U nás doma neježíškujeme

Rubrika: Tradice a zvyky, Tradice a zvyky (nejen) v naší rodině

S tímto článkem asi nebude souhlasit hodně lidí. Ale nemůžu si pomoct. Současný způsob Vánoc, jak je prezentovaný ve většině rodin, se mi prostě nelíbí. „Napiš dopis Ježíškovi a pak buď hodný, jinak ti nic nepřinese!“

Svým dětem odmítám lhát

Proč bych jim měla říkat, že dárky nosí Ježíšek, když jim je s láskou vybíráme my s manželem?

Proč bych je měla strašit, že žádné dárky nedostanou, pokud budou zlobit? (Chtěl by Ježíš, abychom takhle jeho osobu zneužívali k manipulaci s dětmi? Jakkoliv si připadám nevěřící, o tomhle silně pochybuju! )

Proč vyhrožovat dětem, že je odnese čert do pekla, když nebudou hodné? (Co to vlastně je, být hodný? Znamená to poslouchat na slovo? Neprojevovat žádné emoce? Být potichu? Chcete mít takové děti? Já teda ne.)

Nechci svoje děti balamutit – ani ve jménu strachu, ani ve jménu „kouzla Vánoc“.

To pravé kouzlo pro mě totiž nespočívá v pojmenování domnělého dárce tajemným jménem Ježíšek. To pravé kouzlo je schované v té atmosféře Vánoc. Vytváříme ho ze spousty drobností, které vůbec nemusí mít s Ježíšem spojitost (anebo taky můžou, jak je libo ;-)).

Jak to tedy na Vánoce vypadá u nás?

Praktikujeme drobné tradice, jako je pouštění lodiček, lití olova, krájení jablíčka, zapalování svíček na adventním věnci. Pečeme cukroví, chodíme na adventní trhy, díváme se na pohádky, zpíváme koledy, vyrábíme adventní kalendář, zdobíme domov, vyrábíme dárky pro naše blízké, krmíme ptáčky a stavíme sněhuláky… A v budoucnu třeba i vyrobíme betlém, půjdeme si poslechnout nějaký vánoční koncert nebo se zúčastníme nějaké charitativní akce.

vánoční ozdoby

Děláme zkrátka to co ostatní rodiny, jen jsme z toho vynechali ježíškování 😉

Víra v Ježíška = dětství?

Dalším argument zastánců Ježíška zní, že to tajemství kolem Vánoc k dětství patří. Já si myslím, že tajemství patří k Vánocům nejen v dětství. Každý rok 24. prosince vstávám s naprostým nadšením, že už je to tu! Už jsou Vánoce a je ten báječný Štědrý den. Jsem plná radostného očekávání a mám sváteční náladu. A to si představte, že na Ježíška nevěřím už 25 let! 😀

Když jsem na několika místech prozradila, že na Ježíška doma nehrajeme, bylo mi vyčítáno, že děti ochuzuji o kouzlo Vánoc.

Kdybyste viděli ta rozzářená očička našich dětí u vánočního stromečku na Štědrý den, nepochybovali byste o tom, že je to kouzelné pro ně i tak! 🙂 Dárky jim tam dáváme tajně, zvoníme na zvoneček a prskavky musí být taky 🙂

Proč si to komplikujeme

A proč se na to prostě nevykašleme a nehrajeme na Ježíška stejně jako ostatní?

Tak zaprvé mi to lhaní prostě není příjemné. A vzhledem k tomu, že nejstarší syn je opravdu citlivý, stejně by poznal, že je to habaďůra, dost brzy – přečetl by si to v mých emocích.

A zadruhé mě fakt zvedá ze židle, že dospělí Ježíškem (a Mikulášem a čertem) děti vydírají, zastrašují a podplácejí. Věřím, že zrovna na vás víra v Ježíška újmu nezanechala, ale pokoušet důvěru mých dětí nechci. Nechci, aby si jednou řekly „S Ježíškem nám lhali, tak proč jim věřit tohle?“. (A za slovo „tohle“ si dosaďte, co chcete – třeba pána s bonbony, nebo poučku o drogách, …)

Vztah s našimi puberťáky tvoříme už teď – v jejich dětství! A já ho chci mít vybudovaný na upřímnosti a lásce.

Ještě jeden důvod k pravdomluvnosti ohledně Vánoc mám: Říkám si, co je tím vším učíme? Já bych je chtěla naučit, že dávat dárky je krásné, ještě krásnější, než je dostávat! Ukázat jim, že kouzlo Vánoc spočívá hlavně v tom společném bytí, dělání radosti svým milým a v jejím sdílení.

Udělejte si Vánoce takové, jaké chcete právě vy. Protože ať už budou, jaké budou, budou to ty vaše 😉

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist