A záda bolí…

Rubrika: Těhotenství

911194_pregnant_belly_4Bolest zad je bohužel jednou z nejčastějších potíží v těhotenství. Nejčastějším názorem je – v těhotenství v žádném případě nemasírovat.
Dovolím si trošku tohle téma osvětlit, hlavně z pozice člověka, který masáže provádí a také využívá…

Masáže nemají vliv pouze na svalstvo, ale také na kůži, zažívací trakt, mízní systém, krevní oběh a klouby. Pokud tedy podstupujeme masáž, děláme něco dobrého pro celý svůj organismus.
A co tedy masáže v těhotenství? Rozhodně se nemohou provádět v klasické míře tlaku a hmatů, které běžně masér používá. Také poloha maminky je logicky s větším bříškem nemožná.
I tak bych masáže nezavrhovala úplně, vždy lze najít nějakou tu cestičku.
Možností je například poloha maminky na boku, zde je ovšem velmi těžké se zcela uvolnit a také masér musí změnit postup a tlak masážních hmatů. Lepší variantou je posazení maminky na masážní lehátko, podložení polštářem a podobně.

Pro maminku je velkou úlevou i jen lehké hlazení a masáž zad třeba od partnera. V poloze, která je oběma příjemná. Zapojte tedy i partnera, nemusí se bát, když nebude příliš tlačit, bude masáž pro vaše tělo nádherným zážitkem.
Velmi uvolňujícím zážitkem je také masáž chodidel.
Nohu je vhodné mírně podložit polštářem a pak se fantazii meze nekladou. Krouživými pohyby pomalu a bez zbytečného tlaku lze masírovat celé chodidlo a také prostor vedle kotníků. (Úžasné uvolnění přináší vytahování prstů, kdy masér palcem a ukazovákem uchopí prst na noze a jemným natřásáním s ním pohybuje.) Na chodidle je velké množství energetických zón a tudíž tato masáž stimuluje postupně celý organismus.
Nutno podotknout, že to potřebuje i trpělivého partnera. K uvolnění je potřeba dostatek času a žádný spěch.

Doporučuji použití uvolňujících masážních olejíčků s příměsí bylin. Ale pozor, ne všechny bylinky jsou v těhotenství vhodné, při jejich koupi se vždy informujte na jejich účinek v těhotenství.

Ve zkratce jen základní druhy olejíčků a jejich použití, jak při masážích, tak i v aromaterapii

V době těhotenství se nesmí používat tyto bylinky: bazalka, hřebíček, yzop, kafr, cedr, koriandr, skořice, libeček, majoránka zahradní, myrha, jalovec, petržel, pelyněk černobýl, pelyněk hořký, rozmarýn, heřmánek, tymián, kmín, šalvěj, saturejka, mateřídouška.
Určitě jich je mnohem víc, ale tohle jsou ty nejčastěji používané.
Od druhého trimestru lze užívat s mírou tyto bylinky: jasmín, ylang-ylang, zázvor (vhodný u svalových a potíží), kajeputový strom (výborný na bolesti hlavy), cypřiš, levandule úzkolistá, levandule lékařská (velmi vhodná a relaxační), máta vodní (máta peprná je naopak vhodná již od začátku), fenykl, čajovník, eukalypt, pomerančové květy a listy.
Bylinky vhodné v těhotenství: bergamot, santalové dřevo, citron (při pálení žáhy), meduňka (při nespavosti), mandarinka (při pálení žáhy), máta peprná, borovice, smrk, brčál (při nachlazení), lípa.

V neposlední řadě bych se zmínila o metodě, která přináší velkou úlevu od bolestí zad a lze ji provádět po celou dobu těhotenství.
Je to baňkování, metoda, kdy se za použití skleněných kulovitých nádobek nahřívaných horkým vzduchem vytvoří přisátím na kůži podtlak, který uvolní různé spasmy.
Baňkování trvá přibližně 30-40minut. Z osobní zkušenosti mohu potvrdit, že baňkování je velice účinná metoda s mnohem delším výsledným efektem, než je samotná masáž.

Tak tedy, nebojte s masáží, chce to dobrého odborníka, milého partnera, klid, svíčky, harmonickou hudbu a věřte, že si to užijete vy i vaše miminko.

Napsal/a: matulienka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (6 vyjádření)

  • matulienka

    No samo, že anonymní odepisovala matulienka, která se v rozčilení ani nepřihlásila:-))

  • Anonymní

    Pro anonymní…něco jiného je citrusy jíst a něco jiného je dát si několik kapek do aromalampy!!! Uvolňuje se jen vůně, která, rozhodně žaludek kyselinami nepotrápí.
    je mi docela líto, jak špatně jste si článek přečetla!!

  • Jarmuschka
    Jarmuschka

    …mě ten citrón a mandarinky nepřekvapily, protože já při těchto problémech v těhu s úspěchem jedla každý večer jeden velký grep (měla jsem v době těchto potíží na něj velikánskou chuť…)
    A navíc, tady se nemyslí užití přímé (slupnout citron či mandarinku), ale do aromalampy… Tedy já jsem to tak pochopila. A proč by to tak nemohlo fungovat!?

  • Anonymní

    Nezpochybňuji Vaše metody pro úlevu od bolestí zad v těhotenství, ale prosím Vás, jak se mohlo do článku dostat, že vhodnými bylinkami při pálení žáhy je citron a mandarinka? To bych nikomu nepřála si dát na překyselený žaludek a jícen rozežraný žaludečními šťávami ještě trošku citronu!!!

  • matulienka

    Kicul….opravdu masáž s aroma olejíčky je úžasný zážitek. Vybrat tu správnou vůni a užije si to i maminka i masér, alespoň na mne to tak vždy působilo:-))

  • Já znám několik masérek, které masírují i těhotné a ty si to nemůžou vynachválit. Jendná se právě o aromamasáž a já sama si myslím, že to musí být úplně super uvolnění. A chci to vyzkoušet až budu těhulka, protože mě taky dost záda braly.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist