymětalová

   No vidíš! a já měla zato, jak to mám dobře promyšlený 😉
   Díky za doplnění.

  • Petro, zapomněla jsi dodat, že když uřvánek náhodou usne, odskočí si mamina do plkárny trochu vyčistit hlavu :)).

  Co na to říkáte?

  Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

  Sdílet
  Sdílet
  TOPlist