Země, kde rodí muži

Rubrika: Porod

230993_doctor_3Že byste v takové zemi také chtěli (nebo spíše chtěly) žít? Žijete. S tím, jak se postupně porod přesunul z domovů do nemocnic a stal se záležitostí zdravotnické péče, přestalo být plně v kompetenci rodící ženy to, na jakém místě přivede své děťátko na svět, zda už nastal jeho čas, jak dlouho nebo v jaké poloze bude rodit…

To vše najednou začal určovat muž – doktor, který s pomocí různých přístrojů a medikamentů tento přirozený proces ovládá. Ženy doktorky většinou jeho přístup přejaly.

Některé rodičky rády vše svěří do rukou lékařské autority a těm, které mají jinou představu, často nezbývá nic jiného, než se podřídit a smířit se s běžnou praxí v nemocnicích. Pro mnoho žen je nakonec porod na zádech, pod vlivem medikamentů, s rutinním vyholením a nástřihem velkým traumatem, pro většinu jen ošklivou vzpomínkou. Z porodu se stal strašák – příšerný zážitek, který se však musí vydržet pro to, aby rodiče měli krásné zdravé dítě. A to za to stojí.

Ovšem jde to i jinak, ve vyspělém světě existuje svobodná volba, když chce žena medikamenty proti bolesti nebo na urychlení celého procesu, dostane je. Když věří v přirozenost procesu zrození a svému tělu, přivede své dítě na svět podle svého. Dokonce i v našich porodnicích se blýská na lepší časy. Práva a přání žen už začínají být respektována, mnohde je nabízena volba porodní pozice, není vnucováno holení, klystýr, ani chemické úlevové prostředky. Mnohde však stále rodí muži a i v těch porodnicích, kde pracují s porodními plány a snaží se respektovat přání nastávajících maminek, je stále co zlepšovat. I tam se lze setkat s tím, že lékaři z přílišné opatrnosti raději zvolí bez indikace císařský řez, přesvědčí matku o aplikaci epidurální analgezie, rutinně nastřihují, zbytečně porod urychlují, nebo se snaží přece jen rodičku vmanipulovat do pozice na zádech. A to všechno jsou zásahy, které ohrožují život či zdraví matky a dítěte nebo přinejmenším porod komplikují a podepisují se na psychice matky.

Problémem je, že ženy často ani nemají zájem samy převzít svou roli a rády delegují odpovědnost na druhé. Přitom se ochuzují o to nejkrásnější, co v životě mohou zažít, přivést dítě na svět vlastními silami bez jakýhkoliv zdravotních následků. Zvykli jsme si lékařům bezmezně věřit a přestali naslouchat a důvěřovat vlastnímu tělu. Bohužel od lékaře se dnes nedozvíme o tom, že těhotenství není nemoc a porod její léčba. Je to sice tvrdá, ale krásná práce, kterou je nutné vykonat právě pro své miminko a jeho správný rozvoj.

Ženy samotné by měly mužům vyrvat porod ze spárů a začít rodit „samy“. Nejde o to uchýlit se doprostřed lesa, ale v porodnici i jinde s úsměvem, ale neústupně vyžadovat péči založenou na důkazech, která je šetrná a bezpečná. Když si jdeme koupit nový spotřebič do domácnosti, jsme schopni strávit jeho vybíráním a zjišťováním informací celé týdny. Také přece nekoupíme první věc, kterou nám poradí v první prodejně, i když tam prodává odborník. Ovšem, když se jedná o porod (něco tak ojedinělého a důležitého v životě každého člověka), je převážná většina těhotných schopna odjet rovnou do nemocnice, aniž by se jakkoliv teoreticky připravila a zjistila si, jak vůbec probíhá a co obnáší. Předpokládají, že lékaři vědí, co a jak a proto vše nechávají na nich. Není divu, že se jim pak dostane rutinního přístupu se všemi jeho negativy – sice nezažijí bolest, netrvá to dlouho a někdy jsou dokonce všech strastí ušetřeny a dítě je z těla vyňato řezem. Platí za to ale příliš vysokou cenu – zdravotní a psychické následky pro sebe či své dítě třeba i na celý život.

V rámci Světového týdne respektu k porodu se v týdnu od 12. do 18. května 2008 koná informační festival o těhotenství, porodu a rodičovství Umění porodit, kde je možné získat řadu nejnovějších informací, novinkou je pak ekosekce Homo ecologicus o přírodě šetrném mateřství. A Jak se rodí Evropan se dozvíte na přehlídce filmů o porodu, vše v Kině Perštýn v Praze.

Napsal/a: Ing. Veronika Vojáčková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Radši budou rodit ženy,neumím si představit,že by muž rodil,vždytˇ některého bolí jen hloupá hlava a už běží k doktorovi-9.měsíců by nevydržel ani jeden .

  • Anonymní

    Tak ktomuhle doufám nikdy nedojde!Já rodila normálně a né císařem všech pět dětí a bolelo to a zas je to lepší než sedět u zubaře a vrtat zub.Muži tomu nerozumí ti jen hledí na to jak a kam ten svůj ud strčit,neznám muže kterej by si aspon jednu za den na to nezpoměl!Doufám,že nikdy rodit muži nebudou,to by byla fakt katastrofa.Šmoulinka.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist