Zákon o dětských skupinách umožní ženám pracovat již půl roku po porodu

Rubrika: Tipy pro rodinu

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR (MPSV) zpracovává návrh unikátního zákona o dětské skupině. Ten od příštího roku umožní ženám na mateřské nebo rodičovské dovolené nástup do zaměstnání již půl roku po porodu, čímž celý proces návratu maximálně urychlí. Roční náklady na provoz dětské skupiny jsou navíc nižší než v případě klasických firemních školek, kde se pohybují v řádech milionů korun.

Zatímco v případě firemních školek činí roční náklady na provoz více než 3,5 milionů korun, náklady na provoz dětských skupin jsou výrazně nižší. Zřizovatel si je zároveň může odepsat z daní. Dětské skupiny mohou být budovány přímo v sídlech firem pro děti zaměstnanců, o děti se budou starat kvalifikované pečující osoby. Aby se proces nástupu matek do zaměstnání maximálně urychlil a usnadnil, budou moci tuto instituci navštěvovat děti již od šesti měsíců věku.

„Na MPSV již dětská skupina pro děti zaměstnanců funguje jakožto pilotní projekt ministerstva inspirovaný německými Kinder Gruppe. Jedná se o alternativní formu předškolního zařízení. Záměrem ministerstva je pomoci matkám po mateřské dovolené ve snadném návratu do zaměstnání,“ uvedla Viktorie Plívová, tisková mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí ČR. „Byli bychom rádi, kdyby se z dětských skupin stal běžný standard, jako je tomu například v západních zemích. Zde je forma firemních školek obvyklým zaměstnaneckým bonusem,“ doplnila Plívová.

Podpora žen v návratu do pracovního procesu po mateřské dovolené neprobíhá pouze legislativní cestou. Podle informací Ministerstva práce a sociálních věcí ČR vychází vstříc matkám s malými dětmi také stále více firem z oblasti soukromého sektoru. Nabízí jim zpravidla možnost přivýdělku v podobě práce z domova či flexibilního zaměstnání na částečný úvazek.

Finanční ohodnocení žen mnohdy neodpovídá jejich pracovnímu výkonu. S malými dětmi pak jejich příjem klesá ještě níže a jen velmi těžko hledají uplatnění,“ uvedl Jaroslav Slavíček, jednatel společnosti DataLife, která se zabývá odborným poradenstvím v oblasti financí. „Z tohoto důvodu jsme se rozhodli zahájit v červnu rozsáhlou náborovou a informační kampaň na podporu žen s malými dětmi,“ doplnil Slavíček.

Motivace firem zaměstnávat matky po mateřské dovolené se v tuzemsku postupně zvyšuje. Kromě nabytých pracovních zkušeností jsou důvody také finanční. Zaměstnat novou pracovní sílu namísto ženy po mateřské dovolené totiž vyjde zaměstnavatele výrazně dráž. „Podle našich údajů činí rozdílová částka přibližně 600 000 korun. Je totiž třeba započítat odstupné, nábor nového zaměstnance, jeho zaučení i riziko přechodu ženy po mateřské dovolené ke konkurenci,“ uvedla Veronika Šindelářová z občanského sdružení APERIO – Společnost pro zdravé rodičovství.

Napsal/a: Tisková zpráva

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

 • Já jsem ráda,že jsem v invalidním důchodu,protože najítv dnešní době práci je dost těžké.Můj manžel i mí synové jsou zedníci a hodně dobrý,protože jsou poctivý,ale dneska nekoukaj na to jak je práce odvedená,ale kolik jí je hotový a tak si chudáci moc nevidělají.A to se říká spoctivostí nejdál dojdeš,ale dneska to je naopak.

 • Anonymní

  Ja s clankem souhlasim. Ziju ve Velke Britanii a je to tu bezne. Ja jako maminka od tri malych deti mam porad praci a kdybych o ni prisla,tak si do tydne najdu dalsi. Je to perfektni, ze to chteji i v CR. Za dva roky se chystame vratit zpet,tak doufam,ze to tam uz bude fungovat 🙂 s pani souhlasim ten kdo chce pracovat, tak si tu praci najde vzdycky i kdyz ma deti. Tady je dulezita praxe nikdo se v dnesni dobe nediva na to co mas vystudovano,ale jakou mas praxi a co jim muzes nabidnout. Ucte se jazyky v dnesni dobe je to velke vyhoda 🙂 pekny den vsem 🙂

 • Anonymní

  No, je to o štěstí. Já vám to přeji. Já takové štěstí na práci nemám.
  Ale dovolím si říct, že většina lidí hledá práci osobně 🙂

 • Hanzlici

  Anonymní, já zas nemohu souhlasit plně s Vámi. Je fakt, že té práce je obecně málo, natož pak pro matky s dětmi. To je neoddiskutovatelný fakt. Nicméně kdo práci opravdu chce, najde si ji. Musí ale také umět dělat kompromisy. Já mám na mateřské dovolené práci, kterou ale musím vykonávat na ŽL. A není to žádné proklínané MLM nebo finanční poradenství, dělám zákaznickou linku pro internet providera. Od osmi do osmi jsem na telefonu a mluvím s lidmi, kteří sami zavolají s problémem. Ale tu práci jsem si musela najít osobně, na internetu by se nikdy neobjevila. Práci dělám z domova a dokonce mi nedávno šéf nabídl možnost pracovat za větší peníze v kanceláři, kde by mi zařídili i dětský koutek, abych mohla chodit do práce i s dítětem. Kdybych se mu neosvědčila, nikdy by mi tohle nenabídl. A podobné přivýdělky mám ještě dva. A to jsem SŠ z ústeckého kraje, vůbec to není o vzdělání. Dneska už začíná být pro firmy daleko důležitější praxe a reference. Tak jako tak, přeji více pozitivních zkušeností! 🙂

 • Anonymní

  Ani jsem to nemohla dočíst do konce, protože to jsou nesmysly. Nikdo nechce zaměstnat matku se dvěma malými dětmi – osobní zkušenost. Každý chce mladé, perspektivní, bez závazku.
  Kdyby to bylo podle tohoto článku, tak by tady na stránkách nebrečela každá druhá mamina, že nemá práci, nemůže sehnat ani brigádu.
  Začínám být alergická na výroky typu: Každá na mateřské si může vydělat kolik chce, není tedy důvod, aby lamentovaly nad finančními nedostatky. Ale kde tu práci vzít? Já chci pracovat, nemám problém s VŠ jít dělat do skladu do super-hyper nebo uklizečku, ale ta práce prostě není.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist