Během adventu nemyslete jen na sebe!

Rubrika: Pomoc, VD tipy

V adventní čas je ta správná doba vzpomenout i na potřebné. Na charitu není sice nikdy špatná doba, ale když už ne během roku, alespoň teď stojí za to se zastavit, zamyslet se a přiznat si, že nejlepší dárek je pocit, že jsem pomohl dobré věci.

Zahoďte hadr, stejně je prach na policích krom vás všem ukradený (dětem rozhodně). Vánoční dárky vyřešte jednou návštěvou knihkupectví a všem kupte zajímavou knížku, je to stejně nejlepší dárek. A cukroví nechte na dětech. Připravte jim těsto, uvařte si kávu, lehněte na kanape a nechte děti tvořit. Uvidíte, jakou budou mít radost, když se jim do toho nebudete motat! A před babičkou děti hezky pochvalte, že cukroví letos dělaly úplně samy. Každá rozumná babička bude mít z takového cukroví radost. A ta, která vás za to zkritizuje, vůbec nestojí za to, abyste jí nějaké cukroví nabízely.

Tak, a když to máme teď tak hezky zorganizované, zbývá nám hromada času užít ten správný hezký advent se vším všudy. Vezměte s dětmi staré housky, nakrmte kachny na rybníce nebo udělejte zvířátkům v lese vánoční stromeček z mrkví a jablek. Koukněte přitom na svoje radující se děti. Máte štěstí, sice někdy zatraceně zlobí a jdou vám na nervy, ale mají jeden dar gratis: jsou úplně zdravé. I když si to málokdy uvědomíme, není to samozřejmost.

Tím se oklikou vracím k charitě. Vcelku často slýcháme o dětských domovech i onkologicky nemocných dětech. Což o to, v tomto směru není peněz nikdy dost a je jenom dobře, že lidé nejsou, doufejme, lhostejní! Ale zkusme se tentokrát podívat i za dětmi, které jsou nemocné celý život. Které se nemocné narodí a už nikdy se nevyléčí. Jejich rodiče vědí, že své děti s největší pravděpodobností přežijí. Kruté? I to je všední realita cukrkandlového a kýčem pozlaceného předvánočního času. Jsou nemoci, které nepřipouští žádné výjimky. Ani v předvánočním shonu. A tak až budete v ruce obracet padesátikorunu a přemýšlet, jestli koupit pro děti samohrajícího, ale v podstatě nehezkého panáčka s červenou čepicí, zastavte se. Pošlete raději onu padesátikorunu nemocným dětem. Na vozík, na zdravotnické pomůcky, na cokoli. Vaše děti budou i tak dostatečně šťastné díky vlastnímu svéráznému cukroví a díky mámě s nadhledem.

Pomozte raděj třeba klukům se svalovou dystrofií. Narodí se zdánlivě zdraví, ale nikdo netuší, jaký nepřítel dřímá v jejich vlastních tělech: zhruba v době školní docházky jim díky vrozené chorobě začnou odumírat svaly, skončí na vozíku a nakonec jim odumřou i svaly životně důležité. Zhruba ve dvaceti, v době, kdy ostatní začínají pořádně žít a plnit si své vlastní sny. (Koukněte například na http://parentproject.cz/).

A co třeba navštívit stránky takzvaných slaných dětí? Dětí nemocných cystickou fibrózou, která nemilosrdně zkracuje život na zhruba 30 let? Každodenní inhalace, dechová cvičení, nemoc, která znamená spoustu omezení v běžném životě, časté infekce, ale i tak je pořád prognóza neradostná? (Podívejte se například na http://www.cfklub.cz/).

Nebo nemocní hemofilií. Děti, které i drobné zranění vystavuje riziku život ohrožujícího krvácení. Třeba i běžný pád na zadek při prvních krůčcích znamená v extrémním případě krev ve stolici, moči a možný odvoz do nemocnice. (http://www.hemojunior.cz/, http://www.hemofilici.cz/).

Genetika zná spoustu jiných nemocí, není v mých silách vzpomenout všechny. Vybrala jsem namátkou tři. Snad se na mě ostatní sdružení nebudou zlobit. Ráda je vzpomenu příště, protože se o nich mnoho nemluví a je to třeba. Vrozené nemoci mezi námi zkrátka jsou a budou. A když budete opravdu chtít a zabrouzdáte na internetu, určitě najdete spousty dalších, kteří si zaslouží pomoc. Neplýtvejte penězi za hlouposti. Uvědomte si jejich cenu a darujte je tam, kde se nejvíc zúročí: do opravdové pomoci.

 

Napsal/a: Anna Mészárosová

Toto taky stojí za přečtení!

V jakých lázních vám zajistí hlídání pro děti?

Touží vaše srdce po lázních, ale říkáte si, že děti jsou pořád ještě malé, tak vám nezbývá než o

Čtu dál →

Dětský svět v zahradě? Vsaďte na bunkr, hmyzí hotel nebo malé hřiště

Hledáte recept, jak děti vylákat na zahradu, aby se vydováděly na čerstvém vzduchu a měly jste je přitom na

Čtu dál →

Půjčku vyřídíte pomocí textové zprávy na mobilním telefonu

SMS půjčka je jeden z finančních produktů, který vám dokáže vyřešit nepříjemnou situaci s financemi. Pokud máte nečekané finanční

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist