Plané neštovice v těhotenství

Rubrika: Těhotenství

624255_pregnant_womanPlanými neštovicemi způsobenými virem varicella zoster se v České republice každoročně nakazí 70 až 90 tisíc nahlášených dětí. Onemocnění se šíří velice snadno a rychle. U většiny dětí od dvou do čtrnácti let probíhá onemocnění bez větších komplikací.

Děti potrápí pouze nepříjemná vyrážka, nevolnost a horečka. Ženě, která už plané neštovice v dětství prodělala, infekce nehrozí – získala doživotní imunitu. Ovšem nesrovnatelně velké riziko plané neštovice představují pro plod matky, která je ještě neprodělala.

Plod ženy, která se poprvé nakazí v prvním trimestru, může v 1 – 2% čelit vážným poškozením zraku, sluchu a mozku.
Při nákaze matky mezi začátkem druhého trimestru a pěti dny před porodem dítě získává od matky protilátky a nákaza se u něj projeví velmi mírně nebo vůbec.
V případě, že se matka nakazí v průběhu od pěti dnů před porodem do dvou dnů po porodu, nestihne si vytvořit protilátky, které by jinak mohla dítěti předat. Dítě může na svět přijít v 17% případů infikované. Až u 30% takto infikovaných novorozenců může průběh nemoci skončit úmrtím.

Matkám, které plané neštovice ještě neprodělaly, je doporučováno očkování. Očkování je vhodné pro všechny děti, dospělé i pro alergiky. Žena v produktivním věku by měla s plánovaným otěhotněním začít až tři měsíce po očkování. Očkování z 90% zaručuje, že se očkovaný jedinec nenakazí. Zbývajících 10%, kteří se i přes očkování infikují, by mělo mít pouze mírný průběh onemocnění bez závažných rizik.

Plané neštovice mohou ještě neinfikované matky chytit obzvláště tehdy, když jejich starší děti chytly nákazu například ve školce. I přes to, že je žena očkovaná, měla by se pokusit dodržet některá hygienická pravidla, i když v tomto případě to bude těžké.
Inkubační doba planých neštovic trvá 14-16 dní.
Infikovaní jedinci jsou nakažliví jeden nebo dva dny před výsevem vyrážky a až šest dní po prvním výskytu. Výsevem vyrážky rozumíme dobu, kdy se objevují (nemusí se objevit) první příznaky – horečka, malátnost a bolení hlavy.
S dítětem/dospělým se vyvarujte přímému kontaktu kůží a pobytu ve společných a uzavřených prostorách – infekce se nejčastěji přenáší přímým kontaktem s infekčními neštovičkami, potřísněnými povrchy nebo vzduchem.

Může také nastat situace, kdy žena již plané neštovice prodělala, infekce tedy plodu nehrozí od matky, ale od staršího sourozence. V tomto případě je vhodné se od staršího sourozence včas zcela izolovat. Časná novorozenecká infekce by jinak mohla probíhat se zánětem plic, případně se zánětem mozku.

Napsal/a: Klára J.

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist