Správná péče o manžela

Rubrika: Partnerství a vztahy v rodině

Americká příručka pro šťastné manželky

Pod stromečkem u rodičů jsem letos našla, kromě jiného, i knížku s recesistickým názvem Správná péče a krmení manželů, jejíž autorkou je americká psychoterapeutka dr. Laura Schlessinger (na doktorském titulu v textu knihy důsledně trvá, proto jej uvádím). Titul knihy je podle mého názoru krkolomný a nešťastně zvolený, byť jde o doslovný překlad anglického originálu (The Proper Care & Feeding of Husbands). Název plní ovšem jakousi provokativní funkci a rozhodně mu nelze upřít, že vzbudí na první pohled zájem.
Zvesela jsem se začetla do – jak jsem se domnívala – legrační knížky a s údivem jsem zjistila, že navzdory hloupému názvu je její obsah náramně zajímavý. Nedá mi to, abych se nepodělila o několik postřehů.


Autorka vychází ze své soukromé praxe manželské poradkyně, zejména však z reakcí na svůj rozhlasový pořad, v němž se zabývá partnerskými problémy. Ohlasy na její vysílání, dopisy, maily a telefonáty s posluchači jsou velkým zdrojem inspirace a zároveň ilustrací k názorům autorky na partnerské soužití a jejím praktickým radám.
Kniha věnuje pozornost zejména ženám, jejich postojům k manželství a manželovi, názorům, pocitům a jejich vyjadřování a komunikaci mezi manželskými partnery. Naštěstí není psána obvyklým agresívním stylem těchto příruček, jež nám vnucují, že pokud budeme dbát jejich rad, život se nám během sedmi dnů naprosto změní. Autorka sice nezapře, že knížka chce být rovněž návodem na snazší soužití, nicméně úlitba zmíněnému nepříjemnému stylu je v tomto případě celkem snesitelná.
Dlužno podotknout, že kniha se nevěnuje patologickým případům a nelze v ní tedy najít rady pro problémy zásadního rázu typu domácí násilí, alkoholismus, zneužívání omamných a psychotropních látek, závislost na hracích automatech a vůbec na čemkoliv. Je určena ženám které žijí ve svazku s normálním partnerem, tedy normálním mužem – a přináší jim tipy, jak k tomuto soužití přistupovat a jak jej zlepšit.

Kniha boří mýtus – na jehož rozšíření stačilo bohužel jen padesát let – že v manželském soužití rozhodují výhradně pocity a přání ženy, že pouze ženy mají city, jež mohou být chováním partnera zraněny, a že manipulace prostřednictvím pocitů a přání je něco, nač má každá manželka právo. Autorka připomíná, že manželství je především závazek, že ze života se zcela vytratilo povědomí o tom, že pro šťastný život je také nutné něco obětovat a že život bez oběti a bez závazků ve svém důsledku nevede k pocitu životního štěstí a naplnění.
Nabádá ženy, aby měly na zřeteli, že manžel – ano, ten muž, který denně z domova odchází do práce, aby ženu a děti uživil, – si zaslouží úctu a ohleduplnost, že i on má své city, jež mohou být snadno zraněny, a že jeho samotná existence a práce ve prospěch rodiny není žádnou samozřejmostí, ale naopak něčím, zač je radno být vděčný.
Podle doktorky Schlessingerové jsou nejen ženy, ale i muži často zahlceni nároky, které na ně moderní doba klade. Narozdíl od žen, u nichž se nářky na přetíženost často předpokládají, mužům se odpouští daleko méně; mnoho manželek ani nenapadne, že stejně jako ony, i manžel si čas od času potřebuje odpočinout. Autorka také klade otázku, proč by to měla být jenom žena, komu je ve vztahu projevována láska a s kým je zacházeno citlivě a laskavě?

Autorka nijak nezastírá své znechucení současným feministickým hnutím, které vtlouká ženám do hlavy, že se mají v životě řídit výhradně svými potřebami, přáními, nároky a city, a že city a potřeby mužů buď vůbec neexistují, nebo jsou zcela na vedlejší koleji. Rozvrat mnoha vztahů připisuje právě feministické rétorice, která hlásá pokřivené hodnoty a přesvědčuje ženy už od dívčího věku, že práce pro rodinu a domácnost, starost o děti a péče o manžela je něco druhořadého, ponižujícího, nepodstatného a především nenaplňujícího.
Musím poznamenat, že autorčiny názory zjevně v některých ohledech vycházejí z etiky křesťanského manželství, což se celou knížkou velmi nevtíravě prolíná. Je to správné, neboť křesťanská manželská morálka je zdaleka nejpromyšlenějším existujícím konceptem pro dlouhodobé soužití muže a ženy a jen velmi těžko bude něčím chytřejším překonána. Není proto od věci čerpat z ní poučení pro situace, v nichž novější a dnešní době zdánlivě lépe uzpůsobené přístupy evidentně selhávají.

Na závěr několik citátů z knihy:

A tak ženy při svatbě uvažují především o tom, co může manželství a jejich muž udělat pro ně, ale ne o tom, co mohou ony udělat pro svého muže. A když se klade na dávání tak malý důraz, hnidopišství a malichernost rozhlodají to, co mohlo být dobrým manželstvím.

… odrazuji ženy, které mají potíže v manželství, od ženských skupin, kde je ostouzení mužů napůl zábavou a napůl odmítáním osobní odpovědnosti; odrazuji je od běžných feministicky orientovaných psychoterapeutek, pro něž šťastný vztah k muži prostě není potřebný; odrazuji je od reptání a klábosení s kamarádkami o tom, jak je manželé rozčilují.

Jsem přesvědčená, že velmi mnoho manželek neví, o čem by si s manželem povídaly, kdyby nenaříkaly, nesekýrovaly ani nekritizovaly.

Myslím, že si většina žen neuvědomuje, do jaké míry jsou odpovědné za ovzduší ve své domácnosti a v celé rodině. Tím neobviňuji ani nevyčítám, jen uznávám neuvěřitelnou moc ovlivňovat všechny kolem sebe, kterou ženy mají.

A odkdy se vlastně nenosí upřímné masírování manželova sebevědomí? Pravděpodobně od té doby, kdy feministky rozhodly, že péče o muže se rovná zradě sester. Spousta žen přišla o spoustu nádherných příležitostí vést šťastný a smysluplný život jen proto, že spolkly destruktivní blud, že se žena stává něčím víc, když pohlíží na muže jako na méněcenné a podle toho s nimi zachází.

Názor feministek, že ženy mají moc tehdy, když zvládají všechno, možná zabránil mnoha ženám uvědomit si, že ve skutečném životě všichni musíme volit a že pravá radost a smysl života není v tom, kolik věcí máme nebo kolik jich děláme, ale v obětavosti a závazcích, které na sebe bereme vůči druhým v rámci toho, co jsme si zvolily.

Otázka „ustálených rolí“ vyvolává rozhořčení a spory. Nemělo by to tak být. Už mnohokrát jsem ve svém pořadu opakovala, že ta část feministického hnutí, která přehlíží manželství, výchovu dětí a budování domova jako něco bezvýznamného a vlastně urážlivého pro ženu, ženy vlastně snižuje. Je snad pro ženu požehnáním život na hromádce, potraty, nemanželské děti, tlačenice v dopravní špičce a kancelářské politikaření? (…) Dokud budou ženy znevažovat to, co mohou nabídnout jako manželky a matky, budou znevažovat i své muže, kteří jsou manžely a otci. Nikomu to neprospívá a nikdo není šťastný.

Dodávám, že je s podivem, že americké feministky dosud doktorku Schlessingerovou neupálily jako čarodějnici. Její knížka by se ale měla povinně přikládat k oddacímu listu.

Převzato s vědomím a souhlasem autorky z jejího blogu: http://christabel.bloguje.cz

Napsal/a: Christabel

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (25 vyjádření)

  • Matilda

    Jo, bami, to naprosto chápu. Prostě ty bys měnila, já ne… bože, to by byl na tom světě zmatek 🙂

  • bamiska

    matildo my jsme šikulky víš co budem si plácat navzájem po zádech jo….
    já to všechno s porodem beru , ale kdyby to příroda hodila na chlapi tak by to nebylo špatné…jen je mi jasné jak se říká že by jsme vymřeli 😀
    a jen jedna poznámka já měla porody naprosto šílené vyvolávanej, kleštovej atd a hezký zážitek to byl právě pro manžela kdy byl paf a ještě mě ani nedošili a on prohodil že by do toho šel znovu jak to pro něj bylo velké…já myslím že ženská tu danou chvilku prožívá něco jiného než pocit štěstí to až pak 😀

  • Matilda

    Tak já bych bami neměnila 🙂 protože pak jen poslouchat, jak je porod nádherný, jak je to zvláštní zážitek, nemoci se o tom pobavit s kamarádkami, to jsem si teda v pohodě ty svoje prcky odrodila, na bolest okamžitě zapomněla a být mladší, jdu do toho znovu 🙂

    A jinak dík za pochopení, jo, taky nejsem zrovna typ do žurnálu a ani mi to nevadí, vím, že toho zvládnu hodně – ovšem oproti tobě jsem naprostý hubkař, tebe mám nad sebou jako zářný příklad, co všechno jde zvládnout s nemocným dítětem a dalšími dvěma za zády 🙂

  • bamiska

    aha tak to byla reakce na někoho jiného……..nojá bych v určitých chvílích i měnila, hlavně ve chvíli rození 😀 protože to bych pak jen někoho držela za ruku maximálně omdlela…no jenže já mám odrozíno tak nic neměním….je to samozřejmě nadsázka..

    matildo hezky jsi to psala….já při md stihla bych řekla i výrazně hodně, ale rozhodně jsem nevypadala jak ženská ze žurnálu a na titulní stránku,ale strhaná unavená ženská…ono protě je člověku dáno zvládat mnohem mín jen my ženské se snažíme dělat trochu víc…no ty jsi toho také zářný příklad, ale managerky v obleku usměvavé a nalíčené z nás v tu chvíli určitě nebudou….s pohledem na tuto situaci a zapnutou televizi jsem na tom stejně…většinou utrousím sprostou poznámku a vypínám

  • Marinada

    Vůbec nic se neděje, jsem ráda, že se to vysvětlilo. A u nás se opravdu většinou točí všechno podle chlapa, ale takhle to prostě je a neberu to jako úděl, to bych s ním nebyla 🙂
    PS: A stejně bych s chlapem neměnila 🙂

  • Matilda

    A už jsem doma, dvě podobná jména – přijměte prosím mou upřímnou omluvu 🙂

  • Matilda

    Marinado, vůbec to není míněno proti tobě. Jen ten tvůj odstaveček vyznívá pro mě dost negativně, i ten první – že se všechno točí jen kolem toho, co chce muž – i u vás doma – bohužel. To je podle mého trochu povzdech, nemyslíš? A o maminkách, které si svého údělu neužívají, spíš jsou ztrápené, jen reaguji, že každý svého štěstí strůjcem, že je jen na nás, jak si ten život uděláme, s čím se smíříme, jaké hranice nastavíme, ale pak bychom si neměly stěžovat, že je život o ničem, že nikdo neocení, že už čtvrtým rokem doma utírám pokakané prdelky a krájím chlebík na kostičky, tak nějak to vidím já…

    Nějak mi prostě v souvislosti s tvým povzdechem nad tvým manželstvím a tou větou o ovívání manžela z toho vyplynulo, že se s tím, co je psáno výše, vnitřně biješ, a já jsem jen napsala, že to vnímám jinak…

    Mě třeba naopak docela štve, že když třeba pustím televizi – pořad Sama doma např. nebo otevřu kterýkoliv časopis pro maminky, že jsem masírovaná, že i jako maminka na plný úvazek mám právo budovat kariéru, studovat vysokou školu (tohle na mě působí dneska jako nutnost, bez výšky jsem prostě méněcenná), chodit do různých cvičení a taky si prosadit pravidelnou chvilku pro sebe…Štve mě ten obrázek našich úžasných manažerek, které i na rodičáku vedou úspěšně firmy, nebo modelek a hereček, kterak svá miminka hned po šestinedělí berou do práce, aby se dál seberealizovaly… Tohle podle mého pak způsobuje, že „obyčejná“ mamka, která nemá titul před jménem a ani se o něj nebude pokoušet, pak trpí nízkým sebevědomím, protože „jen sedí doma s dětmi“ a nic jiného nedokáže.

    A ještě taky – co ten chlap, třeba ten můj, který každý den kromě neděle ráno vstává po páté hodině a přijíždí domů kolem sedmé večer, zajímá někoho, že i on může psychicky strádat? Že on teda vůbec nemá čas na nic, neboť ještě po nocích vyřizuje objednávky a různé jiné firemní drbky, a když malému lezly zuby nebo ho věčně trápily prdíky, tak ještě celé noci nosil prcka v náručí, protože má záda dostávala zabrat? Kde začíná a končí jeho touha i po jiné seberealizaci, než jen práce a zase práce?

    Jeho potřeby jsou stejně důležité, jako ty moje, ale tenhle pohled společnost tak nějak potlačuje tím neustálým vyzdvihováním, co žena všechno dokáže i na mateřské. A já jsem opravdu vždycky tam, kde mě očekává, abych mu nabídla útěchu a podporu, že je skvělý a úžasný, jak všechno zvládá. A vždycky mě zahřeje, když mě po návratu z práce obejme, políbí a řekne, že se na mě těšil.
    Takhle to vidím já. Ale neberte si to nikdo prosím osobně.

  • Marinada

    Bamisko, tak jsem to myslela – díky. Ale já myslím (doufám 🙂 ), že šlo o nedorozumění, Matilda si mě možná spletla s Mariannou.

    Jinak kniha by byla fakt dobrá, přidávám se k Jarmuschce – příběhy ze života jsou ty nejlepší 🙂

  • Jarmuschka

    Vydej….
    😛

  • bamiska

    tak nějak mi nepříjde, že marináda napsala něco špatně mě se to líbí napsala to a já to tak chápu že je úplně jedno jak to jak má nastavené ale musí to vyhovovat oboum v páru a pak je to jen na tinch, to co vyhovuje jednomu páru, nemusí vyhovovat dalšímu…tak nějak trochu nechápu ten vodopád na ni…mě se líbí i věta že pokud jsou ty ženy schlíplé tak to asi nejsou spokojené…není to o snižování něčeho kdo je doma a věnuje se domácnosti a rodině…i mezi nimy jsou ty co jsou spokojené a dělají to rády a některé které to berou jako povinnost, nutnost..nebo nevím jak to nazvat

    zuzino co jsi napsala pod to se podepisuju…hezky napsané

    já si myslím že to mělo být úsměvné a trochu se nad tím pousmát, vždyt i vtípků a mýtů je o tchýních, blondýnách a já nevím o čem a nejsou poplatné na všechny…

    a co si budem povídat já ty vtípky miluju …. at už je to o tom že když má chlap rýmičku tak téměř umírá, jen ženská se 40 pořád předstírá jak ji nic není…..to že chlap nezvládne dvě věci najednou mám také ověřené….při bloudění najedm další desítky km než ho dokopu stáhnout okýnko a zeptat se….

    a za mě vše má být oboustrané at od pofoukání bolístky, uvaření kávy, hlídání dětí, nerozlišujeme mužskou a ženskou práci já maluju zdi a manžel mi pomáhá věšet prádlo…a necítí se tím určitě být mín mužem…jde to z něj….no jenže to je tak obsáhlé téma že bych mohla vydat svojí vlstní knížku…

  • Marinada

    Matildo, teď jsem Tě vůbec nepochopila. Chtěla jsem se Tě zastat a nějak se to otočilo proti mně. Nespokojený pesimista nejsem a vůbec nechápu, proč si to myslíš??? Nejsem ani maminka na mateřské, ale moc ráda na tu dobu vzpomínám, užívala jsem si to plnými doušky.

  • Jarmuschka

    Na druhou stranu já pracuju, studuju, ale s nástupem holek do školy jsem tak nějak vypustila ostatní své aktivity.
    A setkávám se s nepochopením, že ani nevyhledávám „volnočasové aktivity“ bez dětí (a nemusím chodit daleko….).
    Prostě se díky mé práci a studiu s dětmi vidím tak minimálně, že když to jde o víkendech, chci trávit čas společně s nimi.

    I když teď jsem domluvila pro mě a chotě lístky na koncert – po x měsících (a poprvé v pracovním týdnu – takže holky na noc „odložíme“ k babičce).
    Jak se zdá, má s tím teď větší problém choť než já…

    Ale jak píšete – zařizuju si to tak, aby to vyhovovalo mně. A jestli s tím má někdo problém – ať si najde někoho jiného.
    😛

  • Matilda

    Marinado, tohle je opravdu na hlubší úvahy, a ne na to, že jsem se z toho snažila udělat hlavně legraci.
    Tak nějak z tebe cítím značnou nespokojenost a pesimismus. Já si ale myslím, že i maminka na plný úvazek v domácnosti má nějakou možnost mít své zájmy a koníčky a zvyšovat i svou kvalifikaci, aby si trochu upevňovala své sebevědomí. Nemluvím jen tak naprázdno, mám tři děti, malému budou čtyři roky, jsem v domácnosti, protože se mi nedaří najít práci, ale i tak mám dvě brigády, doma dělám manželovi daňovou evidenci, takže přes internet studuji všechno, co je třeba a do toho ještě organizuji herničku pro maminky s dětmi v obci a pomáhám při konání akcí dohromady s mateřskou školou.
    A nemyslím si, že v naší společnosti je jen jeden názor, že muž má vydělávat a žena sedět doma s dětmi, každý máme tu možnost se k tomu postavit po svém, jen je to prostě v mnoha případech moc složité, třeba u nás v příhraničí prostě práce není a já bych nutně potřebovala mít auto, abych mohla jezdit do práce a nebýt závislá na hromadné dopravě, což je pro nás momentálně z finančního hlediska nereálné. Ale nevěším hlavu, až přijde ten správný čas, zase se posunu kousek dál. A navíc, péči o rodinu beru jako úžasný úděl, takže si z toho nezoufám a nehroutím se.

    Ale úvahy o tom, že musím i já k něčemu být, co kdyby mě manžel opustil? Tak do toho já se nepouštím, protože každé „co kdyby“ může znamenat otevření Pandořiny skříňky. Na negativní věci je podle mého lepší nemyslet.

  • Marinada

    Tak ono hlavně je důležité, aby si každý zařídil život a vztah tak, jak jemu to vyhovuje a ať si každý kouká jak chce a říká si co chce. Ale pokud ty ženy v domácnosti chodí schoulené, tak jim to podle mě asi zas až tak nevyhovuje, jinak by chodily se vztyčenou hlavou.

  • Matilda

    Zuzi, nejsi někde jinde, to bůh ber s nadsázkou, samozřejmě 🙂 Je to věta, která v mém okolí na mou adresu zaznívá často, protože opravdu kamarádky rozčiluji tím, že podle nich nejsem samostatná, řeším se svým mužem „i ten blbý jídelníček“, kdežto ony se neptají a vlastně řídí celou domácnost jen podle sebe. Jenže můj muž se o chod domácnosti rád zajímá a já ho nechci z ničeho vynechat, i mě to takhle vyhovuje. Ale jinak – řekla jsi to přesně, je to u nás podobné i včetně těch kvalitních občasných hádek 🙂
    Jen nevím, zda bych knihu vůbec četla, myslím, že jako manželka jsem dokonalá už dost :-)))))

  • marianna01

    Ano, ale musí být nějaká rovnováha, nemůžu přece zasvětit život ovívání partnera. Co by bylo s dětmi, kdyby se partnerovi něco stalo, nebo se prostě rozhodl, že rodinu opustí? Jak bych děti uživila? To vám nikdo nezaručí, že s vámi partner zůstane navždy. V každém partnerském vztahu jsou nějaké problémy, které se v případě potřeby dají zveličit na nesnesitelné. Vy budete sedět doma a vytvářet teplo domova a muž se mezitím sblíží s kolegyní, se kterou beztak tráví pětkrát víc času než s rodinou.
    Denně vodím děti do školy a potkávám ženy, které se plně věnují rodině. Ani jedna z nich na to není hrdá, všechny se nějak choulí, jakoby očekávaly posměch od svého okolí, že nemají práci a kariéru. A proč? Protože věnovat se na hlavní úvazek rodině v naší společnosti není považováno za normální a ženy, které to dělají jsou považovány za divné, nesamostatné, neschopné, závislé, rozmazlené, psychicky nemocné a podobně. A čím vyšší vzdělání žena má, tím divnější tento postoj je. Nebude tedy spíš problém v tom, že společnosti vládnou peníze, než že by ženy ztrácely cit ke svým mužům?

  • Buď jsem to špatně pochopila,nebo jsem jinde…pro mě můj muž není Bůh,je pro mě partner,parťák někdo kdo mě obejme anebo taky zabrzdí.Totéž se snažím dělat i já.Nedělám to co nechci aby on dělal mě,chovám se k němu tak,jak bych chtěla aby se choval on ke mě.Nejsme svatí,umíme se pohádat o svoji pravdu,ale za dobu manželství a s ním spojené starosti nás poučily,že klid a domluva vyřeší více věcí než práskání dvěří a slovní nadávky…a je opravdu důležitá pochvala,ale mě taky potěší uznání,takže ho taky rozdávám,neberu věci automaticky a také se mi vrací 🙂

  • Matilda

    I já přidám svůj názor, často dráždím své okolí přístupem k našemu manželství, protože o všem se musím poradit s manželem, nic nechci rozhodnout sama. Když manžel má přijet z práce domů, dbám na to, abych ho doma čekala s teplou večeří a nebyla na kafi u kamarádky. O víkendu ráno vstávám a věnuji se dětem, aby se mohl dostatečně vyspat a odpočinout si… Pořád se radíme společně, zajímá mě jeho názor na všechno, když něco nechce, já se často přizpůsobím a hledám jiná řešení a to všechno pod kritikou svých kamarádek a hlavně své maminky, která žije už 20 let od rozvodu sama a myslí si, že dělám všechno špatně a naprosto jsem se vzdala své identity. A jen můj muž může potvrdit, že to tak opravdu není, že soužití je většinou o kompromisech, které nemůže neustále přinášet jen jedna strana a u nás to prostě tak funguje.
    Feministky neuznávám, můj muž je pro mě bůh a tímhle mottem by mě mezi sebe asi nepřijaly 🙂

  • Marinada

    Je vidět, že to psala Američanka, protože podle mě teda v Čechách na muže přehnané nároky opravdu neklademe 🙂 V mém okolí (bohužel i u nás doma) to je spíš naopak – všechno se točí kolem toho, co chce muž a právo na únavu má taky jedině muž.

  • Jarmuschka

    Konstatuji, že mě postřehy z této knihy nepřekvapily – já si k nim došla vlastními zkušenostmi.
    A přiznávám také, že se s nimi zatím moc nechlubím – poznala jsem, že docela dost dráždím ženy v mém okolí naším stylem manželského (partnerského, rodičovského) soužití.
    Ale protože jsou zde uvedené postřehy jen zprostředkované, docela ráda bych do knihy nahlédla osobně.
    😯

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist