Pilotní projekt zacílený na zvýšení zaměstnanosti mladých lidí odcházejících z dětských domovů nyní vrcholí

Rubrika: Pomoc

Společnost Accenture Central Europe společně s Nadací Terezy Maxové dětem zahájila v březnu tohoto roku projekt strategické filantropie zaměřený na zvýšení zaměstnanosti mladých lidí z dětských domovů. Nyní na podzim projekt vrcholí. 80 dětí zařazených do tohoto pilotního programu díky tomu mají více jasno o své budoucnosti a osobním rozvoji, získali praktické zkušenosti nutné k získání zaměstnání,  lépe si uvědomili omezující vlivy, které si nesou ze své původní rodiny a jak je lépe překonávat, jak úspěšněji prezentovat sami sebe ve společnosti a další dovednosti. Projekt Accenture Academy, který je součástí celosvětové iniciativy Schopnostmi k úspěchu (Skills to Suceed), byl zahájen v osmi dětských domovech. Jeho cílem je zvýšit vzdělanost a efektivně připravit mladé lidi ve věku 15-19 let vyrůstající v ústavní výchově na samostatný život.

Mladí lidé opouštějící ústavní výchovu jsou jednou z nejzranitelnějších skupin společnosti. Díky nedostatečnému vzdělání, chybějícím vzorům či motivaci a nedostatečným možnostem se často ocitají v začarovaném kruhu. V důsledku toho se mladí lidé brzy po opuštění ústavní péče stávají závislými na sociálních dávkách, dávkách v hmotné nouzi a další podpoře. Mnoho z nich má problémy se zákonem, někteří končí i ve vězení.

„Zaměstnanci společnosti Accenture si uvědomují nelehkou situaci mladých lidí, kteří neměli to štěstí vyrůstat ve stabilním rodinném prostředí. Vzdělávací projekt „Accenture Academy“ je jen logickým vyústěním naší dlouhodobé spolupráce s Nadací Terezy Maxové dětem. Cílem projektu je podat mladým lidem z dětských domovů pomocnou ruku a podpořit je ve volbě profese a studia  na které mají talent a mohou v nich  být úspěšní. Věříme, že pomůžeme-li jim při prvních krocích v samostatném životě, mají větší šanci ty další kroky zvládnout sami. Projekt souzní s klíčovým posláním iniciativy Schopnostmi k úspěchu, protože podporuje mladé lidi, kteří se chtějí učit, být v životě úspěšní a v širším smyslu podporuje  trvale udržitelnou ekonomickou vitalitu celé společnosti,“ říká Zuzana Štíhlová,  ředitelka marketingu společnosti Accenture v České republice.

 

Z uvedených  důvodů  přichází společnost Accenture a Nadace Terezy Maxové dětem v rámci konceptu společenské odpovědnosti celosvětové iniciativy Schopnostmi k úspěchu s projektem Accenture Academy. Jeho primárním cílem je:

 • Zvýšení vzdělanosti u dětí z dětských domovů
 • Zajištění jejich dostatečné motivace k osobnímu/profesnímu rozvoji?, a to individuálním přístupem k potřebám dětí a mladých lidí
 • Nabídka možností studia a prevence proti „šablonovitému“ přístupu při volbě povolání
 • Zajištění praktických zkušeností z pracovního prostředí
 • Podpora při hledání zaměstnání

 

Pro informaci, za rok 2009 opustilo 1167 mladých lidí ústavní výchovu z titulu zletilosti (zdroj: MPSV). Nikde však není k dispozici ucelený údaj o tom, kolik z nich získá práci a dlouhodobě si ji udrží a kolik spadne do sociální sítě a je závislých na státní podpoře.

S cílem mít ještě ucelenější obrázek o celé problematice udělali nedávno zaměstnanci Nadace Terezy Maxové dětem odhad nákladů státu na státní podporu mladých lidí opouštějících ústavní výchovu, a také odhad úspor zaznamenal státní rozpočet, v případě, že se podaří zaměstnat 10, 50 či 100 mladých lidí z DD.

Míra státní podpory pro nezaměstnané mladé lidi opouštějící dětské domovy

Příspěvek na živobytí (vynaložený na 1 osobu)
1. – 6. Měsíc 3 126 Kč / osoba / měsíc
od 6. Měsíce 2 020 Kč / osoba / měsíc
Celkem za rok 30 876 Kč / osoba
Příspěvek na bydlení až 5 000 Kč / osoba / měsíc
 

Pro představu – jaké úspory by zaznamenal státní rozpočet, v případě, že se podaří zaměstnat 10, 50 či 100 mladých lidí z DD.

Roční úspora státu při zaměstnaní mladých lidí z DD:

Počet Příspěvek na živobytí Příspěvek na bydlení Celkem
10 lidí 308 760,00 Kč 600 000,00 Kč 908 760,00 Kč
50 lidí 1 543 800,00 Kč 3 000 000,00 Kč 4 543 800,00 Kč
100 lidí 3 087 600,00 Kč 6 000 000,00 Kč 9 087 600,00 Kč
150 lidí 4 631 400,00 Kč 9 000 000,00 Kč 13 631 400,00 Kč

Vzdělávání a rozvoj mladistvých je postaven na praktických zkušenostech typu – návštěva úřadu práce, pracovně-právní minimum – práva a povinnosti zaměstnance, seznámení s pracovními agenturami v regionu, seznámení s hledáním práce na internetu, nácvik přijímacího pohovoru, komunikační dovednosti, zásady psaní životopisu, obsah pracovní smlouvy, možnosti rekvalifikačních kurzů, možnosti podpory v nezaměstnanosti/sociálních dávek a další.

Jedna z klientek programu o projektu říká. „Projekt Accenture mi do života dal mnoho. Učíme se zde, jak se o sebe postarat, jak si můžeme najít bydlení, práci a další věci. Celkově vzato nám to dává do života určitě mnoho. Vnímám to jako přípravu na to, až se  rozhodnu postavit na své vlastní nohy a vyjít do světa. Věřím, že když se ocitnu v nouzové situaci, vzpomenu si, jak jsme si o tom v minulosti povídali a jak problém můžeme vyřešit. Myslím si, že tento projekt by pomohl  opravdu všem, nejen dětem z dětských domovů, ale i dětem a studentům přímo z  rodin.“

Do pilotní fáze projekt Accenture Academy byly vybrány tyto dětské domovy :

 • DD Potštejn,
 • DD Hranice na Moravě,
 • DD Písek,
 • DD Nové Strašecí,
 • DD Příbor,
 • DD Ústí na Labem,
 • DD Frýdlant,
 • DD Krnsko

Velmi si vážíme toho, že společnost Accenture i její zaměstnanci se zodpovědně, konkrétně a efektivně postavili za zlepšení situace mladých lidí, kteří odcházejí z dětských domovů a jsou jednou z nejzranitelnějších skupin obyvatel. Troufám si tvrdit, že svým nastavením, individuálním a dlouhodobým přístupem, stejně jako celostátní působností se projekt Accenture Academy řadí mezi unikátní v České republice. Moc nás proto těší, že jsme jeho nedílnou součástí,“, uvedla ředitelka nadace, Terezie Sverdlinová.

Projekt Accenture Academy je realizován prostřednictvím prověřené a zkušené neziskové organizace – Člověk hledá člověka o.s. a nabízí celoroční intenzivní práci case managerů působících v zúčastněných dětských domovech. Projekt bude realizován dlouhodobě v jednotlivých dětských domovech, tj. v prostředí, které děti důvěrně znají. Díky nastavení projektu, které počítá s individuální prací s mladými lidmi, je dané řešení z hlediska docílení efektivity optimální.


Představení celosvětové iniciativy Skills to Succeed

Iniciativa Schopnostmi k úspěchu (Skills to Succeed) je zaměření společenské odpovědnosti Accenture na vzdělávání lidí po celém světě. Cílem iniciativy Schopnostmi k úspěchu je, ve spojení se strategickými partnery, vzdělávat lidi po celém světě pěstováním schopností, které jim umožňují účastnit se přispívat do ekonomiky i celé společnosti. Accenture a Nadace Accenture v průběhu tří let poskytnou 100 milionů dolarů – v investicích na lokální i globální úrovni – a rovněž i schopnosti svých zaměstnanců a jejich čas na podporu úsilí o společenskou odpovědnost.

Rozvoj lidí k dosažení vyšší úrovně výkonnosti byl vždy klíčovým prvkem způsobilosti naší společnosti a jejím charakteristickým rysem,“ řekl William D. Green, předseda a výkonný ředitel společnosti Accenture. „Iniciativa Schopnostmi k úspěchu využívá této zkušenosti a expertních znalostí k tomu, aby ji předávala lidem, kteří se chtějí učit a zvyšovat úroveň své úspěšnosti, a tím jim umožňuje vytvářet trvale udržitelnou ekonomickou vitalitu pro ně samotné i jejich rodiny a společenství.

V současné době má společnost Accenture více než 80 iniciativ Schopnostmi k úspěchu, které jsou zaměřeny na budování schopností lidí po celém světě. Projekty jsou realizovány především v Africe, Brazílii a v Indii, na Filipínách a v Kambodže, ve Španělsku, Velké Británii i ve Spojených státech.

O iniciativě Schopnostmi k úspěchu:
Iniciativa Schopnostmi k úspěchu je zaměření společenské odpovědnosti Accenture, která vzdělává lidi po celém světě – budováním schopností, které jim umožňují účastnit se a přispívat ekonomice i společnosti.

Společnost se zavázala do roku 2015 poskytnout 250 000 lidem po celém světě schopnosti pro získání práce nebo vybudování vlastního podnikání. K dosažení tohoto cíle bude Accenture pokračovat ve spolupráci se strategickými partnery, kteří sdílejí její záměry v budování. Současnými partnery jsou, mezi jinými, organizace Nadace Terezy Maxové dětem, Enablis, Genesys Works, Oxfam, Passerelles Numériques a Youth Business International. Accenture navíc nabízí svým lidem možnost dobrovolné činnosti a rozšiřuje svůj vliv replikací a přizpůsobováním úspěšných aktivit.

Accenture a Nadace Accenture poskytnou do konce roku 2013 více než 100 milionů USD – na globální i místní úrovni, stejně jako příspěvky času a zkušeností zaměstnanců společnosti – na podporu úsilí o společenskou odpovědnost.

Napsal/a: Tisková zpráva

Toto taky stojí za přečtení!

Co byste měli vědět, než koupíte dítěti první kolo

Pokud se chystáte koupit svému dítěti kolo, měli byste vědět, že při jeho výběru je nejdůležitější správná velikost. To

Čtu dál →

Víc energie a času na sebe i děti? Udělejte 2 věci a máte vyhráno!

Mít tak návod na to, abychom měly jako mámy na dítě více času, abychom mu nekřivdily, aby bylo samostatné,

Čtu dál →

[Soutěž] CD Playground English: Frog Biscuits

Písničky pro děti v angličtině pobaví i naučí. Na trh přichází novinka projektu Playground English. A 3 z vás

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist