Bude podpora rodičů malých dětí smysluplná?

Rubrika: Aktuality

Vláda budednes, 22. května 2013, na svém zasedání projednávat návrh zákona o dětské skupině, jehož součástí jsou mimo jiné i daňové úlevy pro zaměstnavatele a sleva na dani pro rodiče platné od ledna roku 2014…

Nově je sleva je určená pro všechny rodiče, tedy i pro ty, kteří se nevracejí do práce a jejichž děti navštěvují předškolní zařízení, tzn. i dětí ze státních mateřských škol oproti původnímu návrhu, kde ji mohli využít je ti pracující. Výše slevy za daný rok by měla činit 8 000 Kč, to znamená, že většina dětí v ČR by měla školné zadarmo, protože ve státní školce zaplatí kolem 6000-7000 Kč ročně.

Původní myšlenkou návrhu zákona byla podpora rozvoje alternativních předškolních zařízení dětských skupin z důvodu nedostatečné kapacity v těch státních a usnadnit tak rodičům návrat k výdělečné činnosti. „Hlavním záměrem nově navrhované úpravy je vytvořit nástroj služby hlídání a péče o dítě v dětské skupině, který zvýší dostupnost služeb péče o děti a usnadní participaci rodičů s malými dětmi na trhu práce.“ z citace oficiálního uvedení k zákonu.

Nicméně průměrné školné v nestátním zařízení se pohybuje kolem 8000 Kč měsíčně, tedy 80000 Kč ročně, avšak sleva na dani by podle návrhu měla být stejná pro všechny, takže rodiče těchto dětí zaplatí mnohonásobně víc.

A bude sleva dostupná skutečně pro všechny? Podle daňové koncepce slevu využijí jen ti rodiče, kteří práci mají a tudíž i dostatečný příjem. Ale co nezaměstnaní či propuštění ze zaměstnání nebo také osoby s nízkými příjmy, kteří slevu ani neuplatní?

„Pokud by se podpora měla týkat až 350 000 dětí, pak by výše slevy na daních na straně zaměstnanců byla 2,4 mld. Kč a dalších několik miliard na odpočtech zaměstnavatelů. Zůstává tedy otázkou, zda by se tyto prostředky nedaly využít smysluplněji např. výstavbou dalších státních školek či podporou těch alternativních?“ říká JUDr. Jana Seemanová, právní poradkyně v oblasti pracovně – právních vztahů Klubu K2.

Napsal/a: Tisková zpráva

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist