Nevidím dvojmo. Mám dvojčata

Rubrika: Těhotenství

Mít dvojčata dnes není žádná exotika. Na sto běžných porodů připadá jeden „dvojčecí“. Přispívá k tomu rozmach umělého oplodnění i hormonální antikoncepce. Přivézt si domů dva uzlíčky je jistě radost, na rodiče ale čeká spousta překážek. Co je čeká v období těhotenství a v prvních měsících po narození dítěte?

Monika a Lucka se narodily minulý rok v srpnu. Jejich maminka, 28letá Iva Vosáhlová z Milovic, si zpočátku myslela, že do rodiny přibude jen jeden nový člen. „Do dvanáctého týdne jsme čekali jedno miminko, pak se najednou rozmnožila a byla tam dvě. Takový pěkný svatební dáreček. Zjistili jsme to totiž dva dny po svatbě. A to si naše rodiny na svatbě notovaly, že už snad žádná překvapující zpráva nepřijde,“ vypráví mladá žena. Něco tušila, ještě než se dvě malá tělíčka ukázala na ultrazvuku. „Pak jsem se musela smát. Taťka byl překvapený, ale připadalo mi, že to zvládá v pohodě. Že to tak zcela nebylo, se ukázalo na nejbližší křižovatce. Sice jsme nenabourali, ale měli jsme zelenou a on jen stál a rozhlížel se. Až jsem mu musela připomenout, že může jet.“ Během těhotenství žádné komplikace nebyly, i když žena dostala těhotenskou cukrovku. Dvojčata byla pod lékařským dohledem, neustále se sledovalo, jestli jedna holčička nevyužívá druhou. „Celkově jsem si ale připadala jak v lázních. Dopoledne pravidelné procedury a odpoledne volno.“

Rizikové těhotenství

Ne vždy ale těhotenství s dvojčaty proběhne tak hladce. „Taková gravidita se považuje za rizikovou a častěji ji provázejí komplikace,“ říká Dagmar Suchá, prezidentka Unie porodních asistentek. Je to proto, že ženin organismus je zatížen dvojnásobně, hlavně děloha, ale i srdce, ledviny či játra. Ve třetím trimestru hrozí například pozdní gestóza, což jsou změny v oblasti cév a ledvin. Projevují se otoky, bílkovinou v moči, vyšším krevním tlakem a dále pak nevolnostmi, zvracením či bolestmi v nadbřišku. U žen s tímto zdravotním problémem se častěji vyskytují poruchy krevní srážlivosti nebo se u nich objeví předčasné odloučení lůžka. Na dítěti se vše může odrazit nižší hmotností, čímž se zvyšuje riziko novorozeneckého úmrtí i různých poškození.

Transfuzní syndrom

U jednovaječných dvojčat, která se vyvíjejí v jednom společném plodovém obalu, se může během těhotenství vyskytnout transfuzní syndrom. To znamená, že jedno z dvojčat si bere živiny od druhého. „V takovém případě se narodí sice jednovaječná, ale zcela rozdílná dvojčata. Jedno je malé a bledé, druhé je velké, červené, s různými otoky a někdy má i zvětšené vnitřní orgány,“ píše Klára Rulíková. Při pozdním odhalení transfuzního syndromu hrozí až úmrtí „okrádaného“ dítěte. Je proto nutné chodit na vyšetření, která mohou postižení včas prokázat.

Jedná se o ukázku z časopisu Děti a my č. 2/2007, vydává Portál

Napsal/a: Gabriela Bachárová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

  • Tak to klobouk dolů před každou ženou,která má dvojčata a zvládá domácnost.Mě stačil jeden a byl ho plný dům.Večer jsem byla vyčerpaná tak,že jsem usínala ve stoje.Smekám před všemi.

  • Anonymní

    Mám taky podobný příběh, když jsem otěhotněla po druhý, měla jsem 10.měs. syna Jakuba, porodila jsem předčasně na 29.týdnu, praskla mi plodová voda, odvezli mě do nemocnice, řekli mi, že budu rodit a v tu chvíli jsem se dozvěděla, že tam jsou dvě miminka, byli jsme připraveni jen na jedno, ani by mě nenapadlo, že v tuhle dobu doktor nezjistil na ultrazvuku, že jsou tam dvě, bohužel, byl to pro nás všechny šok, kluci se mají k světu, vážili 1.300g.

  • Anonymní

    Tak já mám taky dvojčata a za pomoci rodičů i tatínka to zvládám celkem v pohodě .

  • Taky nevidím dvojmo, ale mám od 28.4.dvě holčičky. Já se o tom, že jsou dvě, dověděla až na plodovce v 19.tt.Šok pro mě, šok pro manžela v čekárně. Jsem šťastná za obě, ikdyž je to zabíračka, ale mám pomocníky 16ti letou dceru, 17ti letého syna a samozřejmě také šťastnéh taťku(a to jsem jedináček).
    betka

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist