Budeme mít všichni nárok na potomstvo?

Rubrika: Těhotenství

1156579_family„Chceme mít dítě.“ Rozhodnete se s partnerem, partnerkou, manželem, manželkou. Přestanete používat antikoncepci a myslíte si, že za chvíli se dostaví výsledek. Ale ouha! Uplyne jeden rok, druhý a potomek stále nikde. Navštívíte tedy specialistu, projdete s partnerem vyšetřeními a specialista vám sdělí verdikt…

„Podle výsledků máte bez asistované reprodukce malou nebo téměř žádnou šanci na početí potomka.“ Nezapomene vás ale uklidnit: „V dnešní době je to celkem normální. Neplodných párů přibývá, ale věda jde mílovými kroky kupředu, takže existuje šance, že s pomocí asistované reprodukce se potomka dočkáte. Nic vám nebrání okamžitě začít.“

Tak takhle to probíhá už několik let. Překážky, které brání v podstoupení metod asistované reprodukce jsou většinou zdravotního nebo finančního charakteru. Od léta letošního roku by ovšem mohla nastat úplně jiná situace.

Z jakého důvodu?

Vládní návrh zákona o zdravotní péči, se v dílu 2, § 40 až § 44 zabývá zásahy do reprodukčních schopností. V případě schválení tohoto zákona by tedy stát některým neplodným párům zakazoval mít děti pomocí metod asistované reprodukce. Proč? Pacienti by museli splňovat přísná kritéria, která v současnosti náleží jen anonymním dárcům zárodečných buněk. Nově by se tato kritéria vztahovala i na manžele a partnery. Tedy na neplodný pár, který si moc přeje mít geneticky vlastní dítě, stejně jako všechny plodné páry. Pro spoustu lidí nic neobvyklého, ne-li samozřejmého. Mezi tato přísná kriteria totiž patří, např: dárci musí být mladší 40 let, negativní genetické vyšetření s normálním výsledkem karyotypu, negativní sérologické testy na hepatitis B, C, syphylis (mohou být pozitivní i mnoho let po vyléčení), negativní test na HIV (ve zkumavce je dnes už možné minimalizovat riziko přenosu této nemoci na budoucí matku). Ruku na srdce, kolik si myslíte, že touto selekcí projde párů? O navýšení ceny ani nemluvě. Už tak je oplodnění „ze zkumavky“ pro páry dost finančně náročné (zdravotní pojišťovna hradí jen část léčby a doplatky se pohybují v 10 tisícových částkách). Navíc toto znění vyvíjí nátlak na páry podstoupit genetické vyšetření, což je v rozporu se směrnicemi EU. Na základě těchto nesmyslných požadavků státu, jsme sepsaly petici, kterou podepsalo 1155 osob. Petici jsme v termínu předaly Petičnímu výboru Poslanecké sněmovny.

Jaká je situace nyní?

Projednávání vládního návrhu zákona o zdravotní péči bylo pozastaveno. Dlouho jsme se, ale neradovali, protože naprosto stejný text je obsažen ve vládním návrhu zákona o výzkumu na lidských embryonálních buňkách, v §27. Napadlo by vás, že stejný text bude ve dvou různých zákonech? Navíc asistovaná reprodukce je metodou léčebnou (neplodnost je jako nemoc klasifikována v mezinárodním číselníku nemocí), nikoli výzkumnou. Proto by měla být upravena pouze v zákonu o zdravotní péči. Vypadá to tedy, že určitá skupina osob se potřebovala pojistit a umístila tento text do dvou zákonů. Jedna varianta přece vyjít musí. A tak se také stalo. Vládní návrh zákona o výzkumu na lidských embryonálních buňkách prošel posledním čtením v Poslanecké sněmovně. Pozměňovací návrh, který na tyto skutečnosti upozorňoval a navrhoval upravený text, byl Poslaneckou sněmovnou zamítnut. Vládní návrh zákona tedy postupuje do Senátu. Ten má 30 dní na schválení či neschválení.

Případná platnost tohoto zákona se nám tedy blíží. Proto jsme sepsaly další petici, upozorňující na vládní návrh zákona o výzkumu na lidských embryonálních buňkách, adresovanou Senátu. Tato petice bude opět obíhat po celé ČR. Pokud vám není jedno, zda budeme mít možnost rozhodovat či nerozhodovat o plánování rodičovství, připojte se svým podpisem pod tuto petici.

Kateřina Ošlejšková
Renáta Šplíchalová
petice2@seznam.cz

Napsal/a: anonymní

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • havroška

    Tak jsem tento článek asi ůplně nepochopila.Umělé oplodnění,koně zuby….Máme dvojčata z um.opl. a vůbec nejsou pasivní.Mám spoustu známých,kteří jsou rodiči díky této metodě a všechny děti jsou naprosto v pořádku.Jedna studie uvedla,že tyto děti se zdají hyperaktivní,že je to ale tím,že jsou to děti vytoužené,proto se jim rodiče věnují víc,než obvykle.
    Pokud budeme spoléhat v budoucnosti jen na přírodu,za pár století by už možná nebyly děti.Pokud budeme brát v úvahu,kolik párů má dnes problémy s početím,tak by asi nebylo dobré spoléhat se jen na přírodu.Pokud onemocníte,taky to řešíte medicínou….

  • Můj názor je ten, že nemoci otěhotnět je velmi bolestné, ale každé proč má i své proto. Pokud nedochází k otěhotnění, tak si to nejspíše Příroda nepřeje. Je rouhačské neřešit věci v kořenech. Děti z asistované reprodukce jsou pasivnější, u plemenných koní může dojít k pokrytí jen skokem viz kniha paní Jordánové Vaše díte jako šance pro Tebe. Osobně si myslím, že lidstvo degeneruje v mnoha směrech. Hlubokou studii (přes 500 stran)i o problému degenerace napsal americký zubař Weston A. Price v knize Nutrition and physical degeneration.Brzy o tom bude na stránkách http://www.kosimesnadno.cz. Casto nechceme na sebe vzít zodpovědnost, dáváme jí lékařům a státu, který by měl všechno platit.
    jsem maminka na mateřské, která vstává ráno i ve tři hodiny, aby mohla číst
    tuto knihu, na kterou přes den kvůli jiným povinnostem nemám čas. Ta kniha má
    přes 500 stran a napsal ji americký zubař, poprvé vyšla ve 30 letech ,
    naposledy v roce 2003. Bude třeba asi přepsat knihy o zdravé výživě….Vše o této knize plus překlady recenzí dám
    na naše
    stránky http://www.kosimesnadno.cz. Když čtu email paní, která říká, jaké měla
    problémy se zuby a jak je vysoká, že ji to trápilo, chce se mi křičet, ale
    musím se uklidnit a trpělivě překládat recenze, které popisují, o čem je
    kniha… 70 procent Američanů nosilo rovnátka, kdo však srovná úzké boky dívek?
         To že jsme vyšší a vyšší také není nic, na co bychom měli být pyšní,
    jde o degeneraci, kde hraje roli například vit E ( v semínkách, v otrubech-
    pro č si děti pochutnávají na piškotkách a na rohlíčkách?!!!),
    který vyživuje hypofýzu a ta, pokud ho nemá dost, řídí růst tímto způsobem-
    tedy do výšky, ne do šířky, můj děda byl malý, ale měl dvakrát tak šiřsí
    ramena i nos a zubní klenbu než dnešní chlapci, hypofýza -ona řídí i kojení a
    mléko žen je pak
    málo výživné, nebo nemohou kojit vůbec, já mám spíš problém opačný, přemýšlím,
    jak kojit přestat- asi pepřem. Kdyby kůn měl zuby jako ona paní,
    kdyby koza nemohla dojit či kojit, tak jde do KLOBÁS. Existují plemenná
    zvířata, ale jak je to s lidma? Dnes bychom mezi lidmi těžko hledali
    „plemeníky“ s prominutím, jsme zdegenerovaní. Budete-li mít zájem, dám vám
    vědět, až to bude na našich stránkách hotové. Je to velmi bolestné téma a
    těžko stravitelné, vysoká miska, co nosila rovnátka se ve Vaších očích stane
    zdegenerovaná, mějte ale odvahu, dá se vše napravit u další generace, ale tam
    se s jistou stravou musí začít PRED pocetím a to u OBOU rodičů, aby zárodek
    byl silný, aby obě pohlanví bunky byly silné, aby chrup byl dobře
    naprogramován. Každý v sobe nosí geny, které by uměly vytvořit široký chrup,
    kam se vlezou všechny zuby, pokud by tyto geny „mohly“…, ale nemívají dost
    stavebního materiálu…Nejde o „dědičnost“, dědíme jen špatné nutriční
    programy a vyčerpanou půdu.  Víte ale, co je to dnes za skandální
    byznis-ortodoncie?!!!! Pod
    dvacet tisíc to rozhodně nestojí- rovnátka na opravu menší zubní vady u
    dospělého. Zubaři
    nemají zájem vědět, proč vůbec jsou takové vady. To by ale naše zdravotnictví
    ušetřilo…
       Zdravím,
    Věra

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist